СВИНЯЧИЙ ГРИП

Спалах свинячого грипу в Мексиці, який мав місце в квітні 2009 року, викликав занепокоєння всієї світової громадськості. Йдеться про появу небезпечної хвороби, викликаної вірусом грипу типу А/НШ1, яка є епідемічною, тобто спроможною до швидкого розповсюдження. Це вірус, який швидко поширюється з однієї людини на іншу повітряно-крапельним шляхом, на відміну від пташиного, і шляхом безпосередніх контактів, при доторкуванні, наприклад, зараженої поверхні, а безпосередньо після цього – обличчя, губ чи носа. У людей до нового штаму грипу немає імунітету, він абсолютно незнайомий для організму людини. На думку фахівців, саме це являє небезпеку. Більшість хворих – дорослі люди молодого віку, практично здорові. Достатньо зазначити, що менше ніж за місяць з початку епідемії випадки захворювання зазначеним грипом, підтверджені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (далі – ВООЗ), були зареєстровані більше ніж у 30 країнах світу. Ось чому ВООЗ визнала, що це

 

 

четвертий ступінь за шестибальною шкалою пандемічної загрози (можливість заносу хвороби в різні країни світу), на яку кожна держава має відреагувати запобіжними заходами. У зв’язку з цим в Україні на території аеропортів, залізничних вокзалів, морських, річкових портів при проведенні прикордонного та митного контролю здійснювався і здійснюється комплекс необхідних профілактичних та протиепідемічних заходів.

Що таке свинячий грип

Свинячий грип є гострим респіраторним захворюванням свиней, викликаний одним або декількома вірусами свинячого грипу А. Як правило, для нього характерні висока захворюваність та низька смертність. Вірус розповсюджується серед свиней повітряно-крапельним шляхом, при прямому та непрямому контакті зі свинями-носіями без проявів симптомів захворювання. Спалахи вірусу спостерігаються серед свиней протягом усього року, а в зонах з помірним кліматом — найчастіше восени та взимку.

У багатьох країнах проводиться регулярна вакцинація популяцій свиней від свинячого грипу. Найчастіше віруси свинячого грипу належать до підтипу НШ1, але серед свиней циркулюють й інші підтипи (такі як НШ2, Н3№, Н3№). Разом із вірусами свинячого грипу свині можуть бути також інфіковані вірусами пташиного грипу і вірусами сезонного грипу людей. Передбачається, що свинячий вірус Н3№ був занесений у популяції свиней людьми. Іноді свині можуть бути інфіковані більш ніж одним вірусом одночасно, що дозволяє генам даних вірусів змішуватись. Це може призводити до появи вірусу грипу, який містить гени з різних джерел,- так званого “химерного” вірусу. Хоча віруси свинячого грипу зазвичай є видоспецифічними й інфікують лише свиней, іноді вони долають міжвидовий бар’єр і викликають хвороби серед людей.

У зв’язку з тим, що типова клінічна картина інфекції свинячого грипу серед людей схожа з сезонним грипом й іншими гострими інфекціями верхніх дихальних шляхів, більшість випадків захворювання виявляються випадково в рамках епіднагляду за сезонним грипом. Легкі і безсимптомні випадки захворювання можуть залишатися невиявленими, тому реальні масштаби поширення цієї хвороби серед людей невідомі.

Люди зазвичай інфікуються свинячим грипом від інфікованих свиней, проте в деяких випадках захворювання люди не мали попередніх контактів зі свинями або навколишнім середовищем, де вони знаходилися. У деяких випадках відбувалася передача інфекції від людини до людини, але вона була обмежена людьми або групами людей, що мали близькі контакти з хворими людьми.

Як уникнути захворювання свинячим грипом

Наводимо пам’ятку для населення з приводу недопущення випадків захворювань людей свинячим грипом, яку було розіслано в усі області України та оприлюднено на сайті МОЗ України з посиланням на Центральну Санітарно-епідеміологічну службу.

Згідно з нею, щоб залишитися здоровим, необхідно:

 • По можливості відкласти ділові та туристичні поїздки в регіони, де виявлені випадки захворювань на свинячий грип. В першу чергу відмовитися від візитів у США, Мексику.
 • Якщо Вашу поїздку в країну, де зареєстровані випадки захворювань, не можна відкласти, будьте насторожі, не відвідуйте людних місць, уникайте користування громадським транспортом, не стійте, не сидіть поряд з людьми із ознаками респіраторної інфекції – нежиттю, кашлем, почервонілими очима. Необхідним буде носити чотирьох-шарову марлеву пов’язку або хірургічну маску.
 • У випадку, якщо Ви менш ніж 10 днів тому повернулися із країни, де зафіксовані випадки розповсюдження та інфікування збудником свинячого грипу, будьте особливо уважні до свого здоров’я. При появі симптомів гострої респіраторно — вірусної інфекції (далі — ГРВІ) —
  температури, кашлю, нежиті, порушень функції кишечника та м’язової болі – негайно звертайтесь до лікаря.
 • Якщо після повернення Ваших рідних та близьких із-за кордону у них виникнуть симптоми застуди або респіраторної інфекції— негайно ізолюйте хворого в окремій кімнаті та контактуйте з ним лише в марлевій масці, викличте лікаря.
 • Хоча немає чітких ознак, що наявні випадки захворювання людей на свинячий грип пов’язані з недавніми або теперішніми грипоподібними захворюваннями свиней, рекомендується мінімізувати контакти з хворими свинями і повідомляти відповідні медичні служби про хворих тварин. Більшість людей заражається через тривалий, тісний контакт з інфікованими свинями. Тому важливо дотримуватись особистої гігієни під час будь-яких контактів з тваринами і особливо це важливо під час забиття і відразу після забиття тварин, щоб запобігти контакту зі збудниками хвороби. Білування туші не повинно застосовуватись до хворих тварин чи тварин, які померли від захворювання.

  Потрібно дотримуватись порад відповідних державних органів влади. Даних про передачу свинячого грипу людям у результаті вживання ними в їжу належним чином обробленої і приготованої свинини (м’яса свиней) або інших продуктів з неї немає. Вірус свинячого грипу гине під час приготування при температурі 70°С, відповідно до загальних порад приготування свинини й інших видів м’яса.

  У зв’язку з тим, що вірус свинячого грипу передається переважно повітряно-крапельним шляхом, необхідно виконувати санітарно-протиепідемічний режим, передбачений при епідеміях респіраторних вірусних інфекцій. Коли Ви кашляєте або чхаєте, прикривайте ніс і рот одноразовою серветкою або хусткою, мийте руки з милом, особливо після того, як Ви кашляли або чхали (у випадку, якщо у Вас немає можливості часто мити руки – використовуйте вологі спиртовмісні серветки, які після користування необхідно викинути). Намагайтеся не торкатися очей, носа або рота, особливо, якщо Ви знаходитеся у громадських місцях, частіше провітрюйте приміщення.

  На період епідемії максимально обмежте перебування у людних місцях. Уникайте контактів з людьми, у яких помітні симптоми респіраторної інфекції. У випадку, якщо у Вас або у Ваших близьких з’являться симптоми ОРВІ, максимально обмежте контакт з оточуючими, викликайте лікаря, ретельно виконуйте його призначення.

  У випадку, якщо у Вас виникнуть запитання щодо профілактики або лікування свинячого грипу, Ви можете звернутися до свого лікаря, або зателефонувати на “гарячу телефонну лінію” МОЗ за телефоном: (044) 200-07-80.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,547sec