Способи знезараження і очистки води в домашніх умовах

Тема. Практична робота 4. Способи знезараження  і очистки води в домашніх умовах.

Мета. Розкрити способами очистки і знезараження води в домашніх умовах; довести необхідність раціонального використання водних ресурсів; виховувати дбайливе ставлення до води як найціннішого мінералу на Землі.

Обладнання . хімічні пробірки , стакан  з водою, конічно колба, нагрівальні прилади,

Хід уроку

 

І. Мотивація навчальної діяльності

Серед численних збитків, яких завдало суспільство навколишньому середовищу, найбільшої шкоди завдано воді.
Тисячоліттями Земля сама справлялася із її очищенням – діяли природні сили самореґуляції. Але минав час, і вода забруднювалась новими й новими хімічними елементами та сполуками, потужності підготовки води спрацьовувались морально і фізично, виявлялись неґативні наслідки хлорування води. Дійшло до того, що вчені та науковці констатують сьогодні: природна вода поступово перетворюється у технічну.

ІІ. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні ми розповімо про способи очищення води в домашніх умовах. Багато хто з нас обіцяє собі: ось візьмусь за воду, обладнаю кухню пристроєм для її очищення. Але безініціативність та й безгрошів’я, як правило, сприяють збереженню статусу-кво.
Якість води можна значно поліпшити за наявності в господарстві лише декількох не зовсім класичних водоочисних приладів — однієї-двох трилітрових скляних банок, чайника, миски чи іншої посудини, стінки якої вгору розширюються («перевернутий конус»). Не засмучуйтесь, якщо на очищення води буде затрачено дещицю вашого дорогоцінного часу. Адже на природне очищення підземних вод ідуть довгі роки, а часом і століття.

 1. 1.     Огляд води
  Перший крок у «лікуванні» води – це її огляд. Отримані органолептичні дані (каламутність, забарвлення, запах, смак) дослідження обов’язково підштовхнуть до наступного кроку – очищення. Бо якщо вода каламутна, має різкий запах, наприклад, хлору чи сірководню, з неприєм-ним «іржавим» відтінком, а на додаток має ще й смак нафти – то як її використовувати, не очистивши?
  Але якщо все ж віддається перевага «сирій» воді з-під крана, то перед тим, як набрати горнятко, злийте холодну воду з-під крана принаймні упродовж 2-4 хв. Особливо якщо кран перед цим не відкривали протягом 2-3 і більше годин. Це не врятує від усіх можливих напастей, але накопичені в стоячій воді продукти корозії не потраплять в організм.
  2. Відстоювання
  Воду з помітною каламутністю та іншими органічними домішками слід освітлити. Раніше жоден селянин ніколи не наливав у відро воду з колодязя, заздалегідь не помивши відро, хоча в ньому тримали лише питну воду. Адже на дні осідає органіка – рукою ви можете відчути слиз.
  Для очищення питну воду необхідно відстоювати. На селі це роблять споконвіку, навіть грядки поливають відстояною водою з бочок.
  Хлорують воду в колодязі зазвичай лише за наявності серйозних інфекцій, але вода для пиття стоїть у відрах не одну годину. Мешканцям міста, перш ніж кип’ятити чай або готувати їжу, рекомендується відстоювати воду з-під крана не менше 3 год. (за цей час випаровується хлор).
  Доцільно воду з-під крана для відстоювання набирати ввечері: оскільки за ніч вона накопичує шкідливі речовини, то вранці містить їх значно більше. Відстоювати воду краще у скляному посуді, а не в пластмасових пляшках.
  Коли набираєте відстояну воду, стежте, щоб нижня третина води не потрапила до чайника або каструлі – у ній якраз і осідають всі ті шкідливі речовини, заради вилучення яких вода відстоюється. Відстояну воду треба обережно відокремити від відстою і після цього перейти до основної процедури – кип’ятіння.
  3. Кип’ятіння
  Навіть відстояну воду слід обов’язково кип’ятити, причому в ємності зі знятою кришкою – нехай випаровується хлор та інші домішки.
  Для кип’ятіння достатньо 1-2 хв., позаяк за тривалішого кип’ятіння залишки хлору починають взаємодіяти з органічними компонентами води і діоксан, що при цьому утвориться, накопичуватиметься в організмі. Навіть мізерні кількості цієї надзвичайно небезпечної отрути викликають ураження всіх життєво важливих функцій людини, аж до летального випадку.
  З цієї ж причини не кип’ятять воду для пиття декілька разів, але для приготування перших страв використовують кип’ячену воду, зберігати яку бажано не більше 6 год. у чистому кераміч-ному або скляному посуді. Знезаражування кип’ятінням однаково ефективне і для прозорої, і для каламутної води, чистої або забрудненої органічними речовинами.
  Для повного знезараження води її слід довести до бурхливого кип’ятіння (в осад випадуть солі). Кип’ятити необхідно тільки в тому посуді, де її будете вихолоджувати і зберігати.
  Кип’ятіть воду! Щоправда, дехто запевняє, що сира вода смачніша. Це так, але вона в багатьох випадках і небезпечніша. Адже чайник можна очистити від накипу чи купити новий, а організм… Поради для всіх жителів міста – тримайте на кухні дві скляні трилітрові банки. У одній відстоюйте сиру воду – щоб вийшов хлор, у другій – кип’ячену для приготування їжі.
  Слід пам’ятати, що кип’ятіння добре знищує мікроби, які містяться у воді, але малоефективне, коли вона забруднена багатьма шкідливими хімікатами. Слово «чайник» нероздільне зі словом «накип». Останнє майже завжди пов’язане з наявними у воді солями кальцію та магнію (які визначають рівень твердості).
  А ось до імпортного посуду, який обіцяє не утворювати накипу, слід ставитися обережно. Якщо важкий кальцій не осідає на стінках чайника – значить, його «накип» осяде на наших нирках?

А які способи очищення використовують у нашому селі?

– Кидають срібні монети, хлорують.

ІІІ. Виконання практичної роботи

Завдання 1.     

ПОМ’ЯКШАHHЯ — зниження жорсткостi води.

жорсткiсть води  можна усунути при кип’ятiннi вгаслiдок розпаду бiкарбонатiв Ca, Mg, а iнодi i Fe.

Кип’ятіння
Цей засiб має широке розповсюдження в побутi, залишаясь самим простим, надiйним та ефективним засобом знезаражування води в домашнiх умовах. В той же час, в водомережнiй практицi не застосовуеться, хоча i мае досить суттеве право на iснування — всi патогеннi мiкроорганiзми при кип’ятiннi погибають на протязi 10—15 хвилин.

Завдання 2.
Обробка води П Р Е П А Р А Т А М И  Х Л О Р У (ХЛОРУВАHHЯ).

–         Приготувати  розчин для хлорування для  цього використовуєм

х л о р н е в а п н о — комплексна сполука, в якiй iон Ca, зв’язаний з анiонами хлорноватистоi та хлористоводневоi кислот;


Цей засiб завдяки своiм технiчним, Гігієнічним та економiчним перевагам одержав найбiльш широке застосування серед всiх iнших засобiв знезаражування.

Завдання 3.

ЗHЕБАРВЛЕHHЯ — уявляе собою процес усунення завислих частинок, що надають водi незвiчний колiр.
Це можуть бути:
— найдрiбнiшi частинки глини, якi надають водi молокоподiбний колiр;
— рослиннi колоiднi речовини (наприклад, гумiновi кислоти, що утворюються в болотянiй водi) — жовтууватий колiр;
— розчиненi хiмiчнi речовини (наприклад, колоiднi сполуки Fe) зеленуватий колiр;
— речовини, що утворюються внаслiдок життедiяльностi водних органiзмiв (наприклад, масовий розвиток синьо—зелених водоростiв) зеленуватий колiр;
— стiчнi води — жовтувате забарвлення.

До основних засобiв знебарвлення вiдносять ВIДСТОЮВАHHЯ та ФIЛЬТРАЦIЮ.

 

Завдання  4.

 

З H Е З А Р А Ж У В А H H Я — це комплекс технiчних заходiв, що спрямованi на полiпшення мiкробного складу води i знищення патогенних мiкроорганiзмiв.

ІІІ. Підсумок уроку

Додатки

О З О H У В А H H Я – являються сильними окислювачами, тому обумовлюють бактерiциднi властивостi озону.
Озонування являеться одним з перспективних засобiв знезараження.
Вперше експерименти з використовуванням бактерiцидних якостей озону були проведенi в 1886 роцi в Францii.
Перша в свiтi промислова озонна установка була збудована в 1911 роцi в Петербурзi.
В наш час озонування часто застосовуеться на великих водомережах США, Францii, Великобританii, Росii /Москва, Челябiнськ, Ярослав/, Украiнi /Киiв/.
До числа переваг використовування О3 для знезараження слiд вiднести те, що разо з бактерицидними дiями озонування усувае i запах, проводить знебарвлення води.
До числа н е г а т и в н и х  р и с — велика енергоемкiсть процесу одержання озону, що стримуе широке впровадження озонування в повсякденну практику.

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,636sec