Синтез білка. Практична робота № 4. Розв’язування елементарних вправ з трансляції

Тема: Синтез білка. Практична робота № 4. Розв’язування елементарних вправ з трансляції.

Мета: дати загальне уявлення про біосинтез білка, його основні етапи та особливості їх проходження.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних вмінь та навичок.

Методи та форми роботи: словесні, наочні, елементи інтерактивних технологій.

Терміни та поняття: біосинтез білка, транскрипція, трансляція, генетичний код, білки, амінокислоти, ДНК, і-РНК, т-РНК.

Обладнання: таблиця “Біосинтез білка”, модель-аплікація “Синтез білка”.

 

Девіз уроку.

… Скрізь, де ми бачимо життя,

ми вважаємо, що воно пов’язано

 з будь-яким білковим тілом, і скрізь,

 де ми бачимо будь-яке білкове тіло,

яке не перебуває в процесі розкладу,

ми без винятку бачимо явища життя.

Ф.Енгельс.

Хід уроку.

І.       Організаційний момент.

Психологічна розминка.

Справа “Кольоровий настрій”. (Вчитель пропонує учням виразити свій емоційний стан за допомогою кольорових картинок.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Вправа “Пригадай”.

1.      Що таке цитоплазма?

2.      Який склад і функції гіалоплазми?

3.      В яких станах може перебувати гіалоплазма?

4.      Яка будова рибосоми? Які їхні функції?

5.      Де і як утворюються рибосоми?.

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

Скористайтеся знаннями попередніх уроків і пригадайте, які основні органічні речовини клітини вам відомі?

З поміж усіх речовин органічної природи білки посідають особливе місце – вони становлять основу структури живих організмів.

Утворення цих “унікальних молекул життя” відбувається щохвилини.

Проблемне запитання.

Як саме здійснюється синтез білка, ми з’ясуємо сьогодні на уроці.

 

ІV.    Повідомлення теми і мети уроку.

(Монітор комп’ютера).

 

V.      Вивчення нового матеріалу.

1.      Структури та речовини, що беруть участь у біосинтезі білка.

 

2.      Генетичний код і його властивості. Розповідь учителя з використанням таблиці “Генетичний код”.

Властивості генетичного коду:

–         універсальність;

–         триплетність;

–         надлишковість.

 

VІ.    Інтерактивна вправа.

Робота в творчих групах. (Учні з’ясовують етапи біосинтезу білків).

І група.      Перший етап – транскрипція.

ІІ група.     Другий етап – трансляція.

Метод “Дискусії”.

Проблемне запитання.

         Які можливості штучного синтезу білків для діагностування та лікування хвороб людини?

 

VІІ.   Рефлексія.

Виконання практичної роботи № 4. Виконання елементарних вплав з трансляції.

1.      Напишіть первинну структуру білка, який транслюється з молекули іРНК, що має такий нуклеотидний склад.

АУГ – ЦГА – ГАЦ – УУГ – ГУА

2.      Пептид, що утворився внаслідок трансляції на основі фрагмента ІРНК будовою УУЦ УГГ  АЦЦ УАА складатиметься з амінокислот:

а) Фен – Про – Глі – Сер;

б) Сер – Ала – Цис – Вал;

в) Фен – Трп – Тре;

г) Тир – Про;

д) Вал – Вал – Глю – Глі.

3.      Користуючись таблицею генетичного коду, побудуйте первинну структуру молекули білка з іРНК.

4.      Відомо, що молекула іРНК складається з 1335 нуклеотидів. Із кількох амінокислот будуть складатися білки, які синтезуються із цієї молекули іРНК, якщо серед них є один треплет УАГ та два триплети УГА?

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання і мотивація.

 

ІХ     Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал в підручнику. Скласти різнорівневі тести.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

23 Синтез білка Практична робота № 4 Розв’язування елементарних вправ з трансляції. (34.5 KiB, Завантажень: 41)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

23 Синтез білка (651.5 KiB, Завантажень: 19)

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,336sec