Словникове багатство героїв літературних казок

Тема: Словникове багатство героїв літературних казок.

Мета: відтворити з учнями основні вимоги до культурного мовлення; пояснити роль словникового багатства для культури мовлення; розвивати зв′язне мовлення, уяву, спостережливість; заохочувати дітей до читання книжок.

Обладнання: виставка дитячих малюнків; виставка книжок літературних казок.

Хід заняття

І. Організація дітей до заняття.

Сьогодні в нас заняття звичайне,

Та вчить багато нас чого.

Хай буде він для нас повчальне…

ІІ. Емоційна і змістова підготовка учнів до роботи на занятті.

_ Діти, перед вами квітка із закритими пелюстками. Протягом заняття ми повинні допомогти їй розквітнути. А для цього нам потрібно буде виконати багато цікавих завдань. Скільки пелюсток на квіточці, стільки й завдань.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Репродуктивна бесіда з метою повторення й систематизації знань учнів.

  • Що таке «літературні казки»?
  • Які вам вдомі?

IV. Робота з виставкою книг.

  • Які книги побачили на виставці?
  • Чи знайомі вони вам?
  • Герої яких казок вам запам′яталися?
  • Чим?

V. Робота над матеріалом заняття.

1. Бесіда:

– Діти, ви розглядали виставку книг і помітили, що це не народні казки, а такі, як мають автора.

– Як вони називаються?

– Казки яких письменників ви побачили?

– До яких казок вдома ви намалювали малюнки?

2. Слухання запису казки І.Франка «Лисичка і Журавель».

3. Аналіз прослуханого.

– Якою ви побачили Лисичку у казці?

– А Журавля?

– Як Лисичка частувала Журавля?

– Як він віддячив Лисичці?

4. Розповідь учителя.

Зверніть увагу на спонукальні речення у казці. Слова Лисички слід промовляти улесливо, з хитринкою.

5. Словникова робота.

– Що означають слова «живитися, «облизня спіймавши»?

– Доберіть до них синоніми.

6. Читання тексту учнями.

Учитель наголошує, що особливу увагу необхідно звернути на пряму мову.

7. Аналіз багатства словника казки.

– Які особливі слова ви помітили у казці?

– Які з них рідко вживаємо у сучасному мовленні? ( любчику, кумчику, кумцю )

– Якими є репліки Лисички, Журавля?

8. Складання характеристики героїв казки.

На дошці малюнки Журавля і Лисички. Діти з глечика витягують картки із записаними рисами характеру героїв. ( Хитрість, доброта, підступність, винахідливість, улесливість, довірливість, ввічливість, щирість ).

9. Діалог Лисички і Журавля.

( Учитель звертає увагу на мовлення, багатство мови героїв, інтонацію, силу голосу ).

V. Підсумок уроку.

– Що таке справжня гостинність?

– Яке прислів′я можна дібрати до казки?

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,434sec