Так і ні

Тема. Види суджень. Розпізнавання істинних та хибних суджень.   Перетворення суджень.

Мета. Розкрити зміст поняття «судження», «хибне та істинне  судження», вчити перетворювати одні судження  в інші; будувати приклади суджень; розвивати вміння визначати правильність чи хибність суджень; розвивати творче мислення, пам»ять, уяву.

Обладнання. Визначення «Судження», зошити, кольорові олівці.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

        – Діти, візьміться за руки, подумайте про щось приємне і передайте  рукостисканням свою позитивну енергію по колу, посміхаючись один  одному. Покладіть долоньки до грудей, «візьміть» вогник доброти і  тепла свого сердечка та передайте з посмішкою однокласникам.

– Отож, з гарним настроєм до роботи!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Я прочитаю віршик, а ви скажете, де правда в міркуваннях автора, а де – неправда.

Я знаю, друзі, серед вас

Є хоч один руденький,

Що всіх дітей у перший клас

Приводить вранці ненька.

Іще, гадаю, що трамвай

По коліях літає,

Що в липні – квіти, трав розмай

На нас завжди чекає.

Це правда, чи неправда?

Хто вгадає?

                                                                            Олена Гриценко

(Відповіді дітей)

ІІІ. Робота над темою.

– Сьогодні ми познайомимося з вами з новим поняттям – судження. Що воно таке?

 

 

 

 

Наприклад, правильне судження: «Тиждень складається з семи днів», «Наступний день після вівторка – середа», або ж «3 + 5 = 8» тощо. Але якщо я скажу «До 5 додати 2 буде 6», то це буде хибне судження. Не всі речення є судженнями. Питальні або спонукальні речення – це не судження. Наприклад: «Що ти їв на обід?» або «Дем’ян, піди у магазин і купи хліб.»

За допомогою слова не можна перетворити істинне судження в хибне і навпаки. Наприклад: «Тиждень має 7 днів» – істинне судження. Хибне судження – «Тиждень не має 7 днів».

Робота в зошиті (с.12-13)

Завдання 1 «Чи буває таке?».

– Прочитайте речення. Правильні судження підкресліть зеленим олівцем, а неправильні – червоним.

Завдання 2 «Істинні та хибні судження».

– Спробуйте скласти правильне судження і запишіть його.

А тепер складіть неправильне судження зі словом не і впишіть його в рядок.

Фізкультхвилинка

Гра «Так чи ні».

Скаче муха на коні –

Бачив ти таке вже? Ні

А на дереві гусак

Кудкудаче, чуєш? Ні

Шість годин лише у дні!

Пригадай, чи так це? Ні

Меле борошно вітряк,

Це вже правильно? Це – Так

Якщо клоуни сумні, –

Буде тобі смішно? Ні

В казках звірі чарівні

Розмовляють: так чи ні? Так

В небі  плаває судак,

І літають зебри: Ні

Червоніє влітку мак

І суниці стигнуть – Так

Танцював тарган гопак,

Ти це пам’ятаєш? Ні

Виріс білий гриб на пні:

Бачив таке в лісі? Ні

Соловей – співать мастак,

Чув ти його пісню? Так

Завдання 3.

– Прочитайте підписи під малюнками. Розфарбуйте ті малюнки, підписи під якими істинні. Обведіть кружечком хибні підписи під малюнками.

– Складіть одне правильне та одне хибне судження з одним із зображених предметів.

Завдання 4.

– Намалюй малюнок так, щоб підпис під ним був правильний.

Завдання 5.

– Обведи кружечком ті предмети, для яких  підпис буде істинним. До якої групи належить зайвий предмет?

Завдання 6. Перевірте, наскільки ви уважні.

– Порівняйте предмети, які зображено зліва і справа. Яких не вистачає з правого боку? Обведи ці предмети на верхньому малюнку. Склади із ними істинні та хибні судження.

Завдання 7. Перевірте свою спостережливість.

– Порівняйте малюнки. І знайдіть 10 відмінностей.

ІV. Підсумок заняття.

– Що найбільше запам’яталося?

– Що нового дізналися?

– Що було цікавим?

– Які труднощі виникли під час виконання завдань?

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,341sec