Сприйняття світла і кольору

Тема: Сприйняття світла і кольору

Мета: Розширити знання про функції оптичної системи, розкрити особливості сприйняття світла та кольору, розвивати вміння порівнювати, робити висновки про роль зорової сенсорної системи у житті людини.

Тип уроку: урок практичного застосування знань.

Форми та методи: бесіда, розповідь, практично – пошукова діяльність, елементи інтерактивних технологій: робота в групах.

Основні поняття і терміни: око, сенсорна система, аналізатор, рецептор, ЦНС,  фоторецептори, оптична система, акомодація.

Обладнання: підручник, додаткова література, структурні схеми, дидактичні матеріали.

Девіз уроку:

                                                                                    Хочеться дивитись, як сонечко сяє.

Т. Шевченко

                                                            Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправа «Розминка».

Учні швидко відповідають на запитання вчителя.

  1. Який сьогодні день тижня?
  2. Як звали батька вашого батька?
  3. Що важче: 1 кг заліза чи 1 кг вати?
  4. Яка столиця Росії? України?
  5. Скільки годин у добі?
  6. Яка третя буква алфавіту?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Вправа «Аукціон знань».

На аукціон виноситься картина , на якій зображене око. Переможець повинен якомога більше назвати ознак, притаманних цьому органу. Отримує нагороду.

2. Вправа «Незакінчені речення».(наприклад)

-До складу оптичної системи ока входять_________________________________.

-Здатність ока пристосовуватись до чіткого бачення предметів, що перебувають на різній відстані ___________________________________________________________________ .

-У людини під час акомодації здійснюється _________________________________________.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Інтерактивна вправа «Відстрочена відгадка».

Учитель формулює загадку, відгадку якої можна дізнатися лише працюючи над новим матеріалом. Наприклад: чому наше око не сприймає ультрафіолетові та інфрачервоні промені?

            ІV.Представлення теми і мети уроку.

(Монітор комп’ютера).

  • Ø  Сприйняття світла.
  • Ø Сприйняття кольору.
  • Ø Лабораторна робота №8.

 

         V.Надання необхідної інформації.

1. Інформаційне повідомлення вчителя

Як ми сприймаємо світло?(розповідь вчителя з використанням електронного посібника).

2. Інтерактивна вправа.

” Пошук інформації ” Учні працюють в МТГ. Для груп розробляються питання, відповіді на які

можна знайти в підручнику, в довідковій літературі, на слайді комп’ютера.

І група Як ми сприймаємо колір? Чи всі кольори ми сприймаємо?

ІІ група Як колір впливає на емоційну сферу людини, її працездатність?

3. Практична частина уроку.

Лабораторна робота № 8.

Тема: Виявлення сліпої плями на сітківці ока.

Мета: Виявити сліпу пляму на сітківці ока.

Обладнання: картка для демонстрації сліпої плями на сітківці ока.

Хід роботи

  1. Прикрити ліве око рукою або щільним папером і помістити картку з малюнком на відстані приблизно 15 см від очей .
  2. Дивитися правим оком тільки на хрестик, зображений на картці, і повільно то наближати її до себе, то віддаляти доти, доки не зникне один із трьох кружечків.
  3. Повторити дослід, прикривши праве око, фіксуючи погляд на кружечку.
  4. Зробити висновки.

VI. Рефлексія.       

1. Експрес – тести:

  1. У людини розрізняють основних  сенсорних систем: а) 4, б) 5.
  2. До зорових рецепторів належать: а) колбочки, б) палочки, в) колбочки і палочки.
  3. Жовта пляма складається переважно з: а) паличок, б) колбочок, в) паличок і колбочок.
  4. Сліпа пляма: а) позбавлена фоторецепторів; б) складається із колбочок; в) складається із паличок.
  5. Місце виходу зорового нерва називають: а) жовтою плямою, б) сліпою плямою, в) акомодацією.
  6. При збудженні паличок виникає відчуття: а) білого світла; б) зеленого світла; в) різних кольорів.

Самоперевірка (за алгоритмом), самооцінка, самоаналіз.

2. На закріплення вивченого матеріалу учням пропонують заповнити таблицю .

Порівняльна характеристика фоторецепторів сітківки ока

Ознаки порівняння   Палички               Колбочки
Кількість

 

   
При якому світлі збуджуються?    
Що сприймають?

 

   
Де розташовуються?

 

   
Який зір забезпечують

(периферичний чи центральний)

   

 

VII. Підсумки уроку.

 VII І. Домашнє завдання.

  • Ø Опрацювати матеріал підручника.
  • Ø Яке значення вітаміну А для зору?
  • Ø Чому учасникам арктичної експедиції або альпіністам, які піднімаються високо в гори, рекомендують носити темні окуляри?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

78 Сприйняття світла і кольору (17.5 KiB, Завантажень: 17)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,689sec