Світ образотворчого мистецтва людини. Графіка – вид образотворчого мистецтва. Види графіки

Тема: Світ образотворчого мистецтва людини. Графіка – вид образотворчого мистецтва. Види графіки

Практичне завдання уроку: Створити плакат-запрошення в космічну подорож з використанням фломастерів і маркерів, за потреби – кольорового паперу. Придумати текст до плакату, підібрати відповідний шрифт.

Мета уроку: дати учням поняття про універсальну графічну мову образотворчого мистецтва, налаштувати на захоплюючі космічні подорожі впродовж навчального року; дати поняття про види графіки; вчити використовувати лінію та її виражальні можливості для створення графічних образів; розвивати уміння працювати графічними матеріалами, удосконалювати графічну техніку; виховувати акуратність, точність.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: репродукції картин різних жанрів; малюнки учнів із фонду; альбом, простий олівець, гумка, словник для запису термінів образотворчого мистецтва,

Хід уроку.

І. Організаційний момент

Вступне слово вчителя

Доброго настрою усім! Я дуже радий першій нашій зустрічі з вами.

    Давайте перш за все познайомимось. (Знайомство відбувається ланцюжком – спочатку вчитель, а потім усі учні називають свої імена.)

Отже, на уроках образотворчого мистецтва нам будуть потрібні такі матеріали та інструменти: альбом, зошит, олівці М, 2М, 2В, гумка, фарби, два пензлики різної товщини, палітра, серветка.

ІІ. Повідомлення теми уроку

Немає, мабуть, такої людини, яка б не мріяла побувати в космосі, побачити далекі зоряні світи. Коли ти виростеш, тобі може випасти така нагода, адже Україна — космічна держава. Яку би професію ви не обрали, вона може знадобитись у космічній експедиції. Головне – використати свої здібності й уміння для того, щоб прославити свою планету і Батьківщину. Скористайтеся нагодою спробувати себе в ролі художника у фантастичній подорожі на Міжгалактичний мистецький фестиваль.     Із чого розпочинається подорож, зокрема й наша космічна експедиція? Необхідно зібрати її учасників і створити дружну команду. Далі треба повідомити всіх, хто прийде їх проводжати, про місце і час відправлення космічного корабля. Допоможе нам у цьому плакат – особливий вид друкованої графіки. (Розгляд учнями зразків плакатних композицій на сторінках підручника.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь вчителя.

Тому на сьогоднішньому уроці ми будемо створювати графічний плакат-запрошення у космічну подорож. Графіка – вид образотворчого мистецтва, в основі якого рисунок, а засобами виразності є точка, лінія, штрих, пляма.    

За способом виконання розрізняють графіку:                     оригінальну – рисунок виконаний художником власноруч в одному примірнику. Рисунок може бути замальовкою з натури: ескізом до твору живопису, скульптури, архітектури, а також самостійною завершеною композицією. Виконують його переважно на папері графітними, кольоровими олівцями; крейдою, пастеллю, сангіною, а також тушшю і пером, гелевою ручкою, маркером, фломастером;                друковану – зображення, виготовлені друкарським способом у необхідній кількості, як наприклад, плакат або гравюра– відбиток на папері з дошки (пластини), на якій попередньо було вирізано (нанесено) малюнок.    

За призначенням графіка буває:                     

  • станкова – самостійний художній твір, що має естетичне значення; книжкова – художнє оформлення книг: ілюстрація, обкладинка, декоративні елементи;                                    
  • газетно-журнальна – карикатура, шарж, ілюстрація;     
  • промислова – етикетки, емблеми, поштова і рекламна продукція, грошові знаки;                                    
  • плакат – рекламний, сатиричний, агітаційний.        

Зазвичай твори графіки чорно-білі, колір застосовується зрідка. Тому велику роль у створенні виразного графічного зображення відіграють точка, лінія, штрих і пляма. (Учитель супроводжує розповідь демонстрацією зразків графічних робіт)     

IV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя.

В енциклопедії написано, що мистецтво – це відображення реальної дійсності в художніх образах. Кожний вид мистецтва має свою мову. Література – це мистецтво слова, музика – це світ звукової гармонії. А що є мовою образотворчого мистецтва? (Заслуховуються відповіді учнів на випереджальне завдання.)

Залежно від того, за допомогою чого художник передає явища навколишнього життя, образотворче мистецтво поділяється на окремі види: графіка, живопис, декоративно-прикладне мистецтво, архітектура. (Учитель демонструє приклади.) Кожний із видів образотворчого мистецтва має свою специфічну мову.

Мова графіки – це лінії, штрихи, темні і світлі плями.

У живописі користуються фарбами.

Матеріалом для скульпторів є глина, камінь, метал, дерево, пластилін.

Декоративно-прикладне мистецтво прикрашає наш побут: це гончарство, ткацтво, килимарство, писанкарство, художнє різьбярство, вишивка. Архітектура – це мистецтво будувати зручно, міцно, красиво.

(Учні записують у словники стислі визначення видів образотворчого мистецтва та їх специфічну мову.)

  • Яке призначення плакатів? (спонукання до чогось.)

    (Учитель робить акцент на те, що у композиції плаката малюнок і шрифт мають бути взаємопов’язані. Розгляд слайдів презентації і визначення тем, які висвітлені у плакатах.)


     

     

     

     

     

     

     

     


     

     


     

     

     

     

     

     

    (Аналіз взаємного композиційного розміщення шрифтів і малюнків на плакатах. Вчитель підводить до висновку, що основне призначення театрального, рекламного, циркового плакатів – підняти просвітницькі, суспільні та екологічні проблеми.)

    Пояснення поетапного виконання роботи.

  1. Визначся з ескізом майбутнього малюнка, зроби попередній начерк. Для цього:
  2. Обери вертикальний чи горизонтальний формат;
  3.  Знайди виразне розміщення частин зображення, узгодь їх за розмірами;
  4. Розмісти малюнок і шрифт так, щоб вони доповнювали один одного;
  5. Виділи центр композиції за допомогою розміру, тону, кольору, повторення елементів;
  6. установи зорову рівновагу в композиції.

    Самостійна робота учнів.

    (на дошці спроектовані приклади шрифтів для плакатів на космічну тематику та взаємне розміщення шрифтів і малюнків)

     

     

     


     

     

     

     

     

     

    Виставка дитячих плакатів та їх захист.

    Учні захищають свої роботи та за допомогою вчителя їх оцінюють.)

    V. Закріплення вивченого

    Гра «Відгадай».

  7. Вид образотворчого мистецтва, в основі якого рисунок, а засобами виразності є точка, лінія, штрих, пляма – це…(графіка)
  8. За призначенням графіка буває…(станкова, книжкова, газетно-журнальна, промислова, плакат)
  9. Як називають попередній начерк, що фіксує задум художнього твору?(ескіз)
  10. Відображення дійсності та фантазії митця в художніх образах– це… (образотворче мистецтво)
  11. Побудова художнього твору, зумовлена його змістом, характером і призначенням; взаємне розташування окремих частин твору, організація їх у гармонійну цілісність; самостійний художній твір– це… (композиція)
  12. Зображення рекламного та агітаційного характеру– це… (плакат)
  13. Художнє накреслення зображення букв алфавіту, знаків і цифр певної будови – це… (шрифт)

    VI. Підсумок уроку

        Вчитель підводить підсумок уроку, дякуючи за гарну роботу, виставляє оцінки за практичне завдання, враховує активність учнів на уроці та сформовані компетенції.

    VII. Домашня самостійна пошукова робота.

    Роздивитись поштову продукцію. Створити ескіз марки і конверта до Дня космонавтики.

завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,323sec