«Тіні забутих предків”. Особливості жанру твору. Протиставлення поетичних образів Івана та Марічки, овіяних чарами природи»

Тема:         «Тіні забутих предків”. Особливості жанру твору. Протиставлення       поетичних образів Івана та Марічки, овіяних чарами природи».

Мета:         проаналізувати образи Івана та Марічки, показати красу їхніх  почуттів, визначити роль справжніх духовних цін­ностей в житті; розвивати вміння оцінювати прочитане, висловлювати свої думки з приводу прочитаного; вихову­вати взаємну повагу, загальнолюдські цінності.

Обладнання: малюнки або фотографії до твору.

Тип уроку:      аналіз образів героїв.

Форми роботи: «Мозкова атака», евристична бесіда, «Займи позицію», повідом-

лення учнів, «Мікрофон».

Словник:        мольфар — ворожбит, чарівник.

 

ХІД УРОКУ

I.       Вступне слово вчителя

Через темряву, відстані, глибину століть пробивається кохання, до­лаючи будь-які перешкоди, підіймаючи людину до зірок. Пісню кохання не може заглушити навіть смерть. У кожного є своя історія кохання, є і в на­шому житті чимало Ромео і Джульєтт, кохання яких долає родинну ворож­нечу чи інші серйозні життєві проблеми. І той, хто відчував закоханість, і той, хто ще не знав такого почуття, має своє уявлення про кохання.

Я не випадково згадала Ромео і Джульєтту, адже сюжет повісті «Тіні забутих предків» перегукується з трагедією Шекспіра. В обох творах давня ворожнеча стає на перешкоді закоханим. Як і в Шекспіра, герої Коцюбинського гинуть.  Обидва твори є гімном коханню.

Але є й певні відмінності. І чи не найголовніша з них – не в ключовій сюжетній колізії, а в особливостях змалювання таємничого казкового світу. Кохання пере-живається героями, як найдивніша загадка, що має велику силу над людьми.  

 

«Мозкова атака». Що ж таке кохання? (Учні висловлюють свої думки, користуючись відомими віршами, чи власними словами.)

 

II.      Мотивація навчальної діяльності

– Показати красу почуттів Івана й Марічки;

– визначити значення справжніх людських почуттів у житті людини;

– проаналізувати образи головних героїв.

 

III.    Вивчення нового матеріалу

Проблемне питання: « Чи могло бути майбутнє у кохання Марічки й Івана?»

Бесіда з учнями

– Чим головні герої повісті «Тіні забутих предків» нагадують Ромео і Джульєтту?

– Якою була їх перша зустріч?

– Чому вони покохали одне одного? Яким було їхнє кохання?

– Прокоментуйте схему.

 

• Чому автор дає своїм героям саме такі імена?

 

           Повідомлення учня про значення імен (Лінгвістичний контекст)

Наука про значення та походження імен є окремим розділом лінг­вістики і має назву ономастика.

          Іван. Уперше схожим найменням почали називати своїх синів єв­реї. Ще задовго до нашої ери воно означало в давній Іудеїв божа милість, благодать, дарунок.

Протягом багатьох сторіч ім’я Іван стало одним із найпопулярніших у світі. Надто поширилося воно в Україні та Росії.

          

            Марічка. На Поділлі живе досить давня приказка: хто каменем на ба­зарі, той судитиметься з Іваном чи Марією. Жарт? Не зовсім. Згадані наймення так поширилися в нашому краї (та й у цілому світі), що в кож­ній групці будь-якого базару одна-дві особи носять їх. У Росії навіть одну з квіток «охрестили» цією нерозлучною парою: иван-да-марья (братки, зозульки).

І все ж ця «пара» «нерівноправна» перед історією: наймення Іван живе в документах уже кілька тисячоліть, ім’я ж його супутниці виринуло на хвилі історії зовсім недавно — на багато сторіч пізніше, ніж Іван. Простих смертних майже в усіх країнах довгий час суворо забороняло­ся називати Марією. Сліди суперечок і дискусій над «проблемою» цього імені залишилися, до речі, і в найдавнішому літописі Польщі – хроніці Длугоша. Навіть королеви – ці, як відомо, помазаниці Божі на землі – і ті почали ставити на документах таке наймення десь аж у XV–XVI сто­річчях.

Слово Марія майже до часів середньовіччя можна було почути лише в церкві. Воно додавалося здебільшого лише до наймень біблійного жі­ноцтва, серед якого була ота «діва» Марія Богородиця, що народила Христа – рятівника людства.

Отже, місцем народження наймення Марія є теж земля Іудеї.

Тож хіба можна було пускати таке «святе» ім’я серед отари звичай­них рабинь божих? Особливо ж ім’я самої Богородиці. Тільки після дов­гих роздумів та вагань «святі отці» років тисячу тому вирішили зняти-таки застаріле «вето» з імені Марія, і воно, досить коротке, повнозвуке та багате на відміни, швидко завоювало світ. Марія, Маріанна, Марі, Мар’я, Маріка, Миріуца, Маріола — в таких схожих формах пішло воно «в люди» й живе дотепер.

Учитель. Отже, повернемося до запитання: чому автор надає такі імена своїм персонажам?

Іван та Марічка за своїм походженням — найстаріші імена, за поши­реністю — найбільш поширені. Крім того, підкреслена їхня «святість». Певно, частка «святості» є і в самих героях, що й прагнув підкреслити письменник. Форма «Марічка» характерна саме для західної частини України, а також для Закарпаття.

 

– Доведіть, що Іван був незвичайною дитиною.

– Автор пише: «Він знав уже багато». Що ж він знав? Яка природа його знань?

– Доведіть, що Іван і Марічка — діти природи і свого народу.

– Чому Іван не міг зіграти мелодію, яку він давно собі уявляв? Коли він зумів нарешті це зробити?

– Чому хлопець побачив щезника? Чи кожна людина могла його по­ бачити?

– Як в образі Марічки відбилися уявлення гуцулів?

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

– Як на розлучення реагують герої? Хто з них має дар передбачення?
– Чи у кожної людини він є?

–Чи вірить читач у щасливе завершення їхніх стосунків? Поясніть свою думку.

– Як жив на полонині Іван?

– Чому письменник не розповідає про життя Марічки у цей час?

– Як відреагував Іван на звістку про смерть своєї коханої? Про що це свідчить?

– Чому автор «повертає» свого героя до рідних місць тільки через кіль­ка років?

– Що з ним сталося за цей час? Як він змінився?

– Якими інтересами він став жити?

– Чому в Івана й Палагни немає дітей? Палагна та Іван мають статок, але їхні добрі стосунки змінюються. Що стало причиною такої метаморфози?

– Як загинув герой? Чому в Івана й Марічки трагічні життя і смерть?

 

«Займи позицію»

Учні вибирають певну думку: «так» або «ні». Згідно з цим вони гру­пуються. Записують щонайменше три аргументи на захист своєї думки. У процесі обговорення можуть перейти в іншу групу, але обов’язково мотивувати свій перехід.

•        Чи могло бути майбутнє у кохання Івана та Марічки?
Від самого початку кохання Івана та Марічки було трагічним. І не тому, що їм на перешкоді стояла давня ворожнеча родів, а тому, що воно було більшим і сильнішим за життя. «Не набутися ним», – сумно кидає ще зовсім юна Марічка те глибоке слово, яке за своїм змістом дорівнює всій життєвій дорозі. І коли гине

Марічка, Іван не в змозі пережити своє кохання, він тане на очах. «Поклик кохання і муки породжує  в його душі й ілюзії, і фантастичні образи, і, зрештою,

призводить до того, що й Іван, як і Марічка, втративши пильність, гине від зіткнення з дикою гірською природою.

Отже, на відміну від Шекспіра, малюючи непереборну силу кохання, Коцю-бинський шукає його джерела в таїнстві природи, таїнстві життя, таїнстві людської душі, яка зберігає у своїх глибинах весь віковий досвід аж до вірувань далеких предків.

 

V. Застосування одержаних знань

«Асоціативні кущі» (діти їх створюють і пояснюють)

Іван — юнак — флояр — пастух — закоханий…

Марічка — дочка природи — пісня — кохання — мавка…

 

VI.    Підбиття підсумків уроку

 

Мікрофон (учні передають один одному мікрофон і висловлюють власну думку)

• Як ви поясните епіграф до уроку?
• 3 якого твору ці слова?

• Про яку любов йдеться?

• Чи відповідає зміст епіграфа змісту нашого уроку?

 

VII.   Домашнє завдання

Підготуватися до уроку-семінару «Значення творчості М.Коцюбинського».

 

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Тіні забутих предків 2 (66.5 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:27 | 3,596sec