СНІД ТА ВЕНЕРИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ – НЕБЕЗПЕЧНІ ХВОРОБИ XX СТОЛІТТЯ

ВИХОВНА ГОДИНА «СНІД ТА ВЕНЕРИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ – НЕБЕЗПЕЧНІ ХВОРОБИ XX СТОЛІТТЯ»

Мета: Ознайомити учнів з будовою вірусу імуннодефіциту людини (ВІЛ); розглянути умови протікання СНІДу. Сприяти усвідомленню учнями небезпеки, пов’язаної зі швидким поширенням СНІДу на планеті. Ознайомити учнів з венеричними захворюваннями та засобами боротьби з ними. Сприяти усвідомленню учнями того, що нерозбірливі статеві стосунки – найкоротша дорога до СНІДу та венеричних захворювань. Ознайомити учнів із формами та методами особистої гігієни, з моральною та юридичною відповідальністю підліткового оточення. Прищеплювати учням гігієнічні навички, формувати у них переконання необхідності дотримання санітарних норм і гігієнічних правил у навчанні, праці, побуті, під час занять спортом, дбайливого ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих людей.

.

Обладнання: таблиці «Будова та розвиток ВІЛ», «Бактерії – збудники венеричних захворювань», кінофрагмент «СНІД – хвороба XX століття», виставка літератури

1. Вступне слово учителя. Близько 20 років тому лікарі вважали, що масові епідемії залишились у минулому. Блискучі успіхи медицини, санітарії, здавалось, поклали край цьому лиху. Проте, у червні 1981 року американських лікарів насторожив незрозумілий факт: у Лос-Анджелесі відразу 5 молодих чоловіків захворіли рідкісною формою пневмонії, збудником якої с найпростіший організм (який є безпечним для здоров’я людей). Хворіли на неї лише люди з ослабленим імунітетом. Різко зросла захворюваність молодих людей однією із форм раку – саркомою Капоші, хоча раніше нею хворіли люди похилого віку та з ослабленим імунітетом.

Виникла підозра, що і пневмонія і саркома – тільки побічні наслідки хвороби, яка руйнує імунну систему людини. Хвороба дістала назву СНІД (синдром набутого імуннодефіциту). Спочатку вона була виявлена у гомосексуалістів і лікарі припустили, що СНІД поширюється лише при ненормальних статевих контактах. Проте з часом виявилося, що СНІД передається й під час статевих стосунків, при цьому ймовірність заразитися дуже висока (10-70 %  залежно від ступеня розвитку хвороби).

Заразитися на СНІД можна також під час переливання крові від донора, через нестерилізовані шприци. Через те на СНІД часто хворіють наркомани. Нарешті, мати-носій вірусу СНІД, заражає ним дитину під час  пологів та через молоко.

У 1983 році одночасно у Франції та США був відкритий збудник хвороби. Ним виявився вірус з групи ретро-вірусів, який дістав назву ВІЛ-вірус імуннодефіциту людини.

Що являє собою ВІЛ, де і як він розвивався? Що таке СНІД, як він розвивається, як протікає хвороба та як із нею боротися? Відповідь на ці та інші запитання ми отримаємо в ході нашої прес-конференції.

На конференцію запрошено представників установ охорони здоров’я, фармацевтичних фірм та засобів масової інформації.

Будь ласка,   задавайте їм питання.

2.       Прес-конференція. (Учні задають питання.)
Можливі варіанти запитань для обговорення:
а) Що таке ВІЛ?

‘     б) Звідки походить ВІЛ?

в)      Чи можлива вакцина проти СНІДу?

г)      Як лікувати СНІД?

д)      Діагностика СНІДу.

є) Чим загрожує СНІД всім людям на Землі? Як його подолати? ж) Профілактика СНІДу.

3.       Виступ лікаря-венеролога з проблеми: «Венеричні захворювання та
боротьба з ними. Профілактика венеричних захворювань».
Крім СНІДу, при нерозбірливих статевих стосунках можна заразитись і різними венеричними хворобами, яких нараховується трохи більше десятка.

Найвідоміша з них – сифіліс, збудником якого є бактерія – бліда спірохета (демонстрація таблиці), передається виключно статевим шляхом. Перші симптоми – утворення на місці попадання інфекції твердої виразки – шанкра, яка швидко зникає. Проте, через кілька місяців з’являються симптоми загальної інтоксикації організму. Потім хвороба переходить в латентну стадію, яка може продовжуватися все життя. Однак у окремих людей сифіліс переходить у третю стадію, яка характеризується ураженням нервової, кровоносної та лімфатичної систем. Тривалість хвороби коливається залежно від багатьох чинників: індивідуальних особливостей організму, якості лікування тощо. Природного імунітету до сифілісу не існує.

Гонорея (трипер). Збудник цієї хвороби – гонокок. У чоловіків цю хворобу можна легко виявити, оскільки вона супроводжується виділенням гною з пеніса і викликає різкий біль при сечовиділенні. Широке розповсюдження хвороби пояснюється тим, що у жінок її симптоми слабо виражені, або взагалі відсутні. Гонорея може привести до безпліддя, як у жінок, так і в чоловіків, оскільки викликає зміни, які призводять до порушення прохідності фалопієвих труб і уретри.

Профілактика венеричних захворювань (обговорення профілактичних заходів. Учням видаються аркуші паперу з надрукованими зразками кількох шляхів лікувально-профілактичних заходів).

4.       Заключне слово вчителя. Отже/за 20 років СНІД перетворився у найнебезпечнішу хворобу, яка досі існувала на Землі. Десятки тисяч жертв
цієї хвороби, сотні тисяч хворих, мільйони ВІЛ-інфікованих. Жертви СНІДу, дуже відомі й невідомі люди, повинні застерегти всіх людей на Землі від необачності, необережності, нестриманості у статевих стосун­ках. Адже статистика свідчить, що на СНІД найбільше хворіють гомосексуалісти і путани. Слід остерігатися зв’язків із цими категоріями груп ризику, не поспішати у молодому віці пізнати всі таємниці статевого життя.

Висновки: Основними причинами, що призводять до захворювань жіночих і чоловічих статевих органів, є неохайність та випадкові статеві стосунки між чоловіком і жінкою. Неохайність, в основному, спричиняє запальні процеси, а випадкові статеві стосунки можуть призвести до захворювання на венеричні хвороби, а також на СНІД.

5.       Учитель робить висновки про профілактику венеричних захворювань та  шляхи лікувально-профілактичної роботи:

  1. Надання кваліфікованої медичної допомоги всім хворим на вене­ричні захворювання, які звертаються в диспансер, незалежно від форми і стадії хвороби.
  2. Активне виявлення і обов’язкове лікування всіх, хто може бути джерелом зараження, незалежно від того, звертався хворий самостійно чи примусово.
  3. Обстеження всіх, кому найбільшою мірою загрожують венеричні захворювання, а також тих, чиє захворювання може завдати оточуючим особливої шкоди. До них відносяться:

а)      всі, хто був у контакті з хворим (включаючи і членів сім’ї);

б)      працівники установ харчування, дитячих закладів тощо.

4. Обов’язковий облік і реєстрація всіх хворих на венеричні захворювання. Хворі перебувають на обліку під наглядом лікарів і отримують
лікування доти, доки повністю не буде обґрунтована доцільність
припинення лікування і можливість зняття хворого з обліку.

5. Санітарно-просвітницька робота (ознайомлення з венеричними хворобами, шляхами і чинниками, які сприяють їхньому поширенню; з формами і методами особистої профілактики; з моральною і юридичною відповідальністю хворого щодо сім’ї й оточення, важливість ранньої діагностики).

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

СНІД ТА ВЕНЕРИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ - НЕБЕЗПЕЧНІ ХВОРОБИ XX СТОЛІТТЯ (17.2 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,323sec