СЦЕНАРІЙ ЗАХОДУ: ПРО ВІТАМІНИ

Ведучий: Будь ласка, підніміть руки ті з вас, які любили раніше, або люблять і зараз читати казки. Сьогодні я пропоную вам помандрувати у чарівний світ казки. Ми завітаємо в казкову країну. Згодні? Називається ця країна Вітамінія. Але спочатку я розповім вам один цікавий випадок. У 1881 році російський лікар М.І.Лунін провів цікавий дослід. Він узяв дві групки тваринок і почав їх… годувати. «Що ж тут незвичайного?», – скажете ви. А ось що. Першу групку тварин він годував не природною, а штучною їжею. Він добув із молока необхідні речовини – білки, жири і вуглеводи, також додавав воду і мінеральні солі і цією їжею годував тварин. Через деякий час тваринки захворіли. Вони поступово слабли, ставали все більше млявими і зрештою загинули. Другу групу тварин вчений годував справжнім молоком – і вони лишалися цілком здоровими. Лунін вирішив, що в природніх продуктах містяться ще якісь невідомі речовини, яких немає у штучній їжі. Що ж це за речовини? Тільки через 30 років вчені змогли дати відповідь на це запитання. Цими речовинами виявились вітаміни – з ними ми сьогодні і познайомимось. Отже, рушаємо в країну Вітамінію! Закрийте очі, проводимо телепортацію. (Ведучий перегортає листки з малюнками лицевою стороною до глядачів.) Ми вже знаходимось у цій країні. А ось і її жителі.(«Вітаміни» входять і сідають у свої «будиночки».) Давайте з ними познайомимось:

–           Я – вітамін А.

–           Я – вітамін С.

–           Я – вітамін Д.

–           Я  –  вітамін Е.

–           А нас – ціла велика родина – вітаміни групи В. Нас дуже багато: В1, В2, В3…, аж до В12. Але зараз вдома лише декілька.

Ведучий: Ви погляньте, тут є лікарня, а в ній – лікар. Пане лікарю, то виявляється, що жителі Вашої країни хворіють?

Лікар:  Ні, наші жителі не хворіють, але до нас привозять хворих із інших країн і ми їх лікуємо.

Ведучий:  Які ж хвороби ви лікуєте?

Лікар:  Рахіт, цинга, бері-бері, куряча сліпота та ряд інших. Ці хвороби викликають гіповітамінозами – тобто недостатність вітамінів в організмі.

Ведучий:  Це напевне, дуже серйозні хвороби, розкажіть нам про них, будь ласка. Ви дуже розумна людина, якщо вмієте виліковувати від таких важких хвороб, і Ви робите дуже гарну справу, рятуючи від них людей. Ми вас дуже просимо – розкажіть,  як Ви це робите.

Лікар:  Що Ви, що Ви! Я зовсім не головний у цій справі. Я лише даю певні поради і рекомендації, а основну роль у процесі лікування відіграють вітаміни. Тож нехай вони самі розкажуть вам про це, а я із задоволенням буду вашим екскурсоводом.

Ведучий:  Добре. Ми завітаємо в гості до кожного з вітамінів і ближче познайомимось із ними.

Лікар:  Спочатку ми підемо в гості до вітаміну А. Вітаміне А, розкажи, будь ласка, нашим гостям трішки про себе.

– Я – вітамін А. Я знаходжуся в різних продуктах рослинного і тваринного походження.  Рослинного: морква, шпинат, абрикоси, червоний перець, квасоля, цибуля, гарбуз, укроп, петрушка, яблука, обліпиха, кавун, диня, виноград. Як бачите,  я полюбляю жовті і червоні кольори. Тваринного: риб’ячий жир, вершкове масло, яєчні жовтки, печінка, нирки, риба і риб’яча ікра.  Я допомагаю організму рости і розвиватися, також забезпечую людині нормальний зір. Якщо мене не вистачає в організмі, то у дітей сповільнюється процес росту, шкіра стає сухою, пошкоджуються оболонки всіх органів, а також настає захворювання «куряча сліпота» – коли люди погано бачать увечері.

Лікар:  Дякую за розповідь. А тепер ходімо до наступного будиночка.

– Я – вітамін Д.  Я знаходжуся в основному у продуктах тваринного походження: риб’ячий жир, печінка, ікра риб, жовток яйця, масло, молоко і молочні продукти, дріжджі; гарбуз, петрушка. А також я можу сам утворюватися у шкірі людини під дією сонячного світла. Я регулюю обмін речовин в організмі. Якщо мене не вистачає, то розвивається хвороба «рахіт» – всі м’язи стають дуже слабкими, живіт відвисає і стає великим, кістки стають м’якими і не можуть тримати тіло, тому ноги викривлюються, кістки черепа не стають міцними і тому голова росте великою, болять м’язи і суглоби.

Лікар:  Дякую, вітаміне Д, за розповідь. А зараз я запрошую вас завітати в гості до вітаміна С.

Ведучий:  Чекайте-чекайте, здається, це ім’я мені знайоме. Я чув про вітамін С одну дивну історію – коли він урятував життя багатьох людей. Це було давно, у XV столітті. В експедиції мореплавця Христофора Колумба захворіло багато моряків: ясна у них набрякали і кровоточили, зуби випадали, були крововиливи під шкірою, загальний стан організму швидко гіршав. Корабельний лікар не міг їх вилікувати. Матроси відчували швидку смерть. Вони попросили Колумба висадити їх на острові, мимо якого пропливали, аби вони могли вмерти на суші. Христофор Колумб зробив це. Коли ж він повертався назад, то вирішив знову відвідати острів, аби поховати останки своїх вірних матросів. Якими ж були його здивування і радість, коли він побачив усіх їх живими і здоровими! Матроси повернулися на корабель, а острів назвали островом Порятунку. І ніхто не знав, що врятував людей не острів, а інший, таємний рятівник, – вітамін С, який містився у плодах, що їх їли моряки. Пане лікарю, чи правдива ця історія?

Лікар:  Так, це правда. А тепер ходімо ж у гості до цього відважного вітаміна.

– Я – вітамін С.  Я знаходжуся в основному у рослинній їжі: ягоди шипшини, чорна смородина, капуста, помідори, лимони, апельсини, перець, кріп, морква, буряк, квасоля, чорна горобина, горох, картопля, обліпиха, гарбуз, цибуля, виноград, яблука, персики, кавун, диня, полуниця, петрушка, щавель, укроп. Зовсім трохи – нирках і печінці. Я посилюю обмін речовин, впливаю на утворення і становище тканин тіла людини, посилюю активність захисних частинок, які є в крові людини – вони захищають увесь організм від шкідливих мікробів і різних хвороб. Крім того, я роблю ще безліч інших справ. Якщо мене не вистачає, то стінки кровоносних судин стають крихкими і легко ламаються, в тілі виникають крововиливи, знижується тиск крові, погіршується загальний стан організму і розвивається хвороба цинга. Цинга раніше називалася Скорбутом, тому мене іще називають протискорбутним вітаміном, або ж «аскорбінова кислота».

Лікар:  Дякую за розповідь. А зараз подивіться на фотографію цього чоловіка, якого вилікував наш хоробрий вітамін. (Показує малюнок.)

Ведучий: А ось, я бачу, такий красивий вітамін. Завітаймо до нього.

– Я – вітамін Е.  Мене  називають вітаміном краси. Я знаходжуся у рослинних оліях (наприклад, соняшниковій або оливковій), у насінні яблук, у горіхах, в яєчному жовтку, печінці, незбираному молоці, в пшениці та її проростках, вівсянці,  в зелені та в бобових рослинах.  Якщо мене не вистачає, у людини слабнуть і руйнуються м’язи, шкіра стає в’ялою і покривається темними плямами;  також людина стає нервовою, дратівливою, швидко втомлюється, у неї хворіють серце і печінка.

Лікар: Дякую, вітаміне Е. А тепер рушаймо до дружної родини вітамінів групи В.

– Я – вітамін В1.  Я знаходжуся у висівках рису і пшениці, дріжджах, бобових і зернових культурах, деяких овочах і фруктах – шпинат, капуста, цибуля, морква, яблука,горіхи, апельсини, сливи, хлібобулочні вироби, а також у печінці, м’ясі, рибі і яйцях.  Я посилюю процеси обміну речовин. Якщо мене не вистачає, то спостерігаються порушення в нервовій діяльності: людина стає нервовою, боязливою, їй часто щось ввижається, вона втрачає пам’ять і розум. Крім того, виникає захворювання «бері-бері» – руйнуються м’язи і руйнується серце.

Лікар:  так-так, я пам’ятає хворих із такою хворобою; в основному це були жителі тихоокеанських островів, основною їжею яких був очищений рис, а вітамін В1, як він уже сказав, містить у висівках. Саме дослідження цієї хвороби і поклали початок вивченню вітамінів та їх впливу на організм.

– Я – вітамін В2.  Я знаходжуся в дріжджах, яєчному жовтку, молочних продуктах, м’ясі великої рогатої худоби, рибі, нирках, печінці і зовсім трохи – в хлібобулочних виробах, овочах і фруктах (капуста,укроп, петрушка, горох, гречка та інші крупи).  Я посилюю обмін речовин та енергії і ріст організму. Якщо мене не вистачає, то пошкоджуються різні внутрішні органи і очі, з’являються ранки на шкірі, особливо на обличчі і на руках, язик стає яскраво-червоним, на ньому з’являються тріщини.

– Я – вітамін В5.  Я знаходжуся в печінці, нирках, м’ясі, молоці і молочних продуктах, яйцях, риб’ячій ікрі, зернобобових культурах, висівках і дріжджах, у цвітній капусті та петрушці.  Я посилюю обмін речовин і енергії.  Якщо мене не вистачає, то виникає хвороба «пелагре», при якій з’являються ранки на обличчі і на руках, спостерігаються нудота і розлади кишечника, язик стає червоний і блискучий, з тріщинами; людина втрачає пам’ять, їй починає щось ввижатися, вона втрачає розум і стає недоумкуватою.

– Я – вітамін В12.  Я знаходжуся в основному у тваринних продуктах – печінка, нирки, м’ясо, молоко, яйця, риба, сир, а також – у морській капусті, бобових культурах.  Я посилюю утворення крові і виконую ще й іншу роботу. Якщо мене не вистачає, то розвивається хвороба «недокрів’я, або малокрів’я», при якій спостерігається порушення утворення крові; затримується ріст і розвиток людини, порушується діяльність нервової системи.

Ведучий:  Яка нова і цікава інформація! Вислухавши ці розповіді, ми так зрозуміли, що потрібно якомога більше вживати в їжу вітамінів.  Чим більше, тим краще. Так?

Лікар:  Це не зовсім так. Ви правильно зрозуміли, що вітаміни дуже важливі для життя організму і при їх недостачі виникає ряд серйозних порушень. Але не слід вживати їх занадто багато, тому що це може призвести до гіпервітамінозу – це хвороби, які виникають внаслідок надлишкової кількості вітамінів в організмі.  Для прикладу, я розкажу вам таку історію: екіпаж одного корабля, який вирушив у плавання в полярні води, весь загинув. Оскільки свідків не лишилося, причина смерті не встановлена точно, але є версія, що смерть екіпажу настала після того, як команда поїла печінку впольованого білого ведмедя або кита. У печінці цих тварин дуже багато вітаміну А.  Його там настільки багато, що досить з’їсти 100г печінки, як виникає отруєння. А якщо з’їсти 500г цієї печінки, то настане смерть. Отже, як бачите, надлишок вітаміну також викликає порушення обміну речовин і навіть смерть.

Ведучий:  Дякую, що попередили нас про цю небезпеку. Тепер, діти, вам зрозуміло, чому батьки так хвилюються, аби маленькі діти не наїлися багато аптечних горошин-вітамінок? Це небезпечно для життя! Пане лікарю, я хочу з’ясувати ще одне питання: ми часто зустрічаємося з тим, що людині не вистачає якогось вітаміну в організмі. Але, разом з тим, вона у достатній кількості вживає ті продукти, в яких він міститься. Як же це пояснити?

Лікар:  Ви не врахували того, що при приготуванні їжі і зберіганні продуктів багато вітамінів, на жаль, гинуть. Я передбачив це ваше запитання і запросив до нас нашого знаменитого шеф-кухаря, переможця змагань по кращому зберіганню вітамінів. Він розповість вам про те, як приготувати їжу і не втратити вітамінів.

– Я –шеф-кухар. Я розкажу вам, як зберегти вітаміни при приготуванні їжі.

Вітамін А при варінні зберігається, але гине при сушінні і довгому зберіганні.

Вітаміни групи В – при високій температурі половина їх гине, тому більшість продуктів, у яких вони знаходяться, слід їсти сирими (молоко, яйця, овочі).

Вітамін С – 1)руйнується, якщо стикається з повітрям, тому чистити і різати овочі слід перед самим варінням, а не наперед; 2)руйнується при високій температурі на повітрі – тому слід варити під закритою

Молоко – А, Д, Е, В2, В5, В6, В9, В12.

Червоний перець – А, С, Е.

Риба – А, В1, В2, В6, В9.

Яблуко – А, С, Е, В1, В2, В6.

М’ясо – В1, В2, В6, В9, В12.

Квасоля – А, С, В, Е.

Шпинат – С, А, Е, В1, В2, В5, В6, В9.

Цибуля зелена – А, В, С.

Петрушка – С, А, Е, В1, В2, В5, В6, В9.

Капуста – А, С, В1, В6, Е.

Брокколі – С, А, Е, В1, В2, В6.

Помідор – А, С, В1, В2.

Горох – С, А, Е, В1, В2, В5, В6, В9.

Банан – А, С, В6, В9.

Соя – А, Е, В2, В6, В9, В12.

Слива – С, В1, В2.

Виноград – А, В1, В2, В6, С.

Огірок – А, С, В1, В2.

Гарбуз – С, А, Д, група В (В9 та ін.)

Груша – С, В1, В2.

Кавун і диня – С, А, група В (В9 та ін.)

Лимон – А, С, В2.

кришкою; 3)руйнується при стиканні з металом – тому не можна варити овочі у алюмінієвому посуді, треба в емальованому; 4)вітамін С руйнується, якщо

довго зберігати готову їжу – тому їжу слід їсти свіжою, а не залишати надовго.

Дотримуйтеся цих порад і ви збережете вітаміни у ваших продуктах.

Лікар:  Дякую за розповідь.

 

 

Ведучий:  Сьогодні ви розповіли нам багато нової і цікавої інформації. Ми її не забудемо, правда ж, діти?

Вітамін С:  Ми запрошуємо вас приходити іще до нашої країни. Тепер ви знаєте, де нас можна знайти. Отже, коли буде потрібно, приходьте, ми завжди вам допоможемо.

Вітамін D:  А щоб ви не забули, де нас шукати, ми подаруємо вам ось цю таблицю-карту, у якій записані наші імена і де нас шукати у разі виникнення якоїсь хвороби.

Лікар:  Вітаміни – ніби люди. Як декілька людей можуть жити в одному будинку, так і декілька вітамінів можуть бути в одному продукті. Наприклад, у моркві є аж три вітаміни – А, С і В1.  А ну ж бо, перевіримо, як ви запам’ятали своїх нових знайомих, чи пам’ятаєте, де їх шукати.

Ведучий: 

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,532sec