Тематична контрольна робота №2. Лексикологія. Фразеологія(тести)

Тема. Тематична контрольна робота №2. Лексикологія. Фразеологія(тести)

Мета: перевірити рівень засвоєних знань учнів з теми «Лексикологія. Фразеологія».

Тип уроку: перевірка знань.

Хід уроку

 Організаційний момент.

Повідомлення теми уроку.

Основний зміст роботи.

Тести

1-2  рівні (Кожне завдання оцінюється 0,5 бала)

  1. Які слова становлять основу лексики української мови?

А Неологізми.

Б Історизми.

 В Запозичені.

Г Загальновживані.

  1. Який словник подає значення і походження запозичених слів?

А Фразеологічний словник.

Б Словник синонімів.

В Словник іншомовних слів.

 Г Енциклопедичний словник.

  1. Які слова вживають тільки жителі певної місцевості?

А Професійні.

Б Запозичені.

В Неологізми.

 Г Діалектні.

  1. З’ясуйте, у якому рядку всі слова є історизмами.

А Життя, князь, піїт.

Б Комір, суддя ,бунчук.

 В Гетьман, отаман, хорунжий.

Г Ткач, лицар, десниця.

  1. Вкажіть речення, у якому є діалектизми.

А Дощ пройшов шовковою ходою і лишив на місці краплі сліз (В.Сосюра).

Б Десь курився синій димок до ватри (М.Коцюбинський).

В Тіні від дерев покоротшали – полудень (Є.Айпін).

 Г Я сяяв, і вони посміхались мені з розумним смутком (Л.Бєжин).

  1. Укажіть фразеологізм, який має значення вперта людина, впертюх:

 А латка на латці;

Б біла ворона;

В хоч кіл на голові теши;

 Г як рак свисне.

  1. Вкажіть рядок зі словами-термінами.

А Координація, синтаксис, бароко.

Б Істина, лінгвістика, синус.

В Кенгуру, біологія, катет.

Г Гіпербола, пісняр, легенда.

  1. З’ясуйте, у якому рядку всі слова є запозиченими.

А Стельмах, швець, тесля.

Б Бузок, фіалка, настурція.

В Магістраль, футбол, акція.

Г Драма, роман, оповідання.

  1. Вкажіть речення, у якому вжито авторські неологізми.

А Поглянь, товаришу, поглянь, як грають ниви злотостеблі (М.Рильський).

Б Над озером пливла м’яка тендітна тиша (М.Хвильовий).

В На світі той наймудріший, хто найдужче любить життя (В.Симоненко).

Г Шлях-дорога в небокрай веде (М.Руденко).

  1. Вкажіть рядок, у якому всі слова є загальновживаними.

А Надія, довіра, асиміляція.

Б  Дерево, струмок, полум’я.

В Вітер, птах, літописання.

Г Світло, мрія, легінь.

  1. У якому реченні використано професійну лексику.

А Ранок, мов білий лелека, махає мені крилами (М.Сингаївський).

Б Кобзарі – українські народні співці, творці, виконавці та носії найкращих у світі народних пісень та дум (І.Глинський).

В Наші вуличани, окрім хліборобства, ще мають і ремесло в руках: столярство, шевство, стельмахівство, бондарство і мірошництво (М.Стельмах).

Г На пожежі – стільки тих пожежників, скільки обережних обережників (І.Драч).

  1. Вкажіть рядок, у якому всі слова належать до офіційно-ділової лексики.

 А Протокол, звіт, діаметр.

 Б Процесор, кодекс, поліс.

В Договір, приватизація, наказ.

 Г Інструкція, заява, розписка.

 

 

3  рівень (кожне завдання оцінюється в 1 бал)

 

  1. Установіть відповідність між групами застарілих слів та їх значеннями.

1 Аршин, верства, гони, миля                  А Старовинна зброя

 2 Війт, десяцький, жандарм, осавула        Б Старовинний одяг

 3 Панцир, мушкет, спис, щит                  В Старовинний посуд

4 Жупан, запаска, кирея, свита                 Г Колишні чини

Ґ  Старовинні одиниці  виміру

 

  1. Установіть відповідність між фразеологізмами та їхніми значеннями:

1 Вогнем і мечем                             А обманювати

2 до нових віників               Б дуже стомлений

3 як викручена ганчірка      В приставати

4 замазувати очі                               Г нещадно

Ґ дуже довго.

  1. Запишіть наведені слова парами так, щоб спочатку йшло запозичене слово, а потім – його український відповідник.

Дослід, афіша, відтінок, правопис, оплески, нюанс, аплодисменти, експеримент, оголошення, орфографія.

 

4 рівень (3 бали)

Складіть три речення, ввівши в них  неологізми.

 

Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт.

Домашнє завдання.

Повторити, що таке значущі частини слова.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,753sec