Стаття в газету на морально – етичну тему

Тема: Стаття в газету на морально – етичну тему.

Мета:  ознайомити учнів із видами статей залежно від способу передачі матеріалу; вчити складати статтю в газету  на морально – етичну тему; розвивати мовлення         школярів, уміння добирати мовні засоби згідно із задумом  висловлювання; формувати активну громадянську позицію.

Тип уроку: формуання комунікативних умінь і навичок.

                                Хід уроку.

  1. 1.                Актуалізація опорних знань учнів. 

1)Слово вчителя.

Засоби масової інформації дають змогу кожній людині бути в курсі справ держави. Дають змогу бути поінформованою у різних галузях суспільства: політиці, науці, освіті, мистецтві, культурі та ін.

Кожен із вас неодноразово читав статті улюблених газет чи журналів. У кожного з вас є своя улюблена рубрика у цих газетах чи журналах. А, можливо, й кілька рубрик.

У вас є вже певний досвід, щоб відрізнити чи поданна публікація є статтею, чи просто текстом.

Попрацюйте у парах та доведіть свої міркування.

2)  Робота в парах .

Останній бастіон

Чи звертали ви увагу на те, що люди, які звикли читати книжки, зазвичай небагаті?А найчастіше – взагалі бідні.

Книжки на прилавках дорогі несусвітньо. Читачі прямують до бібіліотек, а там … Полиці – порожні. Стіни потріскались, зі стелі тече… Гинуть бібіліотеки!

У сонцесяйній Америці вкладання коштів у спорудження й утримання бібіліотек надзвичайно престижне,  імена благодійників золотими літерами виблискують з бібілотечних фасадів. Славнозвісний Карнегі саме на фінансування бібліотек заповів свої мільйони.

У  наших бібліотеках перегоряють останні лампочки, виходить з ладу опалення. Приміщення руйнуються без ремонту, про збереження чи постачання фондів немає кому подбати. Бібліотекарі , отримуючи мізерну зарплату, соромляться вимагати з читачів платню за послуги . І врешті – решт внаслідок масового закриття бібліотек опиняються   на вулиці.

У милій серцю Франції президент Помпіду заснував величний культурний центр.    Президент   Міттеран вкладав кошти й сили у створення національної бібліотеки. Люди змагаються за святе право залишити свій слід в історії.

А який слід в історії залишимо ми, наше покоління? Зруйновані бібліотеки?

Люди, гинучи, стогнуть. Заводи, руйнуючись, кличуть гудками. Казарми, голодуючи, бунтують. Бібліотеки захлинаються мовчки.

На карті економічних реформ бібліотеки – це підприємства збиткові. Ринку потрібен прибуток.

Та хіба можна звалювати все на одну купу: хай виживе, хто дужчий? Той, хто дає  прибуток і справно сплачує податки… Не можна так! Виживуть і врешті всіх переживуть хробаки…

Як би не вабила нас ця золотосяйна американська мрія, хто знає, чим скінчиться для нас суцільна американізація і капіталізація? Яких людей виплекають усілякі фірми, банки, фонди, концерни та біржі? То може, псевдоінтелектуальні телеігри, дискотеки й галаконцерти на стадіонах таки повинні сьогодні оплачувати    звучання симфоній у філармонійних залах, лекції в університетських аудиторіях,гідне існування бібліотек.

В усі часи і усіх народів саме з бібліотек виходили наймудріші, найгідніші й найпорядніші. Бібліотеки – це останній бастіон людей із чистими душами й чистими нігтями – невже ми його здамо?

За О.Тереновим

3) Висловлювання учнів .

4) Висновок.

Слово вчителя.

Стаття – важливий публіцистичний жанр, який відзначається грунтовним аналізом матеріалу, високим ступенем узагальнення, чіткістю висновків.

Використовуючи різноманітні факти, яскраві  приклади, статистичні дані, автор статті досліджує злободенні суспільно – політичні проблеми.

Особливе значення для статті мають факти. Їхня роль не зводиться тільки до ілюстрування, вони – основа порушеної в статті проблеми.

Стаття потребує літературної досконалості, стилістичної вправності. Залежно від призначення, способу предачі матеріалу статті бувають: передові, пропагандистські, проблемні. Близькі до статті такі жанри, як публіцистичний коментар та нотатки публіциста.

  1. 2.                Оголошення теми, мети й завдань уроку.
  2. 3.                 Опрацювання нового матеріалу.

1)                Бесіда.

–                     Згадайте будь-які звичаї, що свідчать про високу моральність наших предків.

–                     Назвіть літературні твори, які стосуються морально- етичної проблематики. Що стверджують і що відкидають в них автори?

–                     Які моральні принципи сьогодні майже забуті? Яким може бути наслідок цього для майбутньої цивілізаії?

–                     Що робиться в Україні  для протидії аморальності?

2)                Обговорення учнями можливих тем статтей на морально-етичну тему.

3)                Робота над написанням статті.

4)                Зачитування кількох статей учнями та їх обговорення й оцінювання.

  1. Підведення підсумків уроку.

Метод «Мікрофон».

Кожен учень відповідає на одне і те ж запитання, запропоноване учителем, передаючи ланцюжком умовний мікрофон.

–                     Якими рисами характеру, на ваш погляд, повинен володіти сучасний хороший журналіст і чому?

  1. 5.                Домашнє завдання.

Візьміть участь у конкурсі на кращу статтю в шкільну газету на морально-етичну тему

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Стаття в газету на морально – етичну тему (17.2 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,319sec