Ставлення до інших. Життєві ситуації

Тема. Ставлення до інших. Життєві ситуації.

Мета. Продовжити розмову про людські достоїнства і вади; викликати в них бажання творити добро й уникати злих вчинків; вчити поважати інших; розігрувати з однокласниками різні життєві ситуації.

Обладнання: зошит.

Хід заняття

І. Організація класу до роботи.

Створення гарного настрою.

Гра «Назви себе»

–       Діти стоять у колі. Вихователь пропонує кожному вихованцеві по черзі представитися. Назвати своє ім’я так, як йому подобається, як називають його вдома або так, як хотів би, щоб його називали у групі. Таким чином дитина представляється іншим дітям, розширює їхні уявлення про себе.

ІІ. Повідомлення теми заняття.

–       Нерідко ми забуваємо, що в людських стосунках існують певні правила, закономірності. Чи вмієте ви так поводити себе з людьми, щоб вас любили, розуміли й охоче приходили вам на допомогу?

Мати репутацію симпатичної людини, відчувати любов, повагу, прихильне ставлення людей до себе — законне прагнення кожного. Але як цього досягти? Адже абсолютно однакових людей не буває. Так само як не буває людей цілком хороших або цілком поганих. У різних ситуаціях, за різних обставин одна й та сама людина поводить себе неоднаково. Люди різняться багатьма рисами, у них різні досвід, характер, вдача.

Чи існує якийсь загальний принцип поведінки? Так, є, і в ньому втілена мудрість позитивного ставлення до людей: «Поводь себе з іншими так, як хотів би, щоб інші поводилися з тобою». Поряд з цим є ще один не менш важливий принцип: «Увійди в становище іншого, зрозумій його інтереси, бажання, мрії».

ІІІ. Робота над темою.

1.Розповідь вчителя.

Позитивне ставлення до людей передбачає вміння добре говорити. Адже мова — один з основних засобів створення нормальних людських стосунків. Хто не вміє спілкуватися, часто залишається самотнім. Треба вміти говорити і мати про що говорити. Не забувайте слова давньогрецького філософа Платона: «Розумні люди говорять тому, що мають що сказати, дурні — тому, що їм хочеться щось сказати».

2.Гра «Чарівний стілець»

Діти сидять за партами. Посередині класу – стілець, на який на пропозицію вчителя сідає один з гравців. Інші діти мають зробити йому комплімент або підійти до нього та обняти, погладити, ще в якийсь спосіб проявити прихильність та увагу. Гра триває, доки кожен з учасників не побуває на «чарівному стільчику». Гра допомагає сформувати добре ставлення дітей одне до одного.

3. Висловлювання “ланцюжком”

Цей вид вправ є особливо корисним у процесі формування загально-мовленнєвих умінь за аналогією до зразка вчителя. Окрім того, під час виконання такої вправи учні вчаться слухати співбесідника не перебиваючи його. Педагог пропонує учням розказати про себе за початком, який задає сам. Наприклад: “Найбільше я люблю їсти… або гратися з …”. “Моя мама радіє, коли я…”. “Я найбільше люблю… (що робити)?” “Мені весело (у мене гарний настрій), коли…”. Щоб залучити всіх учнів до висловлювання, можна скористатися грою “Естафета”, під час якої кожний після побудови висловлювання передає “естафету” (це може бути клубочок ниток, м’ячик і т.д.) іншому.

4. Гра «Поклич лагідно»

Діти разом з вчителем стоять у колі. Педагог називає одного з вихованців у пестливій формі та кидає йому м’яч. Вловивши м’яч, той має якомога лагідніше назвати іншу дитину й кинути м’яч їй. Гра триває, доки всі діти не будуть названі. Двічі викликати одну й ту саму дитину не можна. Гра допомагає сформувати доброзичливе ставлення дітей одне до одного.

5. Життєві ситуації (робота в групах)

Кожній групі дається завдання- розіграти якусь життєву ситуацію. Вони обговорюють її в групах, а потім розігрують закінчення цієї ситуації.

1 група

Ситуація „Знайшли їжачка”

Дві подруги, повертаючись з лісу, побачили їжачка. Оленка зраділа й поклала його в кошик, щоб віднести додому. Катруся зупинила подругу й щось сказала. Оленка витягла їжачка з кошика і відпустила.

Завдання. Як ви гадаєте, яка розмова відбулася між дівчатками? Відновіть цю розмову.

2 група

Ситуація „Розбита ваза”

Даринка ненароком розбила вазу. Вона дуже хвилювалася, що скаже мама, коли повернеться з роботи.

Завдання. Побудуйте діалог між мамою і дочкою. Інтонацією передайте хвилювання Даринки.

3 група

Ситуація „Першокласниця”

До школи поспішали дві дівчинки-першокласниці Надійка і Катруся. Тільки-но дівчатка підійшли до переходу, а назустріч їм — дідусь. Він обмацував поперед себе дорогу довгим сучкуватим ціпком.

— Давай допоможемо йому, — сказала Надійка подружці. — Він же зовсім не бачить.

— Та ти що! Ми ж запізнимося на урок, — відповіла Катруся й побігла вперед. А Надійка постояла мить і рішуче підійшла до дідуся:

— Дозвольте, я …

Завдання. Який відбувся діалог між Надійкою і дідусем? Як ви думаєте, як учителька оцінила вчинок дівчинки, адже вона запізнилася на урок?

4 група

Ситуація „У кінотеатрі”

Зимового недільного ранку дві подруги пішли до кінотеатру на дитячий сеанс. Коли погасло світло, дівчатка побачили, що екран їм заступає хлопчик, який не зняв свою хутряну шапку і щохвилини підскакував та коментував написане на екрані.

Завдання. Як би ви ввічливо нагадали хлопчикові про правила поведінки у кінотеатрі.

ІV. Робота в зошитах

  1. 1.    З᾿єднай  різнокольоровими стрілочками ситуації і характерні для них висловлювання.

2. Ситуація “Заспокой малечу”.

Уявіть, що ідучи до школи, ви  побачили  на лавочці маленьку дівчинку, яка плаче: її мама пішла в магазин, а доню лишила саму.

Завдання  — знайдіть словесні способи, щоб заспокоїти малечу.

3.  Гра “Рукавички”. Робота в парах.

Олівцем в зошиті  обведіть одну руку. Після цього ви маєте  однаково із сусідом розфарбувати кожен свою рукавичку. Домовтеся , якими будуть ваші рукавички. Перемагає пара, в якої рукавички вийдуть найбільш схожими між собою.

V. Підсумок заняття

– Дорогі діти, сьогодні у нас було останнє заняття в цьому навчальному році. Протягом року ми з вами навчились розв’язувати різні проблеми. Складали й виконували різноманітні  цікаві завдання, вчилися виходити зі складних ситуацій, розвивали пам’ять, фантазію, творче мислення, вчилися гарно спілкуватися.

Тож напишіть, будь-ласка , на листочках – стікерах свої враження від цих занять і приклейте їх на «Дерево бажань». Що вам найбільше сподобалось і запам’яталось, які завдання викликали труднощі і як ці труднощі долались. Тільки пишіть лише свої думки і не підглядайте до сусіда.

Учитель першим пише свої враження і приклеює  листочок до ватману. Учні повторюють дії, і таким чином дерево «розпускає свої бруньки». Потім усім буде цікаво почитати написане й отримати задоволення від позитивних відгуків та почуттів.

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,303sec