Сімейна сфера

Вправа 1. «Сімейна сфера»

Родина — це практично завжди діти. Тут і починається безліч проблем, пов’язаних із розумінням одне одного. У батьків — питання про те, як слід виховувати свою дитину, а дитина думає про те, як би зробити так, щоб батьки розуміли її. Багато неприємностей, роздратування й навіть горя виникає в родині, якщо немає взаєморозуміння між батьками й дітьми.

Учні об’єднуються в мікрогрупи по п’ять-шість осіб.

Школярам пропонують скласти перелік основних правил сімейного виховання — сформулювати й записати чіткі й конкретні положення, якими мають керуватися батьки, бабусі й дідусі, а також тітки й дядьки, що беруть участь у вихованні дитини в родині.

Кожен з учасників вправи вносить свої пропозиції, аргументуючи їх необхідність, наводячи приклади зі «своєї практики» тощо, але будь-яке рішення приймається Загальним голосуванням. Той, чиїх пропозицій буде прийнято найбільше, оголошується «голов-ним фахівцем із сімейного виховання».

Час на обговорення і прийняття зводу основних правил виховання — 5 хвилин.

Після етапу роботи в мікрогрупах вислуховується представник кожної з них і складається загальний звід правил, до якого входять положення, що містяться у зводах кожної мікрогрупи.

Інструкція зі спілкування чоловіка й жінки

Людина, одружуючись, не отримує ніякої інструкції щодо того, як поводитися в ролі члена подружжя.

Пропонується скласти таку інструкцію зі спілкування чоловіка і жінки.

Психологічний коментар. Учасникам можна запропонувати порівняти складені ними правила з думкою С. Ф. Спічака, який склав «Заповіді сімейного життя»:

 • Родина починається з «ми», будь більш вимогливим до себе. Не демонструй своєї переваги, будь простішим.
  • Не дорікай; критикуючи, не обвинувачуй і не принижуй.
   • Поспішай повторити гарне; зробив добру справу — поспішай зробити ще одну й не чекай на нагороду.
   • Будь терплячим, не поспішай вилити свій гнів, подумай, умій зрозуміти та пробачити члена подружися.
   • Якщо впевнений, що винуватий другий член подружжя, — шукай причину в собі.
    • Не давай порад, якщо тебе не просять.
     • Першим роби крок назустріч, якщо виникає сварка або кон флікт, пробач члену подружжя дратівливість.
    • Шукай у партнері по шлюбу гарпе, говори про його достоїнства < Смійся разом із людиною, а не над людиною.
    • Не вірить той,хто сам обманює.
    • Будь другом друзів партнера по шлюбу.
    • Вирішуй разом із людиною, а не замість людини.
    • Не обвинувачуй — ти не прокурор.

     Вправа 2. «Сімейне благополуччя»

   Л. М. Толстой стверджував, що всі щасливі родини схожі одна на одну.

  Учасникам пропонується сформулювати озна’ки щасливої родини.

  Рекомендації ведучому. Спочатку необхідно дати час на обмірковування питання (до 5 хвилин), а потім ще 5 хвилин — для роботи в малих групах (по три, чотири учні). Після цього заслуховуються представники груп і на дошці фіксуються їхні пропозиції щодо формули сімейного благополуччя. Наприклад, А — домашній комфорт + Б — наявність дітей і т. д.

  Вправа 3. «Сімейне вогнище»

  Є люди, які вважають, що родина зовсім необов’язкова, можна прожити своє життя й без неї. У цьому завданні вам необхідно обговорити цю точку зору.

  Учасники об’єднуються в пари. Одна людина в парі відіграє роль прихильника сімейного способу життя. її завдання — переконати інших у тому, що без родини людина не може бути щасливою і здоровою. Вона не зможе нормально працювати, такі люди частіше хворіють і чинять злочини тощо. При цьому потрібні не лише слова, але серйозні докази й аргументи, у тому числі на прикладі своєї родини.

  Друга людина в парі — прихильник самотнього способу життя. Його завдання — відповідаючи на всі доводи й аргументи прихильника сімейних уз, обстояти свою точку зору. Також необхідні певні й переконливі доводи. Рекомендації ведучому. Підсумки підбивають самі партнери за результатами бесід.


   

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,562sec