Шляхи надходження радіонуклідів до організму людини

Тема. Шляхи надходження радіонуклідів  до організму людини.

Мета. Продовжувати ознайомлення учнів із  радіоактивними речовинами, іонізуючим випромінюванням,  шляхами надходження радіонуклідів в організм людини; сформувати знання про хвороби, викликані  іонізуючим випромінюванням;  переконати учнів у необхідності  бережливого ставлення до природи, до свого здоров’я.

Обладнання. ПСХЕ Д.І. Менделєєва, таблиці «Будова людини», «Залози», журнали, газети.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Дискусія ( запитання – відповіді).

2. Чорнобильська аварія стала найбільшою техногенною катастрофою в історії людства. Наслідки її дійсно дивовижні: внаслідок викиду радіоактивного палива відбулося забруднення атмосфери над усією планетою. Чому?

(Якщо відповіді учнів неповні, пояснити)

У повітря піднялося 77 кілограмів пилоподібних радіоактивних речовин. Це відповідає опроміненню в 50 мільйонів кюрі!

Вітер не знає меж. Із загальної кількості радіоактивного викиду на територію України потрапило 25 % забруднення, Білорусі — 70 %, Росії та інших країн — 5 %. Найбільше постраждала зелена перлина братерської Білорусії — Полісся.

А на території Україні в зоні радіоактивного забруднення опинилися 11 областей, до складу яких входить 169 населених пунктів. Цілком збезлюдили міст; Прип’ять і Чорнобиль. Від радіоактивного ураження постраждало 2,5 мільйона осіб. Найбільш забрудненою виявилася Житомирська область. Сьогодні на її території, зараженій радіонуклідами, проживає 362 тисячі душ!

Усього на Україні радіонуклідами забруднено 4,6 мільйона гектарів землі 3,3 мільйона гектарів лісів. Стани не придатними для використання 119 тисяч гектарів сільськогосподарська угідь, у тому числі 65 тисяч гектарів ріллі.

Миною вповільненої дії стали водоймища Дніпровського каскаду. У перші тижні після аварії основна маса радіоактивних забруднень осіла в мулах Київського водоймища. Вони потрапили у водоймище зі стоками річки Прип’ять. Сьогодні дані екологічного моніторингу свідчать про те, що ра­діоактивний бруд неухильно сповзає вниз за течією Дніпра. Це загрожує  містам Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя та всім іншим населеним  пунктам Наддніпрянщини.

 

ІІІ.  Вивчення нового матеріалу.

1.До найбільш шкідливих забруднювачів навколишнього середовища належать радіоактивні речовини. Все живе на Землі розвивається під їхнім впливом. Організм людини отримує дозові навантаження від таких джерел випромінювання:

–                     природний фон,

–                     медична рентген-діагностика,

–                     будівельні матеріали (будинки, в яких живуть люди, з одного боку  – захищають від радіоактивних опромінень, а з іншого – збільшують загальну дозу опромінення за рахунок радіонуклідів, що містяться в будівельних матеріалах; в дерев‘яних будинках потужність радіаційного опромінення в 2-3 рази менша, ніж в кам‘яних, цегляних, бетонних)

–                     радіоактивні аерозолі, які потрапляють в атмосферу під час випробувань

ядерної зброї,

– аварій на АЕС та радіоактивних виробництвах,

– під час медичних процедур і лікування, пов’язаного із застосуванням радіоактивності, джерел радіації.

2.Основними шляхами надходження радіоактивних речовин до організму людини є:

– органи дихання,

– травлення,

– шкіра.

Частинки пилу з радіоактивними елементами під час вдихання повітря через верхні дихальні шляхи частково осідають у порожнині носа та носовій частині горла, а частково потрапляють до шлунка і легенів. Газоподібна радіоактивні речовини із вдихуваного повітря вже за лічені секунди опиняються в міжклітинній рідині.

Рідкі та тверді радіоактивні речовини залежно від фізико-хімічних властивостей поводять себе в організмі по-різному. Великі частинки затримуються  у верхніх дихальних шляхам, а менші –  в легенях. У легенях ці речовини частково накопичуються в альвеолах, частково розносяться кров‘ю й осідають в лімфатичних вузлах.

Підступність радіаційних забруднень у тому, що вони невидимі, не мають запаху, смаку. Їх не можна ніяк відчути. Але радіація спричиняє розлади життєдіяльності живих організмів, змінюючи і перетворюючи при цьому їхні атоми та молекули. Радіоактивні елементи можуть потрапляти в організм через органи дихання, разом з їжею і через шкіру. Але ніхто не відчуває, коли опромінюється, і яку дозу радіації отримує.

Найсильнішого впливу зазнають клітини: червоного кісткового мозку, щитовидна залоза, легені, внутрішні органи, тобто органи, клітини яких мають високий рівень поділу. При одній і тій самій дозі випро­мінювання у дітей вражається більше клітин, ніж у дорослих, тому у дітей всі клітини перебувають у стадії поділу. Підвищеною радіочутливістю є також у старших людей, оскільки у них погіршуються процеси відновлення.

Небезпека різних радіоактивних елементів для людини визначаєть­ся спроможністю організму їх поглинати і накопичувати.

3.Радіоактивні речовини в організмі людини розподіляються по різному:

–  деякі ізотопи роз­поділяються рівномірно в організмі людини (Тритій, Карбон, Ферум, Полоній),

–  накопичуються в кістках (Радій, Фосфор, Стронцій),

– залишаються в м’язах (Калій, Рубідій, Цезій),

– накопичуються в щитовидній залозі (Іод),

– у печінці, нирках, селезінці (Рутеній, Полоній, Ніобій).

Місце та характер розподілу радіонуклідів

Радіонукліди та їхні сполуки

Кістки

Печінка

(до  60 відсотків загального місту)

Рівномірний розподіл по всьому організму

Стронцій, Радій

Цезій, плутоній нітрат

 

Полоній

 

ІV. Закріплення вмінь та навичок.

1. Робота з додатковим матеріалом.

1. Відразу після аварії на ЧАЕС основним радіонуклідом був радіоактивний Іод-131. Ця речовина накопичується в щитовидній залозі. От чому після 1986 року рак щитовидної залози, що раніше зустрічався не дуже часто, став одним з найбільш поширених онкологічних захворювань у людей, і які живуть на забруднених територіях. Цієї хвороби, нажаль, більш піддані діти. Пам’ятайте! Для профілактики необхідно застосовувати препарати Іоду, уживати йодовану сіль.

Радіоактивний Стронцій-90 потрапляє в ґрунт і через ланцюги харчування передається тваринам і людині. Він накопичується в кістках, замі­нюючи Кальцій. Опроміненню під­дається червоний кістковий мозок, що спричиняє розвиток раку крові. Пам’ятайте! На заражених територіях не можна пити молоко — у ньому на­копичуються ізотопи Стронцію. Не можна вживати кістковий бульйон. А для профілактики хвороби необхідно застосовувати препарати Каль­цію і вживати більше сиру. При споживанні харчових продуктів забруднених радіоактивними речовинами, можливо додаткове внутрішнє опромінення. Головну роль у додатковому внутрішньому опромінення відіграють  Cs (цезій) та Sr (стронцій), які за хімічними властивостями є аналогами Са( Кальцій) і К(Калій). Дуже небезпечними компонентами ра­діоактивних забруднень є Цезій-137, що накопичується переважно у м’язах, Плутоній-240 і радіоактивний Плюмбум-239. Впливаючи на розвиток за­родка, ці речовини часто є причиною появи каліцтв у немовлят і смерть пло­ду до народження.

 

 

2.Найпоширенішими захворю­ваннями, спричиненими радіоак­тивним опроміненням, є захворю­вання травної системи (гастрити, холецистити, виразкова хвороба), ураження нервової системи (вегетодистонії різного виду, проблеми з тиском), ендокринної системи (багато прооперованих), органів дихання (бронхіти, тонзиліти), опорно-рухової системи (сколіози, плоскостопість, кіфози, побу­тові травми), сечостатевої систе­ми в дівчат (порушення менстру­ального циклу, кістоз яєчників).

 

V. Домашнє завдання.

Поцікавтесь, які народні методи виведення радіонуклідів із організму людини застосовують у вашій родині?

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,326sec