Соціометрична методика «Прогностична взаємооцінка»

Методика призначена для вивчення того, як досліджуваний 10— 14 років (або група досліджуваних) почувається в класі: якої оцінки чекає від групи, як сам ставиться до однолітків. Позитивна «Я-концепція» школярів цього віку обов’язково проявляється в тому, що вони вважають себе гідними прихильності однолітків і самі відчувають таку ж прихильність до товаришів. Психологічне неблагополуччя особистості у підлітковому віці, як правило, виявляється у відчутті власної невідповідності, у протиставленні себе групі: «Вони негідні моєї поваги», «Я не заслуговую на прийняття інших». Саме це сприйняття «себе-в-групі» і виявляє методика «Прогностична взаємооцінка».

Дослідження проводиться у два етапи:

І етап. Уважно роздивіться бланк, що лежить перед вами. У верхньому рядку написані прізвища твоїх однокласників. У першому (лівому) стовпчику — назви команд, до яких треба висунути кандидатів. Ти можеш запропонувати одного чи десятьох — головне, щоб ти був упевненим в тому, що рекомендована тобою людина гідно представить школу чи місто в цій номінації. Постав знак «плюс» на перетині рядка команди і стовпчика з прізвищами своїх кандидатів. Можна одну людину записати в кілька команд, але не вписуй тих, хто не зможе виконати завдання. Вважай, що за невдалу кандидатуру на тебе накладуть «штрафні санкції».

Бланк

Прізвище

               

«Знатоки» (ерудований, багато знає)

               

КВК (веселий і кмітливий)

               

«Веселі старти» (спритний і сильний)

               

«Майстри» (вміє багато чого зробити власноруч)

               

«Таланти» (співає, танцює, малює, грає)

               

Комп’ютерний клуб (добре знає комп’ютерні новинки)

               

 

Вважаю, що отримаю _________ рекомендацій.

Найімовірніше, мене включать у команду_____

 

II етап. А тепер ще один тест на знання своїх однокласників. Спробуй вгадати, хто з них і в яку команду запропонував тебе. Для цього обведи на бланку ту клітинку, що стоїть на перетині прізвища «виборця» і команди, в яку він тебе включив. Спробуй вгадати якомога більше своїх виборців. Якщо зовсім не можеш виконати це завдання, напиши принаймні, скільки виборів від класу ти прогнозуєш і куди саме тебе запропонують.

 

Аналіз результатів. Що вищий рівень шкільної адаптованості підлітка, то більше він обирає своїх однокласників і більше число виборів чекає собі від них. Якщо досліджуваний не обрав жодного кандидата або очікує, що його ніхто не вибере, це свідчить про сильне психологічне неблагополуччя особистості. Якщо учень очікує, що його виберуть, але не може вказати, хто саме, необхідно додатково вивчити особистісні причини такої нерішучості: тривожність, невпевненість, побоювання розголосу тощо.

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,431sec