Шляхами козацької слави

Мета.  Ознайомити учнів зі славетною сторінкою історії України – козаччиною; розвивати уявлення про життя на Запорозькій Січі, зацікавити учнів  історією українського народу ;прищеплювати  любов до Батьківщини, бажання стати завжди на її захист.

                         Хід заняття

  1. 1.     Організація класу до уроку. 

Сьогодні свій урок ми починаєм

Де про славу козацьку згадаєм,

Аби не забути історії роду,

Аби бути гідним свого народу.

 

2.Повідомлення теми і мети уроку.

3.Сприймання та первинне усвідомлення матеріалу.

– Отже, сьогодні ми поговоримо про козаччину. В історичному минулому українського народу була неповторна і легендарна Запорозька січ. Це про неї М.В. Гоголь у своєму творі « Тарас Бульба» писав « Так ось вона , Січ. Ось те гніздо , звідки вилітають усі ті горді і дужі, як леви ! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну !»

Столицею козаків, місцем, куди вони зверталися своїм серцем і помислами,місцем, де знаходився світ козацтва, була Запорозька Січ. Знаходилася Запорозька Січ на острові Хортиця на Дніпрі. Січ була оточена ровом і десятиметровим валом, на якому стояв дерев’яний частокіл . Фортеця була міцно укріплена. Всередині фортеці знаходився майдан із церквою святої Покрови. Знадвору церква була дуже скромна, а всередині  повна золота і срібла, бо козаки були люди набожні.

Частину своєї воєнної здобичі призначали на церкву і купували щороку кращі нові хоругви і ікони. Навколо майдану стояли великі довгі хати-курені . Частина козаків жили за межами Січі. Вони приходили на Січ, коли лунав клич до військового походу. На Січі козаки займалися веденням господарства, військовою підготовкою. Обиралися ватажки – кошові, гетьмани. Військом керував отаман. Січчю керував гетьман, його всі звали батьком. Він до козаків звертався , називаючи їх « дітками, братиками, товаришами».

У козаків були свої атрибути: булава, хоругва, бунчук.

4.Робота в групах.

Опрацювати слова у словнику.

1 група – булава, атрибут.

2 група – хоругва,шаблі.

3 група – бунчук, частокіл.

5.Вправа «Інтервю».

– До нас  у го гості завітав козак. Він прийшов із Запорозької Січі.

Підготуйте питання в групах, які можна задати цьому воїну .Щоб  б ви хотіли його запитати?

6. Бесіда з учнями.

– Давайте подумаємо, що нам у спадщину від козаків залишилося й по цей день? Звичайно,прізвища. Подумайте, як виникли наступні прізвища:

Борщ, Часник , Куліш, Сало, Галушка. (За стравами, які любили козаки)

Бриль, Швець, Шило, Квач, Черевик, Кучма, Капелюх. (Від одягу)

Скупий, М’який, Наливайко. (За характером)

Сова, Орлик, Ворона, Чайка, Мурашка, Рак( За схожістю характерів, поведінкою)

7. Розповідь учителя.

Але 1775 року Січ було ліквідовано за наказом Катерини ІІ.

40-тисячне військо оточило її. Козаки такого не чекали. Рік тому вони разом воювали проти турків, із Петербурга ще не повернулася запорозька делегація. А тут облога! Сили були нерівними.

Січ зруйнували, пограбували. Землі запорозькі роздали князям, графам. Більшість козаків і селян, які не втекли за Дунай, перетворили на кріпаків. Були ще січі, було ще козацьке військо: Задунайське, Чорноморське, Азовське, Кубанське. Але Запорозької вже не було.

8.Робота в зошиті.

9.Підсумок уроку.

Вправа «мікрофон».

-Розкажіть про своє враження від сьогоднішньої теми .

Мікрофон дає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію. Правила проведення такі:

–         Говорити має тільки той, у кого символічний мікрофон;

–         Подані відповіді не коментуються і не оцінюються;

–         Коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити висловлюватися з місця.

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,327sec