СТАНОВИЩЕ ДЕРЖАВИ З ЦЕНТРОМ У КИЄВІ

ТЕМА: СТАНОВИЩЕ ДЕРЖАВИ З ЦЕНТРОМ У КИЄВІ.

Мета: познайомити учнів з життям і діяльності перших київських князів,

створити їхні образні портрети, продовжити формування навичок

самостійної та групової роботи, розвивати вміння чітко й логічно

висловлювати свої думки, продовжити формування хронологічних

навичок,

виховувати інтерес до історії.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Орг. момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Дидактична гра «Проекзаменуй мене»

Зараз ми з вами пограємо у невеличку гру, яка називається «Проекзаменуй мене».

Умови гри.

Кожна пара задає питання один одному із попередньої теми. Молодці учні та ви справжні знавці історії!

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогоднішній урок я би хотіла розпочати віршем автором якого є С, Скляренко.

Мандруючи понад старим Дніпром

Світанками, удень і вечорами

Вночі, під чистим зоряним шатром,

Перед вогнем , що руки грів теплом,

Я думкою летів через тумани.

Туди, в минувшину далеких днів,

Коли діди забуті й незабуті

Уперше стали між високих гір,

Оглянули широкий виднозір,

За покоління, дбаючи майбутні.

Трудилися у поті своїх чіл,

Орали землю, ставили оселі.

Возвигли городи і частокіл,

І в клопотах буденних трудних діл,

Сади садили, будували села.

Сварилися, бо рід ішов на рід,

І плем’я кров братерську проливало

На князя князь ішов

І був розбрід

І знов був мир, за рало брався рід.

Русі знамена сонце осявало.

Нікому з нас ніколи незабуть,

І кожному годиться помянути

Що ви створили, що ви збудували.

Почнемо ж нині повість цю смутну

Про порохом повиту давнину

Про ті часи далекі й незабутні,

Коли діди прославлені в віках

Виходили на свій великий шлях

За покоління дбаючи майбутнє.

–         Про що говориться в цьому вірші? ( про давні часи)

Сьогодні ми розпочнемо вивчати нову тему яка перенесе нас у далеке минуле.

Тема нашого уроку «Київська держава за часів перших князів»

Проблемне питання: Чи можна вважати Київ Х століття центром слов’янської держави?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

–         Про що ви хотіли би дізнатися на сьогоднішньому уроці.

–         ( як утворилася київська держава), хто був першим князем ?)

  1. Походження назви «Русь».

Розповідь вчителя.

Серед вчених – істориків немає єдиної точки зору щодо походження назви «Русь». Існує декілька гіпотез: фінське походження, угорське, хозарське, тощо. Жодна з цих гіпотез не перемогла, проте двом теоріям віддається перевага.

–         Користуючись підручником , назвіть їх і заповніть схему «Теорії походження терміна «Русь»

 

ПІВНІЧНА ТЕОРІЯ

ПІВДЕННА ТЕОРІЯ

Норманська Автохтонна

 

ДОКАЗИ ДОКАЗИ
1 1
  2

 

 

Робота з атласом.

–         Користуючись атласом на ст.. назвіть племена східних словян, що проживали в давнину на території сучасної України?

(древляни, уличі, тиверці, поляни, дуліби)

Вчитель:

На рубежі VІІІ –ІХ ст.. політичний розвиток Полянського князівства зумовив виникнення державного утворення за яким пізніше закріплюється назва Русь. Оскільки столицею нової держави виступав Київ, то нову державу почали називати Київська Русь.

Робота з першоджерелом

Про заснування Києва ми дізнаємося з літопису «Повість минулих літ» автором якого є чернець Нестор (показати портрет)

Для того, щоб вам було зрозуміле слово літопис звернемося до скарбнички нових слів

Літопис – це історичний твір, події в якому описувалися від літа до літа.

«Повість минулих літ» про заснування Києва

«Поляни жили окремо й володіли своїми родами. І були три брати: одному ім’я Кий, другом – Щек, а третьому – Хорив, а сестра в них булла Либідь. Сидів Кий на горі, де тепер узвів Боричів. А Щек сидів на горі, яка зветься нині Щекавицею. А Хорив на третій горі. І збудували вони місто. В ім’я старшого брата назвали Києвом. Був круг міста ліс та бір великий, і ловився там всякий звір, і були мужі мудрі і тямущі, а називалися вони полянами.

Завдання:

  • На землях якого племені виникло місто Київ?
  • Як пояснити назву міста?

Учні в ході моєї розповіді вам будуть зустрічатися імена багатьох князів, які правили київською державою. Ваше завдання заповнити логічний ланцюжок (замість крапок вписати імена князів)

Будувався і міцнів Київ. Збільшувалася територія князівства за рахунок приєднання нових земель. Особливо київське князівство розквітло за правління Аскольда і Діра нащадків Кия. У ті далекі часи річки були головними шляхами сполучення. Зокрема через Київ проходив найважливіший тогочасний торговельний шлях « з варяг у греки», що поєднував Балтійське і Чорне моря. Варягами на східнослов’янських землях називали мешканців Скандинавії, а греками – мешканців Візантійської імперії. Існують літописні свідчення, що останніми представниками княжого роду Києвичів були Дір і Аскольд. Саме за правління Аскольда Київське князівство досягло найбільшого розквіту.

Робота в групах

І група

Завдання

– Користуючись підручником підготувати розповідь «Князь Аскольд та його походи на Візантію»

ІІ група

Завдання

– Користуючись підручником підготувати розповідь «Правління Олега. Розширення меж Київської держави»

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота з логічним ланцюжком

На початку уроку вам було завдання в ході моєї розповіді заповнити логічний ланцюжок вписати імена київських князів.

–         Хто виконав це завдання?

Робота з картою

–         покажіть на карті місто Київ.

–         //- річку Дніпро.

–         Покажіть торговельний шлях «Із варяг у греки»

–         Покажіть кордони держави за правління Олега

Самостійна робота учнів.

Скласти в зошиті хронологічну таблицю за зразком:

Vст – заснування Києва

882р. – вбивство князя Аскольда

V. Підсумок уроку.

– Що нового дізналися на уроці.

– З іменами яких київських князів ви познайомилися

– Який князь вам найбільше сподобався і чому?

Перші київські князі: Аскольд, Дір, Олег , Ігор – зміцнили свою державу, об’єднавши окремі князівства східних слов’ян, посилили її військову могутність, домоглися міжнародного визнання.

Утворення у ІХ ст.. Київської держави мало велике значення. Так, слов’янські племена вперше об’єдналися в межах однієї держави. Цим було закладено традиції державотворення на території України, що дало потужний імпульс розвиткові української народності та її самобутньої культури.

VІ. Д/з §3

– записати в зошит і вивчити нові поняття

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

СТАНОВИЩЕ ДЕРЖАВИ З ЦЕНТРОМ У КИЄВІ (20.4 KiB, Завантажень: 16)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,382sec