Синтетична кислота аспірин – один з найуживаніших лікарських засобів. Розв’язування розрахункових задач на вихід продукту від теоретично можливого

Тема. Синтетична кислота аспірин – один з найуживаніших лікарських засобів. Розв’язування розрахункових задач на вихід продукту від теоретично можливого.

Цілі: дати загальне поняття про аспірин, ознайомити зі складом та будовою молекули. Ознайомити з фізичними та хімічними властивостями аспірину.  Навчити складати рівняння хімічних реакцій. Ознайомити із розв’язуванням розрахункових задач на вихід продукту від теоретично можливого.

Обладнання: таблиця «Будова аспірину» , тестові завдання.

                      Хід заняття

 І. Організація класу.

Створення емоційного настрою.

Учитель

Добрий день, друзі! Доброго вам здоров’я, настрою! На початку заняття хочу прочитати вам девіз, яким у своєму житті керувався російський учений Д. І. Менделєєв: «Головний секрет життя: одна людина – нуль, разом тільки – люди», і залишив заповіт своїм дітям: «Праця, праця, не будь – яка, а свідома, осмислена, потрібна людям. Працюючи самі, ви зробите все і для своїх близьких і для себе, а якщо при цьому успіху не буде, а буде невдача – не біда, спробуйте ще раз». Отже бажаю вам свідомої, осмисленої праці на сьогоднішньому занятті.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Інтерактивна вправа «Мозкова атака».

1.Які сполуки називають багатоатомними спиртами?

2.Яка якісна реакція на багатоатомні спирти?

3.Які сполуки називають альдегідами?

4.Яка якісна реакція на альдегіди?

5.Вкажіть функціональні групи спиртів та альдегідів.

 IІI.   Оголошення теми і мети заняття.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. У 1602 році англійський аптекар Джеймс Френч за дорученням королеви Єлизавети привіз до Москви опис «різноманітних зіль», складений за рецептами відомого лікаря Теофраста Парацельса. Серед 171 виду ліків до складу зіль входили: «цидони яблука в цукрі, слива дамасен, сироп соку цитрону, горілка корична» та ін. Зілля справді допомагали. Як ви вважаєте, чому? Отже, на сьогоднішньому занятті ми ознайомимось із представником класу карбонових кислот – усім відомий жарознижуючий засіб аспірин.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття про аспірин.

Учитель. «Таблетка від усього» – давня мрія людства.Скромний аспірин зумів упритул наблизитися до цього почесного звання. Застуда, болі в суглобах, інфаркт міокарда,тромбоз…Ацетилсаліцилова кислота виявилася доречною  у разі різноманітних недуг.

2. Відкриття аспірину. (Інформаційне повідомлення учня)

Здавна люди помітили, що вербова кора допомагає в разі лихоманки. Лікувальні властивості кори пояснюються наявністю  в ній солей саліцилової кислоти. 1897 року в лабораторії хімічного концерну «Байєр» молодий німецький хімік  Фелікс Хоффман синтезував ацетилсаліцилову кислоту в хімічно чистій і стійкій формі. Хоффман намагався знайти діючий засіб проти болів у суглобах, на які страждав його батько. У клінічну практику аспірин було введено німецьким лікарем Германом Дрессером, приятелем Хоффмана.

Ліки виявилися досить ефективними, і 6 березня 1899 року Імператорське патентне відомство в Берліні внесло його до реєстру торговельних марок під номером 36433 за назвою  «Аспірин».

Його тоннами продавали по всьому світу, але тільки 1971 року англійський біохімік Джон Вейн розшифрував механізми його дії. Виявилося, що аспірин пригнічує синтез фізіологічно активних речовин – простагландинів, які беруть участь у запальних процесах, регуляції температури, зсіданні крові.  1982 року Джон Вейн і його шведські колеги Суне Бергстрем і Бенгт Самуельсон одержали за це відкриття Нобелівську премію  .

3. Що зараз. (Інформаційне повідомлення вчителя).

За даними фармакологічного відділу ВООЗ, аспірин і його аналоги (ацетилсаліцилова кислота, «Аспірин  – упса», «Аспірин – кардіо», «Тромбо АСС») уже кілька років лідирують у десятці найпопулярніших лікарських засобів. Щорічно у світі продають понад 45 млн тонн цього препарату, який по праву носить звання «зілля століття».

В останні роки вчені з’ясували, що, незважаючи на чималу кількість негативних ефектів (вплив на органи шлунково –кишкового тракту, набряки, астматичний синдром, підвищення артеріального тиску), щоденне вживання аспірину в невеликих дозах здатне запобігти таким серйозним хворобам, як інфаркт міокарда, інсульт, тромбози судин і навіть рак товстої та прямої кишки.

VІ. Закріплення знань. Самостійна робота.

Розв’яжіть задачі.

Яку масу розчину з масовою  часткою   оцтової кислоти 85% можна одержати, проводячи окиснення бутану об’ємом 67л, якщо вихід кислоти становить 70%.

Який об’єм метану потрібний  для синтезу 30т мурашинної кислоти, якщо її вихід становить 90%.

Скільки грамів етилацетату можна добути із 120г оцтової кислоти і 138г етанолу, якщо вихід складного ефіру становить 90%, порівняно з теоретичним.

VII.   Підбиття підсумків заняття.

Інерактивна технологія «Незакінчене речення»

Учитель пропонує  учням  продовжити речення: «Найцікавішим на цьому занятті для мене було…»

VIII. Домашнє завдання.

Розв’язати задачу. Добуто оцтовоетиловий ефір масою 145г. вихід  якого  дорівнює 0,8. Обчисліть масу кислоти, що зазнала етерифікації етанолом.

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,830sec