СВІТ ЛЮДЕЙ І СВІТ ЗВІРІВ. (АНАЛІТИЧНИЙ УРОК-БЕСІДА НА ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧІЙ ОСНОВІ ЗА ПОВІСТЮ “БІЛЕ ІКЛО”)

Мета: розкрити образну систему твору; визначити основні його композиційні елементи, проблематику та ідейний зміст; розвивати вміння аналізувати текст, складати характеристику героя твору, виховувати любов до тварин.

Обладнання: портрет Джека Лондона, на дошці парабола для відтворення композиційно-сюжетних елементів повісті.

Хід уроку

Ми відповідальні за тих, кого приручили.

Антуан де Сент-Екзюпері

Слово вчителя. Можна позаздрити читачеві, який уперше в житті бере до рук твори Джека Лондона,(слайд1) тим більше, таку чудову повість, як “Біле Ікло”. Сподіваюся, що і ви отримали насолоду від спілкування з її героями. Спробуйте передати свої емоції, почуття, настрій від цього твору мовою тестових запитань.

1.    Актуалізація знань.

До якого циклу належить повість Джека Лондона “Біле Ікло “?

(“Північні оповідання”, разом із повістю “Поклик предків”).

Де і коли відбуваються описані в ній події?
(На Алясці, під час “золотої лихоманки”).

– Чим у композиційно-сюжетному плані є оповідь про протиборство між людиною і північною пустелею на початку повісті?

(Експозицією).

– Хто з індіанців назвав вовченя Білим Іклом?( слайд2)
(Сивий Бобер).

– Як проявляється жага Генрі до життя у сутичках з вовками?

– Які дії героя викликають у вас найбільше захоплення?

2. Осмислення й міркування учнів щодо ситуацій “людина і вовк”, “людина і природа” в повісті:

– Як змінилося ставлення до свого ніжного тіла Генрі, пройнятого думкою, що його рука “лише м’ясо, майбутня здобич для хижаків”?

– Як переплітається життя людей і звірів у північній пустелі? Хто кого нагадує?

3) Переосмислення ситуації “на особистість”:

– Чи вистачило б вам мужності протистояти хижакам у подібній ситуації?

4.    Поглиблення знань про композицію і сюжет.
Важливо звернути увагу учнів на те, що світ людей мало чим відрізняється від світу вовків: ті самі правила й норми поведінки, та сама боротьба за виживання, те саме бажання жити вільно, бути незалежним і та сама залежність від богів.

Чи звернули ви увагу на те, чиїми очима автор дивиться на світ? (“…цілісіньку ніч полював…”, “…Перед ним на задніх лапах мовчки сиділо п’ятеро живих істот, яких він ще зроду не бачив”). (Очима вовка).

♦ Завдання.

  1. Для того, щоб чітко розібратися в побудові повісті, пригадайте, з яких композиційно-сюжетних елементів складається твір.
  2. Розташуйте елементи композиції твору на схемі-параболі. В дужках під елементами композиції впишіть відповідні сюжетні події або дії героїв.


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Отже, пролог твору — розповідь про здичавілу собаку Кічі (матір) та вовка, Одноокого (батько), зав’язка — народження вовченяти Біле Ікло (напіввовк-напівсобака) тощо (наступні елементи композиції та сюжету визначити і внести до схеми самостійно).

    – Чого в Білого Ікла від народження більше вовчого чи собачого?

    (ч.2, розд.З “Сіре вовченя…”).

    – Що переважає в його вихованні вовче, звіряче чи собаче, олюднене?

    – Розкрийте систему образів героїв та схарактеризуйте їх за таблицею.


    “Аналіз образів твору”.

    Герой повісті

    Риси характеру героя

    Ставлення

    Білого Ікла до

    героя

    Зміни в характері Білого Ікла під впливом героя

    Кічі, мати

    Сивий

    Бобер

    Індіанець

    (Перший

    господар)

    Красень

    Сміт,

    (Другий

    господар)

    Відон Скотт,

    (Третій господар)

    • Заповнення таблиці “Аналіз образів твору”.

    Які перші уроки викладені маленькому вовченяті Матір’ю та пустелею?

    (Графа “Кічі, мати”).

    Як табірне життя поглибило лють Білого Ікла?

    – Чому серед індіанців не знайшлося нікого, хто зігрів би добротою вовченя? Як він ставився до Сивого Бобра

    – Який основний закон північної пустелі зрозумів Біле Ікло під час життя у Сивого Бобра?

    – Чому Біле Ікло зробив вибір на користь неволі? Голод чи самостійність підштовхнули його до такого рішення?

    – Чому ви симпатизуєте Білому Іклу, незважаючи на його лютий характер?

    Заключне слово вчителя. На сьогоднішньому уроці ми проаналізували пролог, зав’язку і розвиток дії: побачили становлення характеру вовченяти, прокоментували вплив на характер Білого Ікла Кічі і Сивого Бобра, першого хазяїна вовка.

    (Тут доцільно зачитати ч. 4, кінець 1 розділу).

    Таким ми бачимо вовченя Біле Ікло під кінець його життя у Сивого Бобра.

    Пропоную всім на кілька хвилин уявно перевтілитися у вовка. Ви — Біле Ікло, живете у Сивого Бобра, він — ваш бог, бо дає вам житло, тепло, їжу.

    Творче завдання: виголосіть невеликий монолог на тему: “Що я відчуваю?”

    •    Проблемні підсумкові запитання:

    Що переважило в душі Білого Ікла у підсумку життя у Сивого Бобра?

    (Він став злобним звіром).

    – Яким побачили ми світ людей і світ звірів в повісті?

    Домашнє завдання.

    – намалювати ілюстрації до твору;

    – скласти виступ-промову «Чого можна навчитися у звірів»

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,559sec