Солі амонію. Якісна реакція на йони амонію та хлорид-йони

Тема. Солі амонію. Якісна реакція на йони амонію та хлорид-йони. Демонстрація 1; 3, 4. Лабораторний дослід №2, 3.

Мета уроку:розширити уявлення учнів про солі та їх загальні властивості; ознайомити учнів зі специфічними властивостями солей амонію, їх одержанням ,  удосконалювати уміння учнів проводити хімічний експеримент, вести спостереження і робити висновки; продовжувати розвивати в учнів хімічну мову, пам’ять, мислення (аналіз, синтез), уміння порівнювати, виділяти головне

Обладнання: зразки солей амонію (амоній хлорид, амоній нітрат, амоній сульфат), натрій гідроксид (розчин), арґентум нітрат (розчин), таблиця розчинності.

Тип уроку: комбінований.

Методи і форми роботи: гра – вікторина, естафета, стратегія «Читання з помітками», прийом «Рекламна пауза», «Рюкзак».

 

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Психологічна розминка.

Щоб ефективніше організувати нашу роботу на сьогоднішньому уроці, визначимо емоційний стан кожного з нас та цілого класу.

Для цього підніміть картку червоного кольору, якщо у вас добрий настрій; жовтого – задовільний; білого – складно сказати; синього – поганий. (На столі у дітей лежить табличка)

 

 

 

Визначення емоційного стану

Колір Червоний Жовтий Синій Білий
Емоційний

стан

Добрий Задовільний Поганий Складно сказати

 

Емоційний стан учнів враховується при роботі на уроці.

 

ІІІ. Актуалізація і систематизація  опорних знань, умінь і навичок.

Гра – вікторина з теми «Фізичні та хімічні властивості амоніаку»

Клас поділяється на дві команди – «Нітроген» і «Гідроген»

Етап 1.Брейн-ринг

Проводиться у формі запитань – відповідей, які почергово ставляться командам.

1.Виправте помилку.

А) Амоніак не розчиняється у воді.

Б) Амоніак має приємний запах.

В) амоніак важчий за повітря.

Г) розчин амоніаку виявляє нейтральне середовище.

2.У трьох колбах містяться гази – HCl, NH3, CO2. Визначте вміст кожної колби:

А) не маючи реактивів;

Б) з допомогою реактивів.

3. Лабораторний дослід №2, 3.

Доведіть, у якій з пробірок міститься розчин амоніаку і хлороводню.

4.Напишіть формули речовин з яких добувають аміак.

5. Напишіть формули речовин з яких добувають хлороводень.

6.Запропонуйте прилад для одержання амоніаку в лабораторії.

7.У який спосіб можна зібрати амоніак?

8.Яку допомогу ви надасте людині, яка отруїлась парами амоніаку?

9.опишіть фізичні властивості хлороводню.

10.Яку речовину утворює водний розчин хлороводню?

Етап 2.Розвязування задач.

Відбувається у формі змагання: хто швидше. Біля дошки працюють по одному представнику від команд. Клас активно допомагає.

Задача 1.

Який об’єм амоніаку виділиться (н. у.) при нагріванні суміші амоній хлориду масою 20г і гашеного вапна.

 

Задача 2.

Обчисліть масу натрій хлориду необхідного для одержання хлороводню об’ємом 8,6л (н. у.) при сильному нагріванні.

 Етап3. Естафета «Хто швидше»

Команди одержують завдання:

І – Вкажіть фізичні властивості амоніаку, підтвердіть обчисленнями, що амоніак легший за повітря.

ІІ – Вкажіть фізичні властивості хлороводню, під твердіть обчисленнями, що хлороводень важчий за повітря.

Після обговорення завдань у командах (час визначає вчитель) представник від команди представляє відповідь.

Етап 4.Підбиття підсумків гри.

Учитель фіксує на дошці бали, зароблені учнями, визначає переможців. Оцінює всіх учнів.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Прийом «Рекламна пауза»

Учні рекламують «товар», тобто розхвалюють властивості й потрібність солей амонію: амоній хлориду, амоній карбонату, амоній нітрату.(Рекламу складають вдома).

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Стратегія  «Читання з помітками»

Учні опрацьовують параграф «Солі амонію» і заповнюють таблицю:

 

 

Я це знаю Це для мене нове Це суперечить моїм початковим уявленням
Солі – тверді речовини, гарні електроліти, в основному добре розчинні у воді. Можуть бути середніми і кислими. Це характерно і для солей амонію.

 

Містять іон амонію – одновалентний катіон, це єдиний катіон, що містить лише неметали.

Реакція взаємодії з лугами є якісною на солі амонію, а саме на йон амонію.

Проявляють властивості характерні для інших солей: взаємодіють з іншими солями, кислотами, лугами,дисоціюють у водних розчинах.

Кожна сіль амонію розкладається по іншому.

 

При обговорені властивостей солей амонію вчитель проводить демонстрацію 4 «Якісна реакція на йон амонію»,звертає увагу учнів на характерну ознаку реакції – виділення амоніаку та доведення його наявності вологим фенолфталеїновим папірцем, який набуває малинового забарвлення.

Лабораторний дослід №3 «Виявлення йонів амонію в розчині»

Учні виконують лабораторний дослід згідно інструкції в підручнику.

Вчитель звертає увагу на дотримання правил техніки безпеки.

Учні формулюють висновок: реактивом на йон амонію є гідроксид – йон. Ознакою реакції є виділення амоніаку – газу з різким запахом, під впливом якого  вологий фенолфталеїновий папірець набуває малинового забарвлення.

NH4+ +О H = NH3 + Н2 О

Лабораторний дослід №2. Виявлення хлорид – іонів в розчині.

Опис досліду наведено в підручнику.

Висновок: реактивом на хлорид – іони є іони арґентуму, при цьому випадає білий сирнистий осад (схожий на звурджене молоко) AgCl, який не розчиняється ні у воді, ні в кислотах.

Ag ++ Cl = AgCl

Цією особливою властивістю користуються, щоб розпізнати хлороводневі кислоту серед інших кислот.

V.   Закріплення навчального  матеріалу

Стратегія “Рюкзак”

Вирушаючи в похід, ми беремо із собою необхідні речі. Закінчуючи сьогоднішній урок, ми з вами теж повинні зібрати рюкзак, щоб узяти в дорогу знання, вміння – рецепти досягнутого успіху. Отже, збираємо рюкзак.

( Учні називають ключові поняття теми, наприклад солі амонію, йон амонію,гідроксид – йон,  хлорид –йон, арґентум хлорид   і т. д.)

Домашнє завдання.

Вивчити параграф.

*Напишіть три принципово різних рівняння розкладання солей амонію.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 6 (48.5 KiB, Завантажень: 48)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

6 (423.5 KiB, Завантажень: 17)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,314sec