Склад і властивості основних класів неорганічних сполук

Тема. Склад і властивості основних класів неорганічних сполук.

Цілі уроку: повторити та узагальнити знання про склад, властивості основних класів неорганічних сполук, удосконалити вміння писати рівняння хімічних реакцій формувати соціальну компетентність (використання речовин на основі їх властивостей), комунікативну (забезпечити розвиток монологічного й діалогічного мовлення), розвивати самостійність учнів.

Обладнання: картки із завданнями, зразки оксидів, кислот, основ, солей.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Форма уроку: урок – турнір.

Девіз: Природа вчить нас, що все у світі взаємообумовлено і має свою причину.

Хід уроку

I. Організаційний етап.

Ознайомлюємо учнів із завданнями на уроці, поділяємо їх на дві команди. Учитель. Сьогодні на уроці ми відправимось з вами у подорож по країні під назвою «Країна неорганічних сполук». У цій країні існують свої закони, певні закономірності, і навіть традиції. Подорожуючи країною неорганічних сполук ми будемо змагатись, але ці змагання будуть проходити в дружній формі, адже нашою метою є пригадати якнайбільше про оксиди. кислоти, основи та солі . Бажаю вам удачі!

II. Турнір.

1.Термінологічний бій.

Команди дають визначення термінів.

Перша команда: оксид, основи, реакція.

Друга команда: кислота, сіль, формула.

2.Хто більше?

Викидаються 4 кубики , на гранях яких написані хімічні символи. Команди складають якнайбільше формул хімічних сполук з хімічних символів, що випали. Кубики викидають 2-3 рази.

3. Далі, далі…

Команди повинні відповісти на максимальну кількість запитань. Часу на обміркування відповідей не дається.

1) Хто відкрив закон ЗЗМР ?

2) Назвіть формулу кухонної солі.

3)Що спільного у формулах всіх кислот?

4) Яка кислота міститься у шлунковому соку?

5) Яка кислота міститься у кислотних дощах?

6) Напишіть формулу основного компоненту піску.

7) Як називається реакція між кислотою та основою?

8) Як називаються розчинні у воді основи?

9) Назвіть формулу крейди.

10) У який колір забарвлюється лакмус у кислотах?

11)Перерахуйте властивості води.

12) У який колір забарвлюється фенолфталеїн у лугах?

13) Назвіть формули їдкого калі, їдкого натру, купоросної олії, мармуру, вапняної води, крейди.

14) Який кислотний оксид бере участь у фотосинтезі?

4.Конкурси «Хто швидше?» і «Знайди правильну відповідь»

А) хто швидше?

Біля дошки працюють по два представники від кожної команди: вони записують рівняння реакцій за схемами:

Na- NaO- NaOH-NaCl-AgCl

P-P2O5-H3PO4-Ca3(PO4)2-CaSO4

В) Знайдіть правильну відповідь.

Кожній команді видаються завдання, що виконуються в письмовій формі.

1) Підкресліть формулу манган оксиду (ІІІ)

a) MnO2 б)Mn2O7 в) Mn2O3 г) MnO3

2) Якщо залізний цвях помістити в розчин купрум (ІІ) хлориду, то він покриється червоним нальотом міді. Відбувається реакція:

а) обміну б) заміщення в)розкладу г) сполучення

3)У три пробірки з розведеною сульфатною кислотою помістили по 1г магнію, алюмінію, срібла відповідно. В якій пробірці реакція не відбудеться?

4) У трьох пробірках знаходяться: вода, натрій гідроксид, хлорид на кислота. У кожну з пробірок помістили лакмус. У якій із пробірок він не змінить свого забарвлення.

5)До якого типу реакцій належить взаємодія купрум (ІІ) оксиду із сульфатною кислотою?

6) Укажіть реакцію нейтралізації:

А) KOH + HCl=

Б) Mn + HCl =

В) CaO + HCl=

7) Силікати – це солі:

А)сульфатної кислоти

Б) хлоридної кислоти

В) силікатної кислоти

8) яка з основ не розчинна у воді:

А)KOH Б)Ca(OH)2 В) Fe(OH)2

9) Яка із речовин є сіллю:

А)HNO3 Б) CaCl2В)KSO4

10) З якою речовиною взаємодіють розчинні і нерозчинні основи:

А) водою

Б) кислотами

В) солями

5) Конкурс хіміків – практиків

Завдання

У пробірках без етикеток дано речовини:

А) натрій хлорид, хлорид на кислота, натрій гідроксид, фенолфталеїн;

Б) натрій карбонат, хлорид на кислота, натрій хлорид

Як не використовуючи інших речовин їх розпізнати?

6) Вікторина для вболівальників «Згадаймо хімію»

1) У яких харчових продуктах міститься багато заліза?

2) Назвіть метал, який будучи поміщеним у воду, надає їй бактерицидних властивостей?

3) Яким хімічним елементом багата морська капуста?

4) Яка кислота розчиняє скло?

5) Як очистити яйце, не розбиваючи шкаралупи?

7.Розшифруйте казку.

Запишіть зміст казки за допомогою формул і рівнянь хімічних реакцій, вкажіть тип реакцій.

«Товаришували Хлоридна кислота і Луг – Натрій Гідроксид. Одного разу Хлоридна кислота запросила в гості товариша. Луг надягнув своє фенол-фталеїнове вбрання і став малиновий. День був сонячний. Кислота вирішила показати товаришеві свій красивий сад. Вийшли вони в сад , але що це? Усі квіти, кущі, дерева засохли, хочуть пити й просять допомоги.

Давай допоможемо їм, – сказала Кислота і задумалась. – Але як?

Я знаю, як їм допомогти! – вигукнув Луг. – Об’єднаймо мою гідроксогрупу та твій Гідроген.

Із задоволенням, – погодилася Кислота.

Луг обійняв подругу, зникли Кислота і Луг. Потекла вода по коренях рослин. Усе ожило навколо, зазеленіло, зацвіло. Усі подякували своїм друзям».

8.Підбиття підсумків турніру.

Журі підбиває підсумки турніру.

 

ІІІ. Домашнє завдання.

Придумати хімічні казки, загадки.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

1 (15.8 KiB, Завантажень: 52)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 1,432sec