Шкідливий вплив тютюну

Тема. Шкідливий вплив тютюну.

Мета: пропагувати серед учнів здоровий спосіб життя, переконати підлітків, що нікотин — сильна отрута і паління дуже шкідливе; виховувати в учнів дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання: пам’ятка для учнів, які палять «Щоб покинути палити».

 

Хід заняття

 

На класній дошці написано вислови:

 

«Не пийте, не обтяжуйте серце тютюном і ви проживете стільки, скільки прожив Тіціан».


(Іван Павлов.)

 

«Тютюн приносить шкоду тілу, руйнує розум, отуплює цілі нації». (Оноре де Бальзак.)

 

Хочеш довше жити — кидай курити.


(Народна приказка.)

 

Психолог.

Сьогодні ми поведемо розмову про підступного ворога людства — тютюн. Ви, напевне, не раз чули від дорослих — батьків та вчителів — про шкідливість куріння. Знаєте, що курцями не народжуються. Ними стають люди, яких вчасно не застерегли, не зупинили, коли їхня рука потяглася до сигарети.

 

Виступ учнів-читців.

1-й учень. Тютюн родом із Америки. Історія залучення європейців до паління розпочалася так.

12 жовтня 1492
року з корабля славнозвісної флотилії Колумба «Пінта» пролунав вигук матроса Родріго Тріана: «Попереду — земля!». Серед цінних подарунків, що піднесли острів’яни Колумбові, було сушене листя рослини «петум». Це листя, згорнуте в трубочку, вони курили.

Трохи пізніше, 28 жовтня 1492 року, Колумб зійшов на берег Куби. Мешканці також зустрічали прибульців травою для куріння, яку називали «ситаро».

Після другого плавання Христофора Колумба (у 1493— 1496
роках) насіння тютюну завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських країн, і в період великих географічних відкриттів морськими та караванними шляхами його розповсюдили практично по всьому світові.

2-й учень. Швидкому розповсюдженню тютюну сприяла його властивість викликати в людини швидке звикання до паління цієї рослини. Нині ми знаємо про наркотичну дію нікотину, але за тих далеких часів тютюну приписували незвичайні і навіть корисні якості. Наприклад, вважалося, що тютюн цілющий, його,дим відганяє хвороби, злих духів тощо. Це зілля вважали стимулюючим і заспокійливим засобом, а листя використовували як лікувальну речовину.

У середині 30-х років XVIII століття славетний шведський природознавець Карл Ліней, відомий тим, що класифікував тваринний і рослинний світи, дав тютюнові родову назву «нікотіана» — на честь Жана Ніко, який першим у Європі почав вирощувати тютюн.

3-й учень. Не можна сказати, що розповсюдження тютюну відбувалося без перешкод, з релігійних мотивів уряді країн, наприклад в Італії, його оголосили «домішкою диявола». Римські папи навіть закликали відлучати від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. П’ятьох ченців, яких спіймали на палінні, замурували живцем у монастирській стіні.

В Англії 1585 року за указом Єлизавети 1-І курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями, з мотузкою на шиї. Після смерті Єлизавети правління перейшло до Якова і Стюарта. Він оголосив паління «заняттям шкідливим, неблагочестивим і негідним цивілізованої людини». Свою відому працю «Про шкідливість тютюну», опубліковану в 1604
році, Яків і закінчив словами: «… звичка, на яку гидко дивитись, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів…». Це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.

Росії за часів царя Михайла Федоровича осіб, помічених у курінні вперше, карали шістдесятьма ударами палиць по ступнях, а наступного разу у них відрізали ніс або вуха, а 1634
року в Москві після спустошливої пожежі, яку спричинило паління, державним указом заборонили палити під страхом смертної кари.

У спеціальному «Уложенні» від 1649
року було «велено всіх, у кого знайдуть богопротивне зілля, брати на тортури і бити батогом доти, доки не зізнаються, звідки взяли зілля».

4-й учень. В Росії дозвіл на торгівлю тютюном . і паління був виданий 1697
року Петром І, який сам став запеклим курцем, побувавши в Голландії. Більше того, цар залучав до куріння і придворних.

Слово вчителя.

Дивують такі цифри: 63
відсотки дівчат і 73
відсотки
юнаків не схвалюють паління. Але ця шкідлива звичка до
цих пір невблаганно приваблює молодь, попри застереження про рак легенів, серцеві захворювання. 75 відсотків курців у США почали палити у віці до 21 року. Молодь вважає, що з цигаркою виглядає доросліше, а насправді цим видає свою невпевненість і закомплексованість.    

Бесіда.

Психолог ставить учням запитання: «Що спонукає підлітка запалити цигарку?». Учні формулюють мотиви юнацького паління. Психолог малює на дошці схему, записуючи до неї учнівські відповіді.

 

 


 

 

 

 

 

Після побудови схеми учитель разом з учнями обговорює її складові.

 

Орієнтовні запитання до схеми:

Які нешкідливі способи заспокоїтись ви можете запропонувати як альтернативу цигарці?

Яким чином можна досягти позитивного лідерства у колективі, не удаючись до паління?

Як можна висловити свою одностайність із друзями, заслужити повагу до себе, не підтримуючи їхньої згубної звички — паління?

Що, на ваш погляд, означає бути дорослою людиною? Які риси характеру та вчинки підлітка складають враження оточуючих про нього як про дорослу людину?

Яким чином можна підкреслити свою особистість, висловити власну індивідуальність?

Що може збагатити життя підлітка, зробити його цікавим і змістовним?

 

Вчені встановили, що діти, які зростають у сім’ях курців, більш схильні до таких захворювань, як бронхіт і пневмонія. У першій чверті XX століття нарком з охорони здоров’я Семашко писав: «Усякий, хто палить, має знати, що він отруює не тільки себе, але й інших». Не випадково виник такий термін: «пасивний курець». Адже людина, що не палить,} але перебуває в приміщенні, де палять, за годину вживає стільки шкідливих речовин, скільки містять чотири цигарки

Недарма в Фінляндії прийнято закон, який передбачає великий штраф за паління в громадських місцях.

У Канаді в місті Торонто на вулицях не побачиш людину із цигаркою. Це заборонено спеціальним декретом і порушникові загрожує чималий штраф, який одразу ж накладає поліція.

У СІЛА день 18 листопада оголошено національним днем боротьби з палінням. Напередодні цього дня засоби масової інформації звертають увагу населення на шкідливість паління, а в Нью-Йорку нещодавно ухвалено закон, згідно якого за паління в громадських місцях каратимуть штрафом у розмірі 1000 доларів або роком тюремного ув’язнення.

У Швеції на вулицях можна побачити величезні щити з такими написами: «Хочеш жити – кидай курити».

 

Виступ учнів-читців,

5-й учень. Нікотин — сильна отрута, яка шкідливо впливає на нервову, дихальну, серцево-судинну й травну системи. Залежність від нікотину подібна до героїнової і кокаїнової. Лікарі вважають, що нікотинової залежності навіть важче позбутись. У тютюні й тютюновому димі міститься 1200 шкідливих речовин.

6-й учень. Коротка довідка. Щоб викурити цигарку, потрібно зробити 12—18 затяжок: Тютюновий дим складається з повітря і завислих у ньому продуктів горіння тютюну. Ці продукти перебувають у вигляді твердих частинок і краплин рідини, розміри яких становлять частки мікрона, а кількість частинок вимірюється десятками й сотнями тисяч мільярдів від однієї сигарети, і всі ці частинки спрямовуються в легені!

Як відомо, легені складаються з великої кількості найдрібніших альвеол, сумарна поверхня стінок яких досягає у момент вдиху більш як 100 м2. Неважко уявити, яка величезна кількість частинок диму осідає в легенях.

Під час паління відбувається так звана суха перегонка тютюну: повітря, проходячи крізь шар. тліючого тютюну, нагрівається до високої температури і виносить з нього різні речовини, які разом з димом надходять до легень.

7-й учень. У тютюновому дьогті міститься близько сотні хімічних речовин, зокрема бензпірен, бензантрацен, радіоактивні ізотопи калію та полонію, миш’як і низка ароматичних поліциклічних вуглеводів — канцерогенів. Дехто з курців вважає, що цигаркові фільтри, очищаючи дим від часток, роблять його нешкідливим. На жаль, це не так. Найчастіше фільтри, виготовлені із спеціально оброблених сортів паперу, затримують не більш як 20 відсотків речовин, що містяться в димі.

За рік курець поглинає дим у середньому від 6—8 тисяч цигарок, тобто випалює 5 кг тютюну, що містить ЗО г нікотину. Смертельною дозою для людини є 100—200
мг нікотину. Людина, що випалює 20—25 цигарок на день, поглинає смертельну дозу нікотину. Чому ж не настає смерть? Справа в тому, що нікотин до організму потрапляє поступово, невеликими дозами. Сам організм його частково знешкоджує, крім того, тютюн виводиться з потом, сечею. Але отруєння організму відбувається постійно.

8-й учень. У людини, яка вперше викурила цигарку, вже після перших затяжок виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, підвищене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.

Під час куріння нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота, носа, гортані, трахеї і легенями, при ковтанні диму — слизовою оболонкою стравоходу і шлунка.

Потрапивши в кров, отрута швидко розповсюджується по всьому організмові, викликаючи зміни в нервовій системі, роботі серця, легенів, печінки, органах травлення і слуху.

На серцево-судинну систему особливо згубно впливають нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину, що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин, нікотин підвищує тиск, тим самим прискорюючи роботу серцевого м’яза для подолання додаткового кров’яного тиску. Серце змушене скорочуватись зайвих 20—25 тисяч разів на добу.

Оболонка рота подразнюється гарячим димом, викликаючи стоматит. Ясна стають блідними, часто кровоточать, тому що під впливом нікотину руйнується вітамін С. Судини стають ламкими. Легені курця стають менш еластичними, що зменшує їх ємкість і газообмін.

Нерідко уражається зоровий нерв, що призводить до зниження гостроти зору, виникнення дальтонізму.

9-й учень. Нікотин і вуглекислий газ заважають постачанню кисню до тканин мозку. Щоправда, нікотин спершу розширює судини мозку, але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушуються структура і функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози — головний біль, запаморочення, дратівливість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит.

10- й учень. Паління і заняття фізичними вправами несумісні! 20 цигарок, випалених протягом дня, змушують серце працювати з навантаженням, рівним 8-годинній їзді на велосипеді проти вітру. Паління тютюну шкідливо впливає на дихальну систему, навантаження на яку особливо зростає під час бігу, плавання. Тютюновий дьоготь, що накопичується в легенях, зменшує їх життєву ємкість, знижує вентиляцію. Під час напруженої роботи в м’язах утворюється велика кількість молочної кислоти. При палінні через звужені судини вона повільно виводиться з організму. Залишаючись в організмі, молочна кислота порушує скорочувальну здатність м’язів. Через 10—15 хвилин після випалення однієї сигарети сила м’язів зменшується на 15 відсотків.

 

 

 

Психолог.

Масове паління сприяє виникненню, розвиткові і ускладненню перебігу низки захворювань майже у третини населення Землі і зменшує середню тривалість людського життя. Підраховано, що населення земної кулі щороку викурює 12 трильйонів цигарок (цифра з дев’ятьма нулями!). Після випалювання сигар і цигарок лишаються гільзи і фільтри, а також частина недокуреного тютюну. Загальна маса недокурків сягає понад два мільйони тонн.

Дівчатам і жінкам нікотин спричиняє ще й специфічні захворювання. Дівчата, що рано почали курити, відстають у фізичному розвитку, часто хворіють на бронхіт. Щитовидна залоза жінок дуже чутлива до нікотину. Кожна майбутня мати хоче бачити свою дитину міцною і здоровою. Проте жінка, яка під час вагітності палить, спричиняє здоров’ю дитини непоправної шкоди. Такі канцерогени, як бензопірен іполоній-210 мимовільно проникають у кров плоду. Отруйні продукти тютюнового диму призводять до задухи плоду, в мозку дитини можуть статись необоротні зміни.

Із 100 немовлят, матері яких щоденно палили більше .5 цигарок, четверо вмирали вже в першу добу після народження. У 40 відсотків жінок, які протягом дня палили по 10 цигарок, діти народжувалися зі схильністю до епілепсії.

Зараз у всьому світі стрімко росте кількість курців дитячого і юнацького віку. За даними статистики 80 відсотків курців почали палити ще в школі.

 

Виступ учня-читця.

11-й учень. У Бельгії палить 45 відсотків хлопців і 44 відсотки дівчат, у Швейцарії відповідно — 46 і 36, у Греції— 54 і 46, в Італії — 55 і 51 відсоток. В Україні цю згубну звичку мають понад 65 відсотків підлітків.

 

Психолог.

Це викликає велику тривогу. Чим молодша дитина, тим, слабкіші його захисні механізми, тим швидше куріння руйнує його організм. У того, хто почав палити в дитинстві, наприклад, у 12—13 років, можна чекати розвитку серцевої недостатності або раку легенів вже до 35—40 років.

Ти став покурювати. Хоча добре знаєш, що курці живуть менше і важко хворіють наприкінці життя. Але хіба тебе налякаєш, юного, хворобами старості? Рак легенів або інфаркт. Тебе це поки не хвилює. Але ж хвороби старості закладаються в дитинстві.

Ти хочеш здаватися дорослим. Але тому, що деякі твої приятелі почали палити, вони не стали ані розумнішими, ані дорослішими. У такий спосіб не стають дорослими. Несвідомо ти переймаєш шкідливу звичку, а це говорить про незрілість твого розуму. Не поспішай, юначе. Обдумай все гарненько. Це дуже для тебе важливо. І пам’ятай, що учні, які призвичаїлися до куріння, Не відрізняються міцним здоров’ям. Школярі-курці гірше ростуть, слабкіші фізично. У них поганий сон і апетит. Вони нервові, дратівливі, швидше втомлюються, погано запам’ятовують новий навчальний матеріал і взагалі гірше вчаться, ніж некурящі.

Перші цигарки — це і гра в дорослість, і боротьба з батьками за самостійність та незалежність, і дитячий дух бунтарства. І, звичайно, де наївність.

Якщо представити паління як бісівську ману (а так думали за старих часів віруючі люди), то курильний біс ловить на приманку тільки тих, хто через молоді літа дурний і безрозсудний.

Зазвичай, у середньому і літньому віці палити не починають. Життєвий досвід, мудрість, що прийшла з роками, не дадуть зробити такої дурості. Це — доля безрозсудної юності. Тож не роби найбільшої в житті помилки!

Як кажуть, краще раз побачити, ніж сто разів почути. Ось слова одного шкільного лікаря: «Коли мені довелося відвідати палату, де лежать хворі на рак легенів, які занедужали після багаторічного куріння, бачити їхні виснажені обличчя, чути надсадний кашель, у мене виникло бажання вийти на вулицю, взяти за руку будь-якого юнака, що з таким шиком покурює цигарку, привести його сюди і сказати: «Поглянь на своє майбутнє!». І я певна, що після таких відвідин навряд чи знайшовся хоча б один курець, відданий своїй згубній звичці. Підступність тютюну і алкоголю полягає в тому, що розплата готується поволі, непомітно. Але вона — неминуча!»

А от сповідь затятого курця, що намагався побороти згубну пристрасть із нагоди Дня боротьби з палінням.

«Я пристрастився до цигарок у п’ятнадцять років. І не без впливу поезії. Захопився віршами Поля Валері, про котрого ходили легенди, нібито він лякає своїх слуг густими клубами тютюнового диму. Покійна мама і бабуся вирішили проблему з” підлітком просто: на тиждень вони купували для мене пачку югославських цигарок з фільтром «Пан». «Нехай вже краще смалить над розумними книжками, а не канючить недокурка у шкільній вбиральні». Розумне рішення. Хоча про шкідливі наслідки куріння «предки» інформували мене не гірш, ніж Міністерство охорони здоров’я. Так уперше я віч-на-віч зіткнувся з тим, про що довідався років через десять. У медичній практиці є такий термін — добровільний ризик — у перекладі загальнодоступною мовою це означає: ви самі вибираєте собі смерть, скажімо, від раку легень, викликаного згубною звичкою.

<…> Були й безуспішні намагання перемогти спокусу. На день-два я прощався з попільничкою. До протидії нікотиновій нечисті схиляв мене страх передчасної смерті. Але без звичних кілець синюватого диму, що нагадували німби над головами святих, думки ставали мізерними, кострубатими, млявими. Поставало споконвічне протистояння духу і плоті. Історичні манускрипти кидалися на допомогу юнакові. Лякали папи, які в XVI столітті піддавали тютюн анафемі, і тогочасні проповідники, які погрожували всім, хто смокче смердюче диявольське зілля, пеклом, де курці коптитимуться в тютюновому диму. <…> Здається, я вже був здолав хворобливу залежність. І от-от переможно мали б звучати фанфари, сповіщаючи про народження ще одного небожителя. Однак з’явився той, хто переконав: «Єдиний спосіб здолати спокусу— піддатися їй». Блискучий випускник Трініті-коледжу вітоні, естет і майстер парадоксів, творець «Портрета Доріана Грея» — Оскар Уайльд. Його афоризм, вкладений в уста лорда Генрі, Перекреслив будь-яке сподівання на одужання: «Цигаджа— ось довершений вид естетичної насолоди». І пропав юнак для християнського світу!»

 

Запитання до учнів.

Якої помилки припустився автор сповіді, наслідуючи звичку свого улюбленого поета? (Він ідеалізував особистість Поля Валері.)

Чи може кумир (кінозірка, музикант, письменник) бути
прикладом у всьому? Чому?    .

Чи досконала у всьому талановита людина? Чому?

 

Психолог.

Отже, якщо ви остерігаєтесь таких захворювань, як то: склероз кровоносних судин, рак легень, ішемія, інфаркт міокарда та всіх, які було вище перелічено, раджу вам: дотримуйтесь корисних порад для тих, хто кидає палити:

 

Бесіда.

Психолог роздає учням пам’ятки «Щоб покинути палити» і обговорює із ними кожний пункт.

 1. Змінити термінологію: «піду, випалю цигарку» на «піду
  отруюсь».
 1. Купуй цигарки поштучно, не носи із собою сірників та
  запальнички. Тримай пачку цигарок якомога далі від себе, не «під рукою», щоб дістати цигарку було незручно.
 2. Вживай жуйки або цукерки для приглушення бажання
  випалити цигарку.
 1. Випивай склянку кислого соку на день.
 2. Не кури, коли хочеш їсти або чекаєш на когось.
  1. Пам’ятай про те, що тютюнові компанії отримують величезні прибутки на шкоді твого здоров’я.
 3. Поступово відмовляйся від паління, відкладаючи його

  «на потім»: спочатку утримуй себе від цигарки п’ять хвилин, потім десять і так далі.

 

Заключне слово психолога.

Тепер стало вже очевидно, що куріння завдає величезної шкоди не тільки курцеві, а й усім оточуючим, тому його забороняють у громадських місцях — в транспорті, театрах, їдальнях. У перспективі куріння вважатиметься вершиною невихованості, як нині ми сприймаємо пияцтво.


 

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 1,077sec