Складання кросвордів та акровіршів

Тема. Складання кросвордів та акровіршів.

Мета. Продовжувати роботу над поняттям «кросворд» та «акровірш»; вчити створювати власні кросворди та акровірші; розвивати творче та логічне мислення, увагу, пам’ять учнів; виховувати любов до українського слова та інтерес до складання кросвордів.

Обладнання. Картки – коди, приклад простого кросворду, акровірш «Україна», слово «школяр».

Хід заняття

І. Організаційна частина.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

Будем добре працювати,

Хороші результати будемо мати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

– Щоб дізнатися чим ми будемо сьогодні займатися. Розпочнемо заняття із цікавого завдання. Перед вами набір букв. Під кожною із них відповідна цифра. Покладіть цифри в порядку зростання і підставте букви під ними.

 

 

 

 

 

 

– Так, це слова – кросворд та акровірш.

ІІІ. Робота над темою.

– Ми будемо на занятті не тільки розгадувати, а й спробуємо самостійно скласти свої кросворди та акровірші.

1. Складаємо кросворд.

– Кросворд – один із гарних способів не тільки дізнатися більше, а й навчитися логічно й швидко мислити, краще запам’ятовувати нову інформацію. Розв’язувати кросворди можна всією родиною, так само, як і їх створювати. До речі, це не так складно, як може здатися на перший погляд, принаймні, не складніше, ніж їх розв’язувати.

– Перш ніж складати кросворд, треба вирішити, в яку сітку буде вміщено слова. По-друге, слід поміркувати, слова на яку тему варто підібрати. Для тих, хто складає кросворд вперше, певної тематики дотримуватися не обов’язково. Краще осягнути принцип, за яким потім може буде створювати кросворди на будь-які теми.

– Для того, щоб скласти кроссворд, я  наведу приклад: зроблю простісінький кросворд з чотирьох слів. Три із них – з п’яти літер, і одне – з шести. Нехай оце найдовше слово буде „Книга”. Воно „проходитиме” посередині інших трьох слів, ось так:

 

 

 

 

К

Н

И

Ж

К

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Літери „Н”, „Ж” і „А” міститимуться в кожному із трьох слів з п’яти літер. Наприклад,  ось так:

 

К

    ВІНОК

И

   НІЖКА

К

   ТРАВА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Тепер до кожного з цих слів я маю вигадати пояснення, за якими інші повинні будуть здогадатися, про що йдеться. Я напишу ось так: 1 – „його плетуть із квітів”; 2 – „у людини – нога, а в дитини …”; 3 – „її любить корова”; 4 – „її читають”.

– Якщо замінити в словах літери порожніми клітинками, і на початку кожного слова, яке треба вгадати, поставити відповідну цифру, можна вважати справу зробленою. Залишається тільки попросити інших розв’язати ваш кросворд!

4

1

 

 

2

 

 

3

 

 

– Бачите, нічого складного немає – кросворд може скласти кожен.

– Зараз ми спробуємо скласти коротенький кросворд. Пізніше, коли навчитеся робити коротенькі кросворди, можна братися й до складніших. Додавайте більшу кількість слів, зазирайте до словника, щоб примусити трохи попрацювати того, хто візьметься ваш кросворд розв’язувати. Вигадуйте різноманітні пояснення до слів, обирайте цікаві теми. І не забувайте, що кросворд – не просто гра, а гра, яка примушує розум працювати. Тож корисна вона і для дітей, і для дорослих.

 

 

Робота в зошиті с. 36-37, завд.1.

– В ваших зошитах є таблиці для кросворда. Придумайте слова і впишіть в перший з них. В другий поставте цифри. Вигадайте пояснення, щоб учні змогли зрозуміти, про що йдеться. Це можуть бути і загадки, і органи тіла, рослини, квіти, дерева, звірі, риби і т. д.

(Діти працюють самостійно, при потребі вчитель дає невеликі консультації)

Після самостійної роботи можна провести конкурс на кращий кросворд.

2. Складаємо акровірш.

– Пригадайте, що таке акровірш? (Акровірш – це загадка, відгадка якої читається за першими літерами кожного рядка вірша.)

– Які імена дітей ви запам»ятала із акровіршів минулого заняття? (Наталочка, Сашко, Анюта, Настуся)

   Прочитайте вірш і скажіть, про що так висловлюється автор.

У всіх людей одна святиня:

Куди не глянь, де не спитай, –

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж зелений в чужині рай –

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

– Це мила нам усім, країна в якій ми живемо, столиця нашої держави – Україна.

– Спробуємо разом скласти акровірш. Для цього придумайте слово, щоб у ньому була парна кількість букв, наприклад: школяр. Запишемо його на дошці не в рядок, а всі літери в колонку.

– Складіть до кожної літери якесь речення, щоб наступне римувалося з ним.

 

 

 

 

 

 

 

 

– Щоб стати поетами, ви маєте знати, що основним в написані віршів є рима – це рядки мають однакові закінчення.

Завдання 2. «Складаємо слова-рими».(завд.2)

– Виконайте завдання в зошитах. Спробуйте скласти рими. Продовжте ланцюжок римованих слів.

Квіти — діти, …

гілка — білка, …

картина — малина, …

казка — в’язка, …

листочок — місточок, …

співають — грають, …

ліс — приніс, …

мак — рак, …

Завдання 3. Вірш О.Пчілки «Весняні квіти». (с.37, завд.3)

– Прочитай вірш. Доповни його словами, що римуються.

ВЕСНЯНІ КВІТИ

Весна — чарівниця,

неначе … ,

наказ свій послала,

щоб краса ….

І проліски, і травка,

й зелена … ,

і кульбаба рясна,

й фіалочка….

Всі квіти весняні веселі ….

З-під листя виходять

голівки …

од сну зимового

до сонця … !

Олена Пчілка

Завдання 3. «Мій перший вірш». (завд.4)

– Перший крок ми зробили. Тепер, нехай кожен з вас стане поетом. Придумайте слово і надрукуйте його в зошиті на сторінці 36. Це може бути ваше ім»я, як вас ніжно називає мама. Пригадайте акровірші, які ми читали на попередньому занятті. Користуйтеся словами-римами. (Діти працюють, а вчитель допомагає при потребі правильно підібрати риму)

Діти декламують свої акровірші та визначають кращого поета класу.

ІV. Підсумок заняття.

– Що робили на уроці?

– Що запам»яталося найбільше?

– Чи хотіли б ви стати відомими поетами, або ж складати кросворди, які б розв»язували діти всієї України ? (Відповіді учнів)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Складання кросвордів та акровіршів (19.9 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,346sec