СЦЕНАРІЙ ЗАНЯТТЯ: КИМ БУТИ?

КИМ БУТИ?

СЦЕНАРІЙ ЗАНЯТТЯ

    Однією з основних проблем становлення особистості і юнацькому віці є питання: «Ким бути?». Часто вирішити що проблему допомагають поради сторонніх людей або вплив моди, колективу. Однак у цьому випадку вибір професії найчастіше необміркований, необгрунтований. І, як наслідок, марно витрачені студентські роки, робота, яка не подобається, розчарування в житті, нереалізованість здібностей, талантів, потреб. В основі вибору професії має бути професійне самовизначення особистості.

    У школі з її регламентами, заборонами складно заборонами складно залишитися самим собою, тобто несхожим на інших, тоді як у юнацькому віці починають переважати мотиви індивідуальної поведінки, пошуку своєї справи, професії, місця вжитті.

    У професійній орієнтації прийнято порівнювати психологічні риси особистості (психограму) з тими рисами, що задає професія (професіограмою). Їхнє виявлення й порівняння може мотивувати до зміни поведінки на користь досягнення їхньої відповідності.

    Помилок у виборі професії можна уникнути, якщо скористатися профорієнтаційним тестуванням. Якщо ви зважилися на цей експеримент, намагайтеся бути активними учасниками пошуку і відповідати на запитання щиро. Щоб стати, наприклад, психологом або підприємцем, треба мати конкретні риси. Що це за риси? Наприклад, «заповзятливість» (одна з сучасних ознак щасливих людей).

    В основі професійного визначення має бути принцип урахування вікових потреб та індивідуальних здібностей конкретної особистості. Так, якщо в 7 років у дитини превалюють ігрові потреби, то навчання в школі має бути таким, яким його очікують діти в цьому віці. А врахування особливостей поведінки особистості слід здійснювати в індивідуальному практичному підході.

    Оскільки діти, як і дорослі, різні, важливо, з огляду на вік, звертати увагу на те, як реагують окремі діти на конкретні пропозиції і дії дорослих, учителів (вихователів). Так, дорослі, найчастіше прагнучи передати свій досвід, пропонують дітям діяти, орієнтуючи їх на себе як на еталон наслідування. Традиційно часом навіть не враховують відмінності між статями дітей. Хоча відомо, що в дівчаток і хлопчиків різні цінності, вони по-різному реагують на впливи дорослих. Якщо хлопчики, прагнучи виглядати сильними, мужніми і рішучими, поводяться грубо, то дівчатка цінують і виявляють протилежні чоловічим риси.

    Запитання «Ким бути?» виникає у час шкільного романтизму, до моменту вибору професії або після тестування, коли наміри професійного самовизначення обтяжені думкою батьків або не підтвердити через недовиявлені риси особистості, а бажати опанувати конкретну спеціальність залишилося. У цьому випадку розглядається ігровий підхід у спробі привернути увагу учасників до пошуку однієї з трьох професій, особливості яких можуть бути вгадані в тестах.    

Завдання 1. «Експрес життя»

    У змісті гри імітується поїздка учасників у «експресі» із зупинками на станціях з назвами спеціальностей.

    Пропонується перелік запитань, відповідати на які потрібно тільки у певній формі – «так – ні», вибравши відповідний варіант відповіді: а або б. Учасники як пасажири «експресу життя» наближаються кожний до своєї станції-професії, зупинка і вихід на якій розглядається як спроба зробити правильний вибір своєї професії, набираючи бали з розрахунку 1 бал за відповідь, що збігається з ключем.

    Перша станція «Психологічна». її досягає той, хто набрав 6-8 балів. Ігрова ситуація асоціюється з реальним процесом вибору спеціальності «Практичного психолога» або іншої нижче наведеної спеціальності, тому будь-яка оцінка еквівалентна реальному успіхові або його відсутності в пошуку і виборі своєї професії.

    Ті, у кого 3 – 5 балів, затримуються на «огляді документів і речей», тобто аргументів професії, а інші, що одержали 0-2бади, сплачують великий штраф або виконують принизливі вправи.

    Чи всі модні з умовами проведення гри?

Запитання тесту

1. Чи вважаєте ви, що зовнішній вигляд свідчить про психічний стан особистості?

а) так; б) ні.

2. Сірі очі мають нецікаві люди?

а) так; б) ні.

3. Щоб зберегти відносини, можна злегка прибрехати.

а) так; б) ні.

4. Краще ризикуючи збільшити, ніж не ризикуючи зберегти.

а) це психологія злодійства; б) це психологія співпраці.

5. Чи є приватна власність вродженою рисою особистості?

а) так; б) ні.

6. Чи справедливий вислів: «Економіка заощаджує, а не збільшує»?

а) так; б) ні.

7. Економічні закони працюють на благо особистості?

а) так; 6)і ні.

8. Спочатку природні катаклізми, потім економічні потрясіння, слідом за цим пошуки захисту (право) і згодом – прагнення пізнання природи особистості (психологія). Чи правильна ця динаміка?    

а) так; б) ні.

КЛЮЧ .

Правильні відповіді: 1а, 2а, 3а, 4б,5б,6б,7а,8б.

    Учасники продовжують самостійний пошук правильних відповідей, підсумовують бали, порівнюючи з попередніми результатами, завершують завдання.

    Ведучий пропонує зробити самостійний (без обов’язкового розголосу) висновок про відповідність професії психолога.

    Якщо в результаті ігрових дійсне знайшли в собі риси необхідних професії, не варто засмучуватися. Їх можна формувати, якщо це актуально для індивідума, або переглянути свої наміри, продовжуючи пошук своєї професії.

    На думку психологів, процес створення для себе нової індивідуальності (риси) або роді дуже схожий на процес постановки і досягнення мети, тільки ця мета – стати іншою людиною, фахівцем. І її можна досягти.

    З чого почати? Спочатку ви обмірковуєте риси характеру, які хочете розвинути, а потім вирішуєте, які з них найважливіші для вас. Таким чином, ви зможете працювати над їх формуванням.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЩО Я ХОЧУ ЗМІНИТИ В СОБІ?

Завдання 2. «Мозковий штурм»    

    Ведучий пропонує запитання учням: «Що я хочу змінити і яким стати?»

    Час: 5—10 хв.    

    Для виконання цього завдання треба взяти аркуш паперу, олівці й виконати послідовні дії:

1. Розділіть аркуш на два стовпчика. Один стовпчик назвіть так: «Риси характеру, яких я хочу позбутися», інший – «Риси характеру, яких я хочу набути».

2. Поклавши перед собою аркуш паперу й олівець, перейдіть у розслаблений стан розуму.

3. Подивіться на перший стовпчик і почніть «мозковий штурм», швидко записуючи усе, що спаде на думку, визначаючи риск характеру, яких ви хочете позбутися. При цьому не намагайтеся міркувати, чи реально для вас позбутися цих рис. Так продовжуйте, доки не запишите мінімум п’ять рис характеру, доки процес не почне сповільнюватися.

4. Потім погляньте на другий стовпчик і почніть «мозковий штурм», швидко записуючи всі риси, яких ви хочете набути. У деяких випадках вони можуть бути протилежні рисам, яких ви хочете позбутися (наприклад, замість того, щоб бути нетерпимим до людей, ви хочете бути більш чуйним). Продовжуйте в такий спосіб записувати все, що спаде на думку, не намагаючись критикувати, оцінювати це або сумніватися в реальності знаходження шуканої риси. Продовжуйте перелік хоча б до п’яти рис.

5. Відчувши завершення називання рис, визначте пріоритети ряс, яких ви хочете позбутися або яких хочете набути.

6. Щоб зробити це, спочатку подивіться на список рис, яких ви хочете позбутися, для кожної з них виділіть протилежну рису, якої ви хотіли б набути, і запишіть ц в другому стовпчику.

    Наприклад, якщо ви записали: стати менш негативним і критично налаштованим, протилежною рисою було б «стати більш позитивним і

прихильним» до інших.

7. Після того, як ви записали цю протилежну рису, викресліть ту рису характеру, якої ви хочете позбутися. Якщо ви записали протилежну рису в другому стовпчику, просто викресліть її в першому стовпчику.

8. Для «становлення пріоритетів розгляньте кожну з рис у списку і визначте, наскільки вона важлива для вас, привласнюючи літери значимості: А (дуже важлива), В (важлива) і С (не так важлива). Напишіть ці букви поруч з кожною рисою.

9. Подивіться на риси, позначені літерою А. Якщо в цій категорії у вас є більш ніж одна риса, оцініть їхню пріоритетність: 1,2,3 і т.д. Якщо у

вас немає риси Д, зробіть те саме для В.

10. Встановивши пріоритети, працюйте над розвитком найважливіших рис, але не менш ніж трьох одночасно. Тільки-но ви відчули впевненість у тому, ідо вони стали вашими індивідуальними рисами, переходьте до наступних рис у вашому списку, у порядку їхньої пріоритетності, працюючи над усіма рисами А, потім над рисами В і над рисами С.

    Якщо ви відчули, що вже змінилися, складіть новий список пріоритетів і готуйтеся до нової ролі, діючи так, ви відчуєте, що здатні опанувати одну з професій.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест «Наскільки ви самостійні?»

    Є люди, які бояться, не хочуть або не вміють брати на себе відповідальні рішення, а намагаються перекласти свої проблеми на інших. Можливо, ви не належите до них. Наш тест допоможе вам уточнити, наскільки ви самостійні.

    За кожну відповідь а залишіть собі по 4 бали, за б – 2, за в – 0.

Запитання тесту

1. Закінчивши школу, як ви приймали рішення про подальше навчання, майбутню професію?    

а) вирішували самостійно, згідно із своїм захопленням і даними;

б) прислухалися до думки своїх батьків, родичів;

в) прислухалися до поради тільки близьких і друзів.

2. На що ви розраховували, вступаючи до навчального закладу?

а) тільки на свої сили;

б) на успішний результат вступних іспитів і на зв’язки;

в) тільки на зв’язки.

3. Як під час навчання ви готувалися до іспитів, занять?

а) розраховували на свою працьовитість;

б) іноді просили допомогти викладачів і однокурсників;

в) розраховували тільки на чужу допомогу.

4. Як ви влаштувалися на роботу?

а) за призначенням;

б) насамперед ви використовували інформацію знайомих людей;

в) ви влаштувалися завдяки зв’язкам.

5. Як ви приймаєте рішення у складних ситуаціях на роботі?

а) розраховуючи тільки на свій досвід і знання;

б) іноді консультуєтеся з колегами;

в) завжди з ними радитеся.

6. Чим був продиктований ваш вибір перед вступом у шлюб?

а) ви самі прийняли остаточне рішення;

б) ви прислухалися до думки близьких;

в) насамперед ви представили наречену (нареченого) своїм близьким, порадилися з ними.

7. Якщо ваша дружина (чоловік) у тривалому відрядженні, чи можете ви самі, вибрати житло, меблі, прийняти інші важливі рішення?

а) так;

б) ви можете це зробити, але краще було б відкласти рішення;

в) ні.

8. Наскільки завзято в підлітковому віці ви обстоювали свою думку?

а) завжди обстоювали, з цього приводу у вас навіть були конфлікти батьками;

б) обстоювали, але зберігали повагу до думки батьків;

в) ви ні на що не могли зважитися самі.

9. Наскільки завзято ви зараз обстоюєте свою думку на роботі, вдома, з друзями?

а) звісно, обстоюєте, незалежно від обставин;

б) у більшості випадків – так;

в) рідко.    

10. Як ви розвивається: як особистість у службовій, громадській, інтелектуальній сферах?

а) цілком віддаєте себе професії;

б) для вас дуже важлива думка вашого чоловіка (дружини) і близьких;

в) ви цілком покладаєтеся на їхню думку.

11. Якщо ваш близькі мають поліпшити своє здоров’я або ви бачите, що ваша дружина (чоловік) не слідкують за собою, завдаючи собі шкоди?

а) ви змушуєте її (його) слідкувати за своїм здоров’ям;

б) тактовно підказуєте, що їй (йому) потрібно зробити;

в) прагнете зробити це, але вам рідко вдається.

Оцінювання результатів

30-44 бали. Ви надто самостійні. Ви не тільки не терпите втручання у ваші справи, а й не можете прислухатися до чужої думки. Чи впевнені ви, що завжди будете точно оцінювати плюси і мінуси певного рішення? Чи не надто ви вперті у досягненні мети? Запам’ятайте, що самовпевненість добра тільки в міру, інакше вона перетворюється на ваду.

15-29 балів. У вас сильний характер, ви добре переносите стреси. Ви надійний друг. Ваша впевненість у робі, своєму майбутньому обґрунтована. Ви незалежні, але завжди прислухаєтеся до думки інших, котрі вас за це цінують.

0-14 балів. Ви дуже Нерішучі. Настільки, що це межує з малодушністю. Може, тому до вас іноді ставляться із зневагою? Чому б вам не спробувати виявити більше самостійності? Звичайно, у межах розумного. Може, варто зробити й так, щоб ваша нерішучість не була написана у вас на обличчі? Станьте більш самостійними, і , у вас з’явиться впевненість у собі, якої вам не вистачає.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест «Ви сентиментальні чи практичні?»

    Це неважливо. Зайва сентиментальність у нашому практичному столітті нерідко дратує людей. Але зайвою ощадливістю ви позбавляєте себе теплої дружньої участі, прихильності. Та й чи можлива ощадливість у дружбі, любові?

    То чого ж у вас більше – сентиментальності чи практичності? Відповісти на це запитання, сподіваємося, вам допоможе тест.

    З шести запропонованих варіантів відповідей вам потрібно вибрати один.

І. Уявіть, шо ви виграли дуже велику суму грошей у лотерею. Ви:

1) тринькаєте їх не задумуючись;

2) припускаєте, що люди почнуть вам заздрити;

3) починаєте нервувати й уникати друзів;

4) заздрите тим, хто виграв більше;

5) купуєте необхідне, а інше кладете на ощадкнижку;    

6) купуєте собі дачу в мальовничому місці.

П. Уявіть що хлопець (дівчина), з яким (ою) ви зустрічаєтесь, покидає вас. Ви:

1) втішаєте себе тим, що він (вона) не єдиний (а) у світі;

2) так переживаєте, що доводиться приймати заспокійливе;

3) шукаєте поради в лікарів, тому що відчуваєте, що нерви розхиталися;

4) не відмовляєтеся від пропозиції, запрошення нового залицяльника (приятельки);

5) радитеся зі старшими, сподіваючись, що їхній досвід піде вам на користь;

6) усе це надовго вибиває вас із колії.

Ш. Припустимо, вашого чоловіка (дружину) на роботі призначають не на те місце, яке б ви хотіли. Ви:

1) вважаєте, що це краще, ніж звільнення;

2) переживаєте це так, начебто трапилося непоправне;

3) починаєте заощаджувати на домашніх витратах;

4) вимагаєте, щоб він (вона) влаштувався (лась) на інше, краще місце;

5) починаєте через друзів підшукувати нове місце;

6) пропонуєте чоловіку (дружині) на якийсь час виїхати куди-небудь.

IV. Уявіть, що йому (їй) на якийсь час довелося кудись виїхати. Ви:

1) думаєте про ту радість, з якою зустрінете його (її) по поверненні;

2) сідаєте одразу ж писати листа;

3) переїжджаєте на цей час до батьків;

4) знаходите хатнє заняття або приймаєте гостей;

5) по карті стежите за його (її) маршрутом;

6) шкодуєте, що не вдалося поїхати разом. .

V. Зненацька до вас прийшли гості. Ви:

1) пропонуєте піти з ними в ресторан;

2) одразу ж готуєте їм щось смачненьке:

 

3) вважаєте, що краще посидіти в домашній атмосфері, не витрачаючи грошей на ресторан;

4) не соромитеся в чомусь дорікнути гостям у присутності чоловіка (дружини);

5) готуєте щось на швидку руку з того, що є в холодильнику;

6) розгубленість, незручність гостя ви пояснюєте його делікатністю.

Оцінювання результатів

    Якщо у вас більше відповідей з цифрою 1 – то ви оптиміст. Вам вдається навіть неприємні ситуації не перетворювати на трагедії. У вас добрий характер, багато друзів, ваші знайомі люблять проводити з вами час.

    Якщо у вас більше відповідей з цифрами 2 і 6 – ви досить сентиментальні, надто вразливі, збудливі. Може, вам варто простіше дивитися на життя, не надто трагічно сприймати неприємності?    

    Якщо у вас більше відповідей з цифрами 3 і 5 – можна сказати, що ви – людина розважлива, практична. Варто побоюватися тільки того, щоб

ваша ощадливість не перетворилася на скнарість. Адже недаремно кажуть, що наші вади – це продовження наших переваг…     

    Якщо у вас більше відповідей з цифрою 4 – вибачте ваша ощадливість часом навіть неприємна для оточення, вона надто впадає в око. Може, вам варю побільше думати про інших, тоді й тони ставитимуться до вас краще? Роблячи щось приємне іншим, нам здається, що ми робимо приємно тільки їм. Насправді не меншу радість отримуємо йми самі.

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,346sec