Шукай друга, а знайдеш – тримай

Тема. Шукай друга, а знайдеш – тримай!

Мета. Розширити і поглибити поняття дружби і товаришування; виховувати в учнів уважно ставитися до товаришів; вміння бачити хиби у своїй поведінці й виправляти їх.

Обладнання. Картки

Методи і прийоми навчання. Вправа “Хто я?”, сократівська бесіда, прийом “Дерево рішень”, історичний екскурс, релаксаційна пауза «Австралійський дощ», прийоми «Графіті», “Живий комп’ютер”, вправа «Я вважаю, що…», прийом «Ланцюжок»

Тип заняття. Виховна година

Хід заняття

Вправа “Хто я?” Чи часто ви задавали собі питання “Хто я?” /учні відповідають/. Давайте зараз дамо на нього відповідь. Пропоную вам на аркушах паперу написати 10 тверджень, які починаються так: “Я – … “.

    А чи є серед написаних вами тверджень таке: “Я – друг (подруга)”? На якій позиції (номер) воно записане? Чи ви вважаєте, що бути другом не так вже й важливо? Спробуймо сьогодні це з’ясувати! Й водночас довести чи спростувати твердження “Шукай друга, а знайдеш – тримай!”

Отож, дорогі діти, давайте поговоримо про дружбу й товаришування.

Сократівська бесіда.

 • Що означає слово “дружба”?
 • Чи потрібні нам друзі?
 • Хто є твоїм другом?

/Учні висловлюють свої думки/

Дружба – взаємини між людьми, які народжуються, міцніють на основі спільного навчання, інтересів, уподобань. Товаришувати можна з багатьма ровесниками, а дружити – лише з одним чи кількома. Друзів пов’язує велика повага один до одного, принциповість у взаєминах, симпатія, взаємодопомога.

Дружба не може бути міцною, якщо в ній немає місця для чесності, взаємоповаги, принциповості. Друг завжди допоможе в біді, захистить, підтримає, і саме він перший скаже прямо про недоліки, запропонує їх виправити.

Прийом “Дерево рішень”

Пропоную вам записати на аркушах паперу риси (якості), які повинні бути у людини, яка хоче стати вашим другом.

Далі кожен учень зачитує й на дошці формуємо “дерево” якостей, які притаманні ідеальному другу.

Як ви думаєте чи в усі часи існувала дружба, чи можливо, вона виникла нещодавно? /Учні висловлюють думки, далі – історичний екскурс/

Історичний екскурс

Дружба – це святе слово, святе почуття, яке можливе тільки на основі взаємоповаги. Справжньою основою для дружби є рівність. В усі часи вважалось великою цінністю мати друга. У скіфів дружба перевірялася кров’ю і оформлялась спеціальним договором і великою клятвою. Надрізавши пальці, побратими зливали свою кров у чашу і, змочивши в ній кінці мечів, куштували цю кров. Після цього ніщо не могло їх розлучити.

У епоху середньовіччя дружба вважалась втіленням благородства й вірності. А для людей епохи романтизму дружба – це живе почуття, безпосереднє життєве переживання.

Сучасні словники й підручники визначають дружбу як близькі стосунки, що засновані на взаємній допомозі, прив’язаності, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей, активній зацікавленості один в одному.

Другом ми називаємо того, кому довіряємо. Де немає повної відвертості, не може бути й дружби. У всіх людей, які нас оточують, є певні недоліки. Хто хоче мати друга без недоліків, той залишається без друзів. Ось чому не може бути міцної дружби без того, щоб люди пробачали один одному. Іноді в стосунках виникають непорозуміння, які можна подолати тільки разом.

Найміцніша дружба зав’язується в тяжку годину випробувань. Вірність друга потрібна не тільки в радості. В біді вона просто необхідна. Окрасою кожної домівки називають друзів, які її відвідують. Справжній друг, який віддає частку свого серця, силу почуття, вартий того, щоб його цінували і берегли.

 

Хвилина релаксації «Австралійський дощ»

 

А зараз трохи помалюємо!

Прийом “Графіті”

Перед вами квадрат. Використовуючи лінії, які в ньому вже є, домалюйте те, що вам хочеться. Намагайтеся бути якомога розкутішими.

 


 


 

 

 

 

 

А тепер проаналізуємо утворені зображення.

Чим більше ліній ви намалювали в цьому квадраті, тим більше у тебе друзів. Якщо малюнки розміщені в середині паралельних ліній, то вас з кимось пов’язала дуже сильна дружба. Якщо ж усі лінії розміщені за паралельними, у тебе з людьми зав’язуються тільки тимчасові відносини. Якщо ж ви провели не багато, а всього лише одну лінію, можна впевнено сказати, що ви егоцентрична та стримана особа. Якщо ж між мініями ви намалювали квадрат, ви непостійна людина. Короткі лінії чи ікси всередині паралельних – знак того, що ти дуже цінуєш довгі надійні стосунки в дружбі.

/Учителю на замітку:

 • Комунікабельні люди часто малюють обличчя;
 • Некеровані особистості часто виходять за межі квадрата;
 • Якщо людина прагне до досконалості, то у неї можуть бути маленькі малюнки з чіткими деталями;
 • Намальовані в квадраті продукти – знак того, що людина вважає ніби оточуючі її не цінують;
 • Особа досить підозріла, якщо намалювала очі, вуха, ніс/.

 

Ми змінюємося, дорослішаємо, набираємось життєвого досвіду.

Давайте спробуємо оцінити який у нас колектив, чи дружні ми, на що схожий наш колектив?

Вправа “Я вважаю, що…”

/учні слухають опис й обирають той, який найкраще описує колектив, доводячи власну думку/

Сипучий пісок. Скільки піщинок зібрано разом і в той же час кожна із них сама по собі. Повіє легенький вітерець – віднесе частину піску, що лежить скраю, подалі. Повіє вітер сильніше – рознесе пісок у різні боки, поки хто-небудь не згребе його в купу.

М’яка глина. Відомо, що м’яка глина – матеріал який порівняно легко піддається обробці й з нього можна ліпити різні вироби. В руках хорошого майстра цей матеріал перетворюється у прекрасний виріб. Але якщо до нього не прикласти зусиль, то він може залишитись простим шматком глини.

Мерехтливий маяк. У штормовому морі мерехтливий маяк приносить впевненість, що курс вибраний правильно. Необхідно бути уважним, не втратити маяк з поля зору. Зауважте, маяк не горить постійним світлом, а періодично викидає пучки світла, неначе говорить: “Я тут. Я готовий прийти на допомогу”.

Червоне вітрило. Символ направленості вперед, дружньої вірності й обов’язку. Тут живуть і діють за принципом: “Один за всіх і всі за одного”.

Палаючий факел – це живе полум’я, матеріалом якого є міцна дружба, єдина воля, взаєморозуміння, відповідальність кожного не тільки за себе, але й за інших.

Отже, хто впізнав свій колектив? Який опис видається найбільш влучним?

/Діти висловлюють думки й обґрунтовують їх/

Я думаю, ми переконались у тому, що дружба, взаємодопомога потребують постійного горіння, а не одиноких, нехай навіть дуже частих спалахів.

 

Прийом “Живий комп’ютер”

Тепер пропоную вам попрацювати в парах. Кожна пара отримує конверт із словами, які потрібно скласти у твердження (прислів’я, приказки, крилаті вислови тощо). Далі ви їх зачитуєте й тлумачите.

 • Дерево міцне корінням, людина – друзями;
 • Друга шукай, а знайдеш – тримай;
 • Друзі пізнаються в біді;
 • Людина без друзів, що дерево без коріння;
 • Дружба – найбільший скарб;
 • Не той друг, хто медом маже, а той, що правду каже;
 • Дружба та братство – дорожче багатства;
 • Дружба родиться в біді, а гартується в труді;
 • З добрим дружись, а лихих стережись;
 • З ким поведешся, від того й наберешся;
 • Дружній череді й вовк не страшний;
 • В гурті й пісня в лад іде.

Молодці!

Вправа “Ланцюжок”. Давайте повернемося до твердження, яке було висловлено на початку уроку “Друга шукай, а знайдеш – тримай!”. Прошу кожного висловити думку (працюємо ланцюжком). “За” чи “проти” – на дошці рахуємо “+” й “- і з’ясовуємо, що переважить. Формулюємо висновок.

А тепер всі закрийте очі. Нехай кожен візьме правою рукою руку сусіда і потримає її в своїй. Що можна про них сказати?

/Теплі, ніжні, добрі, гладенькі тощо/

Невже можна образити людину, якщо у неї такі теплі, добрі руки?

Тож якщо хочеться образити кого-небудь із товаришів, необхідно згадати про добрі руки. Руки допоможуть нам потоваришувати.

І на закінчення давайте послухаємо пісню про дружбу, можна підспівувати.

 

Справжній друг
Дружба віддана не зламається

Не розклеїться від дощу й негод.

Друг в біді не лишить,

Добрим словом втішить,

Отакий він, незрадливий, справжній друг!

Ми посваримось і помиримось.

“Нерозлийвода”, кажуть всі навкруг.

Вдень чи ніч негожу,

Друг мені поможе,

Отакий він, незрадливий, справжній друг!

Друг завжди мене прийде виручить,

Він не жде подяк і не жде послуг.

Буть комусь в пригоді

В будь-якій погоді

Ось що значить незрадливий, справжній друг!

                                Автор слів: М.Пляцковський

 

 

Дякую вам за співпрацю.

До нових зустрічей!

 

 

 

 

 

 


 

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,456sec