Тематичні виписки, план, тези

Тема: Тематичні виписки, план, тези

Мета: ознайомити учнів із тезами як видом запису для засвоєння

і запам’ятовування прочитаного, формувати вміння склада­ти тези на суспільно-політичну тему; розвивати культуру пи­семного мовлення, увагу, пам’ять, удосконалювати вміння вибирати головне, опускаючи другорядне й менш істотне; формувати такі комунікативні вміння, як уміння читати, слухати-сприймати й робити виписки з почутого й прочитаного; розвивати культуру писемного мовлення, увагу, пам’ять, удосконалювати вміння вибирати головне, опускаючи другорядне й менш істотне; збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь

 

ХІД УРОКУ

I. Повідомлення теми і мети уроку

II.Актуалізація опорних знань і вмінь

1.     Бесіда за питаннями

  • Які типи мовлення ви знаєте? (Тези складова частина роздуму)
  • У чому різниця між планом і тезами? (За допомогою тез стисло і ко­ротко передається те, що детальніше викладено в статті)

2.     Матеріал для вчителя

 

Навчаючи школярів робити виписки, вчитель готує їх до майбутньої праці над складанням тез та до конспектування (ці види робіт передба­чені чинною програмою в наступних класах).

Тематичні виписки — перехідна ланка між складанням плану тексту га складанням тез наукової праці. План чітко й стисло фіксує викладене у тексті (слово план означає порядок, послідовність викладу будь-яко­го матеріалу).

Тези — це основні положення наукової праці чи доповіді. Виписки — це визначені самим учнем фрагменти (абзаци, речення, інколи певні терміни чи образні вилови) тексту, що містять важливі, на його думку, положення, думки, вислови.

Потрібно всіляко заохочувати школярів до такої праці принагідно під час уроків і, головне під час самоосвіти. Слід звернути  увагу учнів на те, що необхідним є зазначення у записнику джерела кожної з випи­сок (імені автора, назви твору, видання, де надруковано, тощо)

І, нарешті, чому виписки називаються «тематичними»? Цікаві й ко­рисні записи необхідно систематизувати, тобто групувати за тематикою. За умови чіткої систематизації виписки можна використовувати неодно­разово й творчо.

III.     Мотивація навчальної діяльності

Звертається увага учнів на види тезування:

  • відбір авторських тез із тексту;
  • формулювання основних положень статті власними словами.

 

Порядок роботи над складанням тез:

  • прочитати статтю, визначити в ній основні частини;
  • сформулювати в кожній з них основну думку, відкинувши другорядний матеріал;
  • встановити логічну послідовність у викладі матеріалу статті. Зробити в процесі читання (з підручника «Українська література» біографія будь-якого письменника) виписки для виступу на літерату­рознавчому гуртку.

IV.    Робота з текстом

1. Мовленнєве завдання: до статей, які учні принесли з собою, скласти тези

2. Колективна робота: складання початку

3. Самостійна робота учнів над статтею, обраною ними

 

V. Підбиття підсумків уроку

VI.Домашнє завдання

Скласти тези та план на будь-яку статтю підручника з української літератури.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Тематичні виписки, план, тези (15.3 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.82MB | MySQL:26 | 0,363sec