ТРЕНІНГОВЕ ЗАНЯТТЯ-ГРА: ПОПЕРЕДУ У НАС – П’ЯТИЙ КЛАС

Заняття розраховано на учнів четвертих класів, проводиться у кінці навчального року з метою виявлення рівня психологічної готовності дітей до переходу із початкової ланки до середньої.

Матеріали: аркуші формату А4 для кожного учня, аркуші у клітинку (5 штук), набір карток із буквами, пазли, з яких можна скласти валізу, аркуш ватману, кольорові олівці, фломастери.

Завдання:

• діагностика соціальної зрілості, вміння встановлювати стосунки з ровесниками;

• діагностика мотиваційної сфери, ставлення до школи як до середовища життєдіяльності, вміння зайняти відповідну позицію школяра;

• створення ситуацій, які вимагають співпраці, взаєморозуміння та взаємопідтрим-ки;

• пояснення очікувань та переживань, пов’язаних із переходом до середньої ланки школи.

Зміст та ігрова мета: заняття дозволяє дітям уперше серйозно замислитись і обговорити питання про те, що очікує їх у середній школі. Школярі збираються в дорогу у 5-й клас і вирішують, який багаж знань, умінь та навичок, отриманих у початковій школі, їм необхідно взяти із собою у середню ланку. Пройшовши через випробування, учні визначають для себе особисто і для всього класу риси, які знадобляться їм у наступному році.

Хід заняття

Ведучий. Сьогодні нам необхідно зібратись у дорогу. Куди?.. До п’ятого класу.

Зазвичай люди, збираючись у дорогу, складають валізу. Чи не хотіли б і ви спробувати скласти валізу вашого класу і з’ясувати, що варто було би взяти із собою? Якими вам потрібно бути у 5-му класі, щоб жилося цікаво і весело?

(Діти називають різноманітні риси, а ведучий фіксує їх на аркуші ватману.)

Ведучий. Ви назвали дуже багато різноманітних рис, які будуть вам необхідні у 5-му класі; серед них є найважливіші. Тому зараз ми спробуємо з’ясувати, які саме і коли вони’ вам будуть допомагати.

Вам треба буде пройти через низку випробувань, упоратись із ними і зрозуміти, завдяки чому ви подолали перешкоду. За кожне виконане випробування — отримаєте пазл, на якому і буде зазначено «рису-помічник». У кінці гри із зібраних пазлів ви зможете скласти валізу.

ПЕРШЕ ВИПРОБУВАННЯ

Гра «Надійний водій»

Ведучий. Уявіть собі, що ви всім класом зібралися помандрувати, шлях далекий, складний, дорога з перешкодами. Вам необхідно обрати 5 надійних водіїв, кому б ви довірили вас везти (лідера у класі, кому довіряють).

Перед дорогою вам пропонують чітку схему вашого шляху, яку необхідно намалювати. При бажанні малювати можуть не лише водії, а й всі охочі (роздають аркуші у клітинку).

Ведучий «диктує» шлях, вказуючи напрямок (ліворуч, праворуч, вгору, вниз) та довжину — кілометри (кількість клітинок) — за принципом графічного диктанту.

У верхньому лівому кутку аркуша відмітьте крапкою початок шляху і тепер будьте особливо уважні, інакше «заїдете» у прірву. Поїхали:

1 клітинка вниз, 2 — праворуч, 3 — вниз,

4 — праворуч, 1 — вниз, 3 — праворуч, 4 — вгору;

1 — праворуч, 6 — вниз, 2 — праворуч, 2 — вниз, 5 — ліворуч, 1 — вниз, 2 — ліворуч,

2 — вниз;

5 — праворуч, 3 — вниз, 6 — праворуч, 2 — вниз, 3 — ліворуч, 3 — вниз, 6 — праворуч, 2 — вгору, 1 — праворуч, 5 — вгору, 1 — праворуч, 1 — вгору, 3 — праворуч,

3 — вгору, 5 — ліворуч;

З — вгору, 1 — праворуч, 5 — вгору, 4 — праворуч, 1 — вгору, а далі — по прямій ліворуч; якщо потрапили «додому» (до крапки — початку шляху) — із завданням впоралися.

За допомогою цього завдання можна спостерігати й відмічати тих дітей, які мають труднощі у сприйнятті та виконанні усних інструкцій.

Ведучий. Які ж риси допомогли вам виконати це завдання?

(Діти можуть називати такі риси: уміння слухати, бути уважним, орієнтування у просторі, довіра.)

Всі ці риси надзвичайно важливі. Де ж вони можуть вам знадобитися? Наприклад, довіра?.. Правильно, адже перше, що ви зробили — довірили свою долю своїм однокласникам (нехай у грі — це просто виконання певного завдання). Довіряти один одному, вміти порозумітися — обов’язкова умова добрих стосунків у класі.

Ви отримуєте перший пазл!

 

ДРУГЕ ВИПРОБУВАННЯ

Гра «Переправа»

Ведучий. У нашій наступній грі вам необхідно різними способами перейти з однієї половини класу на іншу. Вам дається 2 хв на обговорення можливих варіантів переправи. Пам’ятайте, що у всіх вони мають бути різними. Якщо хоча б двоє повторять дії один одного, то всі інші мають повернутися на вихідне положення і все починається знову.

(Діти обговорюють способи переправи, за командою ведучого гра розпочинається.)

Ведучий. На вашу думку, які риси допомогли у цій грі? (Можливі відповіді: дружба, взаєморозуміння, уява, кмітливість). Де вони можуть вам знадобитися ще?

Діти отримують ще два пазли.

ТРЕТЄ ВИПРОБУВАННЯ

Гра «Розшифруй»

Ведучий. Аби ви зрозуміли, яка ще риса є важливою, вам пропонується ще одне випробування.

Дано набір букв, які ви повинні переставити так, щоб вийшло слово (П И Л И Т Д О ВІСТЬ). Таким чином ви дізнаєтесь про ще одну рису, потрібну школярам. На виконання завдання — 2 хв. (Зашифроване слово — допитливість.)

Яка риса допомогла виконати завдання? (Розум, вміння логічно мислити, вміння думати).

Виконавши завдання, учні отримують пазл.

ЧЕТВЕРТЕ ВИПРОБУВАННЯ

Гра «Іграшка»

Всі учні мають стати у коло і за командою «старт!» без допомоги рук повинні передавати іграшку по колу. Якщо іграшка впаде, то вона повертається до першого гравця — і все починається знову та триває, доки іграшка не пройде по колу.

У ході виконання цього завдання діти повинні вийти на поняття «старанність».

Визначившись — отримують пазл.

Ведучий. А тепер трішки пофантазуємо про те, що вас очікує у 5-му класі. Заплющте очі, сядьте зручно і спробуйте уявити те, про що я буду говорити.

(Лунає музика.)

Уявіть, що ви прийшли першого вересня в школу, в п’ятий клас. Спробуйте побачити себе: як ви виглядаєте, з ким спілкуєтесь, чим займаєтесь. А тепер уявіть, що ви сидите на уроках: що відбувається в класі? Придивіться, хто з вчителів веде уроки, про що вас питають, що вимагають. Спробуйте знайти в школі таке місце, де ви почувалися б гарно, зручно, безпечно. Уявіть дорослих, з якими вам було би приємно, спокійно й цікаво спілкуватись. А тепер ми будемо повертатися назад, у 4-й клас. Я буду лічити до п’яти. На рахунок «п’ять» повільно розплющте очі і опинитесь у вашому класі. А зараз пропоную розказати, що вам вдалося уявити.

(Учні за бажанням розказують, якими вони зуміли себе уявити. Потім ведучий роздає дітям по аркушу паперу і набору кольорових олівців.)

Всі ви отримали чисті аркуші, які потрібно розділити олівцем навпіл. На першій половині напишіть «Я зараз». А на другій — «Яв майбутньому». Вам потрібно намалювати себе спочатку зараз, а потім — у майбутньому, і записати ті зміни, які з вами відбудуться.

(Ведучий звертає увагу дітей на те, що вони мають описувати не тільки зовнішні зміни, але й внутрішні, тобто риси, які вони матимуть у середній школі.)

Малюнки готові. Прошу всіх сісти в коло, а малюнки покладіть в центр. Роздивіться їх, можна ставити запитання, якщо щось буде незрозуміло.

(Іде обговорення, обмін думками.)

Під час нашої гри ви зуміли отримати достатньо пазлів з назвами рис, які знадобляться вам у середній школі. А тепер спробуйте скласти із них валізу, з якою ви помандруєте до 5-го класу (діти складають із пазлів валізу). Ваш клас дружний, винахідливий, кмітливий, старанний, з багатою уявою. Попереду у вас — середня і старша школа, і ця валіза

поступово буде поповнюватися записами про нові важливі риси, які ви мрієте і будете в собі розвивати.

Скажіть, що вам запам’яталось у нашій грі?

(Діти сідають в коло і по черзі діляться своїми враженнями.)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,338sec