Традиційні українські садивні культури

Тема.  Традиційні українські садивні культури

Мета: розширити знання учнів про традиції українського садівництва; ознайомити із рослинами , які обов’язково висаджували біля оселі як символи та обереги; прививати любов до народознавства.

Форми та методи: Інтерактивні вправи, словесні,  кооперативні, практичні.

Обладнання: міні-підручник, додаткова література, , дидактичні матеріали.

Девіз заняття:

Ніхто не знає так багато,

як ми всі разом.

 

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Вправа «Подаруй посмішку»

II. Актуалізація опорних знань.

  • Які рослини-символи нашого народу вам відомі?
  • Що ви знаєте про калину?
  • Чому українці висаджували біля оселі вишні, терен, яблуні?

III. Мотивація навчальної діяльності.

Український народ має свої традиції і звичаї. Навіть вирощування рослин в Україні , так званих традиційних, передаються від батька до сина. До них відносять, насамперед, калину та вербу. Багато легенд і народних повір’їв існує про традиційні українські рослини.

Наш товарний знак − чаша з гронами червоної калини, що символізує Україну,  рідну землю. «Без верби і калини – нема України», − говориться в народному прислів’ї. Був давній народний звичай українського народу – садити калину біля кожної хати, тому що калина була улюбленим деревом-символом – символом любові, мудрості.

Завжди любили люди цілющу красуню калину, яка є символом дівочої краси, ніжності. Вона росла біля кожної хати. Красива вона і в пору цвітіння, і коли багряніє восени листя, і взимку, коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок.
ІV. Надання необхідної інформації.

Майже у всіх народів є улюблені рослини-символи. У росіян — берізка, у канадців — клен, а у нас, українців, — верба й калина.

Кущ калини — це не тільки окраса, це й глибокий символ, наша спадщина. Калина — це символ красивої української дівчини, символ дитини, символ України.
У народі є такі прислів’я: «Ой рясна, красна в лузі калина, а ще найкраща в батька дитина», «Без верби й калини нема України».
А як потрібна була калина в народних обрядах! Калиною прикрашали весільний коровай, вінок молодої, вишивали калину на святкових жіночих сорочках.
V. Центральна частина уроку – інтерактивна вправа.

Метод «Ажурна пилка»

І група –Калина –символ дівочої краси;

ІІ група – Терен –символ доброго захисника садиб у давнину ;

ІІІ група –  Яблуня – символ кохання і родючості.

 

 Метод дискусії «Символіка рослин у народних обрядах»

Учні обговорюють інші рослини – символи та їх використання у народних святах та обрядах . Барвінок – в українському фольклорі це символ молодості, кохання та шлюбу;  Верба – відігравала  важливу ритуально-обрядову роль. За народними уявленнями, гілочки Верби, посвячені в церкві в останню неділю перед Великоднем – вербну неділю, набували магічних властивостей. Широко розповсюдженим було вірування в чудодійні властивості маку, як оберегу від лиходійства відьом, упирів та інших істот.

VI. Рефлексія, підбиття підсумків роботи.

Учням пропонується розв’язати кросворди, загадки про рослини – символи.

VІІ. Домашнє завдання.  Підготувати легенду про рослину-символ українського народу.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

14 Тема Традиційні українські садивні культури (15.9 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,905sec