Символіка твоєї Батьківщини

Тема: Символіка твоєї Батьківщини.

Мета. Формувати первинне уявлення про народну символіку, про Державні символи України. Прищеплювати любов до української мови, розви­вати її красу, вчити не бути до неї байдужими, берегти її. Виховувати шанобливе ставлення до українських Державних символів, повагу до Конституції, законів України.

 

Хід заняття

  1. I.      Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми заняття.

–     Сьогодні на занятті ви ознайомитеся з Державними символами України.

 

III.Вивчення нового матеріалу.

Кожна держава має свою національну символіку. Символ — це знак, умовне позначення якогось предмета, явища. Наша Україна також має свою символіку. Всі ви бачили і знаєте символіку нашої держави. Синьо-жовті прапори майорять у містах і селах. Не лише дорослі, а й ваші ровесники но­сять значки-прапорці з такими ж кольорами, значки-тризубці. На уроках ви­вчають пісню «Ще не вмерла Україна».

Сьогодні я розповім вам про три основні символи України — про її національний Герб, Прапор і Гімн, які мають давню й цікаву історію.

Золотий тризуб на блакитному тлі, як символ влади, — дуже давній знак. Він зустрічається ще за часів Київської Русі, зокрема, на монетах київ­ського князя Володимира Великого, який жив більше тисячі років тому. От­же, нашому Гербу понад тисячу літ! Ось який вигляд він має.

Учитель демонструє зображення Герба України.

А тепер пофантазуємо: чому саме тризуб вважають гербом України? Мабуть, тому, що число «три» завжди вважалося числом казковим, чарівним. Пригадайте лишень казки, у яких зібрано мудрість народу за чимало століть його існування. Там ви знайдете розповіді про трьох богатирів, про три бажання, які виконують чарівники, про три дороги, що лягають перед казкови­ми героями тощо. А ще у тризубі відображено триєдність життя. Це — бать­ко — мати — дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов. Аджетато — найдужчий, мати — наймудріша, а дитя — це плід любові. Оці всі ре­чі і відбито в тризубі — Гербі України.

Національний прапор України — синьо-жовтий. (Учитель демонструє зображення прапора України.) Він також має давнє походження. Поєднання цих кольорів зустрічається на гербах і прапорах нашого славного народу не лише за часів козацької вольниці, а й значно раніше — за княжої доби. Пофа­нтазуймо про те, чому саме ці кольори вибрано для нашого прапора. Які по­чуття викликає у вас жовтий колір?

Діти висловлюють свою думку.

Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір зерна, що дарує жит­тя усьому сущому на землі. Жовтий колір — це ще й колір жовтогарячого со­нця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.

А блакитний колір про що вам нагадує? Звичайно, це колір ясного чи­стого мирного неба, де живе, приносячи радість усім, жовтогаряче сонце! А хіба без живлющої матері-води визрів би й заколосився хліб? От вам і ще один блакитний колір — колір цариці-води.

Отже, колір жовтий— колір хліба, життя, а синій— це колір неба, миру. Тому, мабуть, народ України й вибрав поєднання цих кольорів для сво­го національного прапора.

Звучить пісня на слова П. Чубинського, музику М. Вербицького «Ще не вмерла Україна». Діти слухають пісню, стоячи за партами.

Щойно ви слухали не звичайну пісню, а Гімн України. Національний Гімн України— це урочиста пісня, символ державної єдності. Слова пісні понад століття тому написав поет Павло Чубинський, а мелодію — компози­тор Михайло Вербицький. Слова Гімну, які були надруковані вперше у 1863 році, так припали до душі українцям, що вони навіть приписували їх Т. Г. Шевченку.

Запам’ятайте! Коли вносять чи виносять прапор, коли виконують Гімн, слід обов’язково встати.

 

ІV. Фізкультхвилинка.

V. Робота над віршем.

«Рідна мова»

Розвивайся, звеселяйся,

Моя рідна мово,

У барвінки зодягайся,

Моє щире слово.

Колосися житом в полі,

Піснею в оселі,

Щоб зростали наші діти

Мудрі і веселі.

Щоб на все життя з тобою

Ми запам’ятали,

Як з колиски дорогої

Мовоньку кохали.

Любов Забашта

Мова, якою ми розмовляємо, — українська. Вона є державною мовою в Україні. Про це записано в основному законі нашої держави — Конститу­ції. Для нас, українців, наша мова найдорожча, найніжніша. За милозвучність її ще називають солов’їною.

VІ. Робота в зошиті.

VІІ. Конкурс ерудитів

1)  Коли звучить Гімн України? (О 6-й і 2-й годині по Українському радіо та в урочисті свята)

2)  Хто написав текст Гімну України? (Павло Чубинський)

3)  Хто створив музику до Гімну України? (Ми­хайло Вербицький)

4) Тризуб символізує… (волю, славу, силу).

5) Роль прапора — … (бути попереду).

6)  2 вересня 1991 р. над будинком Верховної Ради України піднято… (синьо-жовтий національ­ний прапор ).

7)  28 січня 1992 р. Верховна Рада України за­твердила синьо-жовтий прапор… (державним сим­волом).

VIІ. Закріплення.

–      Що означає тризуб на Гербі України? Який державний Прапор? Як називається головна пісня України?

 

VIІІ. Підсумок

— Отже, діти, сьогодні ми детальніше ознайоми­лися з державними символами України.

Кожен народ, маючи свою історію, має і свої істо­ричні святині: прапор, герб, гімн. Вони не робляться на замовлення, а приходять до сердець людей тернис­тими шляхами буття рідного народу.

 

ІХ. Підсумок заняття.

–      Про що ви дізналися на занятті? Які державні символи України? Чому саме тризуб вважають гербом України? Чому наш прапор синьо-жовтий?

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,317sec