Синтез і застосування амінів

Тема. Синтез і застосування амінів.

Цілі: ознайомити учнів із синтезом та застосуванням амінів; розвивати творчу  активність, наукову свідомість, формувати вміння і навики працювати з    додатковим матеріалом, удосконалювати вміння аналізувати, вміння застосовувати теоретичні знання на практиці.

Обладнання та реактиви: аміни.

Хід заняття

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності. (Методичний прийом « Впізнай мене»)

Ми найпростіші аміни. Маємо характерний запах, що нагадує запах аміаку, помірну температуру кипіння. Здатні приєднувати катіон водню. Хто ми?

Відповіді учнів

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

(Інтерактивна вправа «Шпаргалка»)

Учням пропонується скласти шпаргалку по застосуванню амінів.

Приклад шпаргалки.

Аміни, які є заміщеними похідними аміаку, можуть бути розділені на три групи: первинні аміни загальної формули RNH 2, вторинні аміни формули RR ‘NH і третинні аміни, RR’ R “N. В цих формулах R відповідає алкільним або арільним радикалам або їх заміщених похідних , а також ненасиченим або гетероциклічним радикалам. Крім того, азот може входити до складу гетероцикли, як, наприклад, і піридині.

Синтез амінів.

93 г аніліну і 93г солянокислого аніліну (анілінової солі) нагрівають протягом 20 год. при 230 ° в емальованому автоклаві з емальованому гільзою для термометра. Тиск піднімається до 6 атм. Якщо ще немає емальованому гільзи для термометра, то можна просто нагрівати при вказаному тиску, стежачи за температурою масляної лазні. Вона приблизно і а 25 ° вище, ніж дійсна температура всередині автоклава. .. Через дві години обережно спускають через вентиль воду, оскільки навіть сліди її шкідливо позначаються на перебігу реакції. Продування повторюють три рази протягом години, при цьому виділяються також трохи аніліну та аміак. Нагрівати більше 20 годину не має сенсу, тому що при цьому вихід може тільки зменшитися. Після охолодження вміст автоклава переносять у фарфорову чашку і додають 1 л води. Потім нагрівають до 80 0 С, підкисляють 30%-й соляною кислотою до кислої реакції на конго і залишають знову охолоджуватися на ніч. Неочищений дифеніламін виділяється у вигляді твердої коржі, яку можна легко відокремити від маточного розчину, оскільки дифеніламін не утворює солі з розбавленою соляною кислотою. Відфільтрований дифеніламін розплавляють ще раз з деякою кількістю води, екстрагують невеликою кількістю соляної кислоти і промивають розведеним розчином соди.

Застосування.

Дифеніламін знаходить широке застосування в різних галузях; найбільш відомі області застосування дифениламіна:

  • напівпродукт для синтезу стабілізаторів полімерів, барвників;
  • інгібітор окислення і як напівпродукт у виробництві інших інгібіторів окислення для пластичних мастил і при отриманні лікарських засобів;
  • виробництво тіодіфеніламіна, Діафен ФП, N-нітрозодіфеніламіна і для спеціальних цілей.

V. Узагальнення і систематизація знань. (Методичний прийом « Так – ні»).

Якщо ви погоджуєтесь із твердженням то кажете –« так», якщо не погоджуєтесь то –«ні».

*Аміни – органічні сполуки.

*Аміни не є заміщеними похідними аміаку.

*Дифеніламін – це гетероциклічна сполука.

*Метиламін належить до амінів.

*Дифеніламін  синтезують  у лабораторії.

VІ. Підбиття підсумків заняття.

VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про ацилювання і алкілування амінів.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,321sec