Святковий одяг екіпажу

Тема. Святковий одяг екіпажу

Мета. Ознайомити дітей з різноманіттям оздоблення українського національного одягу. Закріпити поняття «орнамент», його види; «ритм», «рапорт». Вчити правил побудови сітчастого орнаменту. Створити ескізи одягу з елементами рослинного орнаменту в національних традиціях. Удосконалювати образотворчі навички , вміння працювати з фарбами.Розвивати творчі здібності учнів під час створення художніх ескізів, естетичний смак, уяву, фантазію, увагу. Виховувати любов до традицій українського народу, повагу та бережливе ставлення до культурної спадщини, розвивати інтерес до мистецтва.

Тип уроку. Комбінований.

Наочність. Зображення українських народних костюмів, орнамент

Міжпредметні зв’язки: трудове навчання, історія, народознавство, етнографія.

Матеріали. Фігурки із зображенням людей, зразки робіт з сітчастим орнаментом, завдання на розрізнення видів орнаменту за характером побудови (стрічковий, сітчастий, замкнутий).

Хід уроку

1.Організаційний момент .

Перевірка присутності учнів і готовності їх до уроку.

2.Оголошення теми і завдань уроку.

3. Мотивація навчальної діяльності.

Дорогі діти, сьогоднішній урок я хочу почати словами відомого українського поета М. Рильського: “Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього”. І дійсно, лише той народ має майбутнє, який поважає свою історію.

А як ви розумієте слова: «Поважати свою історію»? (Метод «Мікрофон») За допомогою методу «Мікрофон» висловіть свої думки, продовжуючи речення: «Поважати свою історію – значить…» (поважати свою історію – значить не лише володіти певними знаннями про розвиток держави, військові походи, князів, а й знати культурну спадщину народу, його звичаї, традиції та передавати їх у спадок наступним поколінням. )

У народі існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. І тільки знаючи ці традиції, зможемо передавати культурну спадщину свого народу нащадкам.

  1. Бесіда

    У кожного народу є свята . Вони розкривають душу людини, її характер. В Україні любили свята . Ними зустрічали весну і проводжали зиму, святами відзначали завершення польових робіт, а іноді й просто закінчення робочого дня. Свята завжди були веселі , наповнені музикою, співом, іграми й танцями. Щодня люди різного віку збиралися ввечері у когось в хаті і там співали і танцювали. Пісенно-танцювальний репертуар був дуже багатим і різноманітним. На всі пори року, на всі календарні свята були свої пісні, ігри, танці, забави. Свято – це не тільки пісні і танці Чим ще відрізняється цей день від простих буднів? ( Нарядами )

    Весь святковий одяг обов’язково прикрашався елементами вишивки, бісером, чого, як правило, не було в повсякденному одязі . По одягу можна було судити про смак і уміння майстрині , адже селяни самі собі робили наряд.

    Традиційне вбрання кожного народу є одним з найбільш масових видів його художньої творчості. Народний одяг відрізняється простотою форм, стрункістю силуету, багатством і різноманітністю прикрас, насиченим колоритом. У ньому яскраво проявляється вміння народних майстрів за допомогою простих, логічних засобів органічно поєднувати практичність і красу. Багато творчої винахідливості і фантазії вклав у створення одягу український народ. Немов саму прекрасну природу України переносили в обробку костюма, в його радісну гаму народні умільці протягом століть. Робота над вбранням була певною мірою проявом мрії про прекрасне, спробою відійти від важкої дійсності. Скажімо, вишивання – це було не просто ремесло, це прояв народного таланту, майстерності, обдарованості. Це був один з небагатьох моментів у житті селянки, коли вона могла висловити в гамі кольорів свою віру в краще майбутнє, оптимізм. Колорит нарядів багатьох районів України був світлий, білий, збагачений яскравими квітами вовняних плахт, запасок, поясів, вінків, червоного намиста і стрічок. Але при всій різноманітності крою, колористичних рішень, характерних для окремих районів України, чітко проявляється підпорядкування окремих локальних видів одягу та оздоблення єдиному художньому ансамблю. Демонстрація фото «Український національний костюм» Додаток 1.

    – Яке розмаїття святкових нарядів !- А що у них спільного? ( візерунки )

    – Як можна назвати по іншому? ( орнамент)

    Будь який український костюм в старовину неодмінно був прикрашений орнаментом, вишивкою.


    Пригадаємо, що таке орнамент.

    (Орнамент – це візерунок, заснований на повторі і чергуванні складових його елементів. В основі орнаменту лежить ритм.)

    Як називається, частина орнаменту, що повторюється? (Рапорт)

    А повторюваність, чергування впорядкованих композиційних елементів – (Ритм)

    Повторимо, як називається орнамент, побудований з рослинних елементів?

    ( Рослинний. У рослинному орнаменті в якості мотиву виступають форми рослин (листя, гілочки, квіти, плоди, дерева і т. д.))

    Які ще бувають орнаменти за характером елементів?


    (Геометричні. У геометричному орнаменті в якості мотиву виступають геометричні фігури.)

    (Зооморфні. У зооморфному орнаменті в якості мотиву виступають фігури тварин (птахи, звірі, риби, комахи))

    (Антропоморфні. У антропоморфному орнаменті мотивом виступають фігури людини.)

    За характером побудови ви вже знаєте стрічковий і замкнутий орнамент. Стрічковий орнамент – це орнамент, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд з відкритим двостороннім рухом, що вписується в стрічку. (Ми виконували в смузі).

    Замкнутий орнамент – це орнамент, декоративні елементи якого згруповані так, що створюють замкнутий рух. (Ми виконували орнаменти в колі, квадраті).

    Сьогодні ви познайомитеся ще з одним видом орнаменту – сітчастим. Він вживається для прикраси тканин, шпалер. Такий візерунок має нескінченний малюнок, його можна продовжувати в будь-якому напрямку, він заповнює поверхню суцільним візерунком. Сітчастим його називають тому, що він будується за допомогою сітки. Сітка складається з комірок. Розрізняють п’ять систем основи сітчастого орнаменту в залежності від форми комірок і точок або вузлів, які можуть лежати в основі композиції орнаменту і відрізняються один від одного своєю симетрією


     

     

     

     

     

     

     

     


     

     

     

     

     

     

     

     

     


     

     

     

     

     

     

     

    Увага на дошку. Перед вами візерунки (вони можуть бути просто зображені на дошці кольоровою крейдою.) Погляньте якими різноманітними можуть бути орнаменти з одним і тим же силуетом залежно від основи композиції і точок симетрії. Усі ці види орнаменту ми бачимо на наших національних костюмах.

    А чи задумувались ви над тим, хто займається моделюванням костюмів?

    В сучасному світі спеціаліста із виготовлення моделей одягу називають – Модельєр (кутюр’є

    Одні з найкращих українських дизайнерів одягу: Лілія Пустовіт, Олексій Залевський, Оксана Караванська, Андре Тан.

    11 річна запоріжанка Поліна Горлова стала кращим юним модельєром на Міжнародному форумі моделей, талантів і дизайнерів в Москві 2009р. Минулого літа вона брала участь в літньому фестивалі П’єра Кардена у Парижі і перемогла в номінації «Кращі з кращих».

    Сучасні художники-модельєри часто звертаються до кращих зразків народного одягу. Орнамент, колористика, вишивка, мереживо, конструктивні форми народного одягу знаходять відображення в сучасному мистецтві моделювання костюма. І це не просте відображення, повтор минулих форм, його пропорцій і колірних поєднань, а творча спадковість.

    Сьогодні ми з вами попрацюємо модельєрами і сконструюємо одяг для нашої космічної експедиції.

    Одежа для космонавта повинна бути надійна, практична, зручна, красива, стильна, а щоб учасники нашої експедиції вирізнялися нанесемо на їх одежу орнаменти в наших національних традиціях

  2. . Практична робота – створення колективного панно на тему “Космічна експедиція”.

    Учням видаються фігурки із зображенням людей і потрібно зробити їм святковий одяг (завдання диференційоване) :

    1 група: Розфарбувати готові фігурки , вже “одягнені ” – завдання для дітей повільних і тих , у кого труднощі з самостійним зображенням . Самим придумати орнамент

    2 група: ” Одягнути ” паперову фігурку , тобто самому придумати і намалювати святкове вбрання.

    3 група (добре малюють діти) : Зобразити фігуру людини у святковому костюмі.

    Головна умова – наявність орнаменту в одязі.

    На 25 – 30 хвилині – Фізкультурна пауза

    За 5 хвилин до кінця роботи попередити дітей про те, що слід закінчувати роботу. Після оголошення про закінчення роботи діти повинні її припинити.

    Готові роботи приклеюються на заздалегідь приготоване панно із зображенням зорельота на стартовому майданчику. (Аудіо запис «Учасникам космічної експедиції зібратися на стартовій площадці!» Звучить саундтрек – вступ до фільму «Зоряні війни»)

    7. Закріплення знань.

    Питання: Якої форми може бути комірка в сітці сітчастого візерунка?

    (Квадрат, прямокутник, ромб, трикутник)

    Завдання: Показати приклад орнаменту в класі, показати ритмічне чергування елементів візерунка.

    1. Підсумок уроку

    Все в житті змінюється, а свято залишається. І хоча відзначатися воно може по- різному, залишається головне – радість, особливе хвилювання, веселощі, святковий одяг, подарунки, пісні і танці, для нас тепер іноді загадкові. Однак ці традиції становлять незвичність, особливість, а головне надзвичайну національну цінність . Про них треба пам’ятати і знати .

    1. Оцінювання робіт
    2. Домашнє завдання.

    Виконати сітчастий орнамент з рослинних елементів за схемою. (кожному учневі можна дати схему різної складності в залежності від системи точок, )

    Додаток 3

    Виконання сітчастого орнаменту.

    Етапи роботи (з вказівками)

    1. За допомогою креслярського трикутника намалюй квадрат. Вказівка: розмір квадрата 16 Х 16 см

    2. Знайди середини сторін квадрата.

    3. Середини сторін квадрата з’єднай прямими лініями зліва направо і зверху вниз, таким чином, квадрат ділиться на 4 менших квадрати.

    4. Кожен із чотирьох квадратів ще розділи на 4 рівні частини.

    (утвориться 16 комірок)

    5.Склади декоративний мотив з рослинних елементів. Вказівка: малюнок декоративних елементів робиться спрощено, потрібно зосередити увагу головним чином на красі і виразності їх контуру. Рослинні форми потрібно спростити за формою і змінити за кольором.

    6. Придумай розташування і чергування декоративного мотиву в комірках і розмісти елементи в сітці. Вказівка: малюючи рослинні елементи, стеж за їх чергуванням. Малюючи однакові частини, необхідно стежити за точністю їх розмірів.

    7. Перед розфарбовуванням зітри всі лінії побудови.

    8. Розфарбуй малюнок.Вказівка: при складанні візерунків не можна допускати строкатості кольору – вживати не більше 3 – 4 фарб, дотримуватися колірного ритму.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,334sec