Шкідливий тютюн

Заняття «Шкідливий тютюн»

Мета: показати на прикладах з іс­торії, як протидіяли курінню у давни­ну; узагальнити медичні дані про шкоду куріння; довести небезпеч­ність тютюну для здоров’я людини.

Обладнання: дитячі малюнки, таб­лиці, фотографії, ілюстрації, виставка книжок про шкоду тютюнокуріння.

Зміст заняття

Ведуча. Вітаю всіх на нашій конфе­ренції на тему «Шкідливий тютюн». Розпочну її словами Івана Павлова: «Щоб використати скарби природи, щоб цими скарбами насолоджувати­ся, людина повинна бути здоровою, сильною і розумною».

Ведучий. Щороку 15 листопада за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я у багатьох країнах проводиться Міжнародний день не-куріння.

Сьогодні ми поговоримо про на­шого підступного ворога — тютюн, який заважає людині стати повноцін­ною: здоровою, сильною, гарною, ді­яльною і щасливою. Адже шкідливі звички можуть не лише погіршити здоров’я і знизити працездатність, а й затьмарити красу та щастя.

Ведуча. Найчастіше буває, що лю­дина, раз спробувавши сигарету, на­завжди залишається рабом нікотину: хотіла б кинути, та вже не може. Не­даремно куріння з давніх-давен нази­вають викрадачем розуму і здоров’я. Звернімося ж до істориків і з’ясуймо, звідки до нас прийшла ця шкідлива звичка.

Історик 1. Першими курцями були американські корінні мешканці — ін­діанці. Вони першими навчилися ви­рощувати, сушити і використовувати листя тютюну й робили це в ритуаль­них цілях, під час релігійних дійств. Вживати тютюн дозволялося лише чоловікам-воїнам віком не менш ніж 25 років.

«Трубку миру» курили вожді під час укладання миру між племенами та після вдалого полювання. Історія долучання європейців до куріння почалася так.

12 жовтня 1492 р. матрос корабля «Пінта» Родріго Тріана зі славнозвіс­ної флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду земля!». Серед подарунків, які острів’яни принесли

Колумбові, було сушене листя пету-му, яке вони курили. Після другого плавання Христофора Колумба на­сіння тютюну було завезено до Іс­панії.

Французький ботанік Жан Ніко першим у Європі почав вирощувати тютюн. Він навіть приніс у дарунок королеві Франції Катерині Медічі насіння і листя тютюну як засіб, що сповнює бадьорості, усуває головний та зубний біль.

На честь цього ботаніка у середині 30-х років XVIII ст. шведський при­родознавець Карл Ліннейдав тютюну родову назву «нікотіана».

Тютюн швидко розповсюджувався Європою. Минуло багато років, перш ніж лікарі переконалися в тому, що користі від нього значно менше, ніж шкоди. Були зареєстровані летальні випадки отруєння тютюном. Тому в XVI ст. з курцями почали вести за­пеклу боротьбу.

Історик 2. В Англії за указом Єли­завети І курців прирівнювали до зло­діїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Яків І оголосив куріння шкідли­вим, неблагочестивим і непідходя­щим для цивілізованої людини за­няттям. У 1604 р. він опублікував свою відому працю «Про шкідливість тютюну». Це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.

У Росії за царювання Михайла Фе­доровича звинувачених у курінні вперше карали 60 ударами палиць по ступнях, удруге відрізали ніс або вуха. Після спустошливої пожежі в Москві 1634 р., причиною якої було куріння, його заборонили під страхом смерт­ної кари.

У Росії торгівля тютюном і куріння дістали дозвіл у 1697 р. за царювання Петра І, який сам став затятим кур­цем, побувавши у Голландії. Понад те, цар усіляко схиляв до куріння своїх придворних і дозволив вільно ввозити тютюн із-за кордону, наклавши, щоправда, на нього високе мито. Пер­ші згадки про тютюн в Україні дато­вані XV—XVI ст. Першими курцями були запорозькі козаки, які користу­валися спеціальними люльками.

Учень 1. Сигарети дуже модні

Між дорослими людьми,

А тепер іще й великий

Мають попит між дітьми.

Якось я іду повз школу,

Дивлюсь — хлопці там стоять,

Закурили сигарети

Й наче потяги димлять.

А сьогодні біля мене

Мій ровесник купував

В магазині сигарети,

Й продавець йому їх дав.

Він не бачив його віку,

Байдуже було йому.

Головне, що той хлопчина

Оплатив йому ціну.

Що ж корисного в курінні?

Чи воно нам щось дає?

Ми заплатим за цигарку,

І вона колись нас вб’є.

Зараз всі уже купують

З фільтром нові цигарки.

Кажуть, фільтр нас захищає

Від усякої біди.

Неприємний запах з рота,

Повно слини, як у псів.

І взагалі куріння шкодить

Організму всіх курдів.

Вчені кажуть: «Сигарета Чи її шкідливий дим

Від життя можуть відняти Вісім золотих хвилин».

Тож я раджу тим, хто курить,

Цигарки покинути,

А всім тим, хто не почав ще,

Організм не нищити.

Ведуча. Сучасна медична наука довела, що за хвилину насолоди ку­рець розплачується здоров’ям, а ін­коли й своїм життям.

Ведучий. Встановлено, що однієї краплі нікотину достатньо, щоб убити кількох собак, випари однієї краплі нікотину вбивають голуба за 2—3 хв. Якщо прикласти до шкіри курця п’явку, то вона, насмоктавшись крові, дуже швидко помирає у судо­мах. Смертельна добова доза нікоти­ну становить 0,06—0,08 г, вона міс­титься в 20—25 цигарках.

Ведуча. Відомо, що в людини, яка викурює пачку цигарок на день протя­гом двадцяти років, лише у дихальних шляхах осідає близько 6 кг шкідливих і небезпечних для здоров’я речовин, головними з яких є нікотин, оксид вуг­лецю, синильна кислота, формальде­гід, оксиди азоту, фенол, арсен, аміак, канцерогенні смоли, радіоактивні еле­менти (полоній, свинець, вісмут).

Учень 2. Куріння в нас здоров’я забирає

І людям шлях до щастя закриває,

А тютюновий дим, Як той підступний джин,

Легені пеленою заступає

Й хвороби небезпечні спричиняє.

Тож перед тим, як закурити,

Подумайте, що будете робити,

Коли хвороби вас обкрутять

Й тривалість віку вам вкоротять.

Учень 1. Наведу цитату з «Фауста» Гете.

«Коли було відкрито Америку, Фа-уст у супроводі Мефістофеля побував у Новому Світі. Там поряд з усілякими цікавинками вони знайшли і тютюн. Мефістофель заявив: «Корисна трав­ка, не лопух якийсь! Вона ощасливить Старий Світ: хто хоч раз закурить, уже не полишить цієї забави. Більше не говоритимуть про нас, чортів, буцімто лише ми вдихаємо дим і випускаємо його через ніздрі. Чи не набити й вам люльку тютюном, любий лікарю?» «Ні, не треба. Це забавка для дурнів», — відповів Фауст».

Ведучий. Підраховано, що в резуль­таті згоряння 1 кг тютюну утворюєть­ся приблизно 50 г тютюнового дьог­тю. За рік курець пропускає крізь свої легені 800 г такого дьогтю, який пос­тупово зменшує їхній об’єм.

Під час розтину легень курця ніж скрипить, ніби натикається на ка­мінці. Якщо взяти шматочок їхньої тканини, виготовити з нього екс­тракт і втирати у шкіру кроликам, незабаром на них з’являться ракові пухлини.

У тютюновому димі виявлено радіоактивний полоній-210, який ви­промінює частинки і може спричи­нити розвиток раку не лише легенів, а й сечівника, шлунка, нирок. Люди­на, яка викурює дві пачки цигарок, отримує дозу опромінення, що в сім разів перевищує норму.

Ведуча. А щоб детальніше дізнати­ся про шкідливий вплив тютюну на здоров’я людини, звернімося до на­ших гостей — лікарів.

Невролог. Нікотин передусім впли­ває на центральну нервову систему, а пізніше діє на автономну нервову систему, що контролює діяльність усіх органів людини. Він спочатку збуджує, а потім гальмує нервову систему. Відчуттям бадьорості, хо­рошого настрою через деякий час минають, у курця з’являється потре­ба в постійному введені в організм нікотину, щоб знову відчути задово­лення.

Куріння, викликає безперервне збудження, яке послаблює гальмів­ний процес, що призводить до висна­ження нервової системи. Англійське прислів’я каже: «Курець пускає воро­га у свої уста, який викрадає його мо­зок». У курців погіршується пам’ять, вони стають вразливими, знервова­ними, конфліктними.

Гастроентеролог. Людина жадібно затягується димом, не замислюючись над тим, що відбувається в організмі після кожної такої затяжки. Перши­ми з тютюновим димом контактують рот і носоглотка. Зазвичай темпера­тура диму становить 55—60 °С. Тепло Тютюнового диму та хімічні речови­ни, які він містить, подразнюють слинні залози, починається посилене слиновиділення, тому людина зму­шена часто спльовувати, а частину слини ковтає. Отруйні речовини, потрапляючи зі слиною у шлунок, підвищують його кислотність, їжа вчасно не перетравлюється, тому з’являється загроза розвитку виразки дванадцятипалої кишки.

Стоматолог. Щоб дим потрапив із ротової порожнини і носоглотки до легенів, людина автоматично й непо­мітно, відкриваючи рота, вдихає пор­цію повітря. Температура повітря, що надходить таким чином до рота, на 40 °С нижча за температуру диму. Такі значні її перепади під час курін­ня негативно впливають на зубну емаль. З часом на ній з’являються мікроскопічні тріщини — «вхідні во­рота» для мікроорганізмів, сажі, тю­тюнового дьогтю. Тому зуби курця темніють, втрачають блиск, розви­вається карієс. Неприємний запах із рота зумовлений стоматитом і гінгіві­том. На слизовій оболонці порожни­ни рота нерідко з’являються білуваті шорсткуваті плями. Це лейкопла­кія — передракове захворювання.

(Учень співає на мотив народної піс­ні «Ой у вишневому садку».)

Пісня про куріння

Ой у вишневому садку

Цигарку випалив одну

І радісно пішов додому,

Жуючи орбіт із ментолом.

Там я у дзеркало поглянув

І аж підскочив, відсахнув,

Там зуби жовті,

І бліде обличчя нездорове.

Серце моє просилося,

Щоб більше вже не брався я,

А я йому так відповів, Що я в житті все зрозумів.

Бо жити хочу, я люблю,

Життя лиш одне на цім світі маю (двічі).

Лор. Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової і носової порожнини та дихальних шляхів. Ос­кільки захисні властивості слизових оболонок знижуються, курець часто потерпає від застудних захворювань, постійно кашляє.

Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, викликає запалення Євстахієвої труби. Ушкоджуються слухові рецептори, з’являється біль у вусі, погіршується слух.

Хриплий, прокурений голос не прикрашає жінку-курця. Дим, який вона вдихає, подразнює голосові зв’язки, знижує їхню еластичність, рухомість, від чого змінюється тембр голосу.

Ендокринолог. Нікотин порушує білковий обмін і зменшує відкладан­ня жиру. Значна частина амінокислот іде на покриття енергетичних затрат, а менша — на ріст і відновлення клі­тин. Знешкоджується нікотин у пе­чінці, легенях та нирках протягом 10—15 год після куріння. Нікотин і продукти його обміну виділяються через нирки із сечею та потом. Із ча­сом виникають цироз печінки і рак нирок. У 40% курців порушується ру­хова функція жовчних шляхів, що призводить до застою жовчі.

Кардіолог. Ризик захворіти і по­мерти від хвороб серця та судин у курців вищий. Після першої затяжки пульс сповільнюється, серце починає битися частіше, підвищується арте­ріальний тиск. Загроза інфаркту для таких людей удвічі вища. Синильна кислота, що входить до складу тютюну, згубно впливає на організм: потрапляючи у кров, вона знижує здатність клітин діставати для організму з крові кисень, що спричи­няє кисневе голодування.

Унаслідок куріння в організмі руйнується значна кількість вітаміну С, який зміцнює стінки судин. Вста­новлено, що одна викурена цигарка позбавляє організм 25 мг аскорбіно­вої кислоти (така її кількість міс­титься в одному апельсині). Отже, людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна щодня їсти 4 кг апельсинів.

Окуліст. Нікотин знижує функ­цію зорового нерва, знижує гостроту зору, здатність розпізнавати кольо­ри. У курців порушується відновлен­ня родопсину і йодопсину у фоторе­цепторах ока, тому поступово зникає сприйняття зеленого, червоного, жовтого і синього кольорів. У куточ­ках очей з’являються передчасні зморшки, тому що курець постійно мружить очі, захищаючи їх від диму. Внаслідок тривалої нікотинової ін­токсикації у багатьох людей виникає так звана тютюнова сліпота.

Косметолог. Шкіра курця стає су­хою, набуває сірувато-жовтого ко­льору, на щоках рідко з’являється рум’янець. Зате стають помітними дрібні світло і темно-коричневі пля­ми, що є зрозумілим, адже компо­ненти тютюнового диму, про які вже розповідали, розчиняючись у секреті потових залоз, травмують поверхне­вий шар шкіри, утворюють мікро тріщини, зморшки. Тверді часточки диму, кіптява, сажа, смоли, затриму­ючись у порах, поступово просочу­ють шкіру, і вона набуває сірого від­тінку. На руці, яка тримає цигарку, жовтіють нігті й пальці. Під час каш­лю, який постійно супроводжує кур­ців зі стажем, судини шкіри обличчя розширюються, поступово утворюю­чи сітку, червоніють кінчик носа та вушні раковини. У натовпі курця можна відразу впізнати. Позбутися цих «прикрас» практично неможли­во. Шкіра, волосся, одяг курця про­сочуються стійким запахом диму. І жодні лосьйони, шампуні, маски та інші косметичні засоби не в змозі цьому запобігти.

Під час куріння відбувається спазм судин, що постачають кров’ю скальп. У волоссі курця завжди наявні ніко­тин і котонін, які спричиняють мута­ції ДНК волосяних мішечків. Через це сповільнюється ріст волосяних фолі­кулів, навколо волосяних мішечків виникають рубці, що заважають росту волосся і провокують облисіння.

До речі, все це стосується не лише чоловіків, а й жінок. Куріння призво­дить до зниження концентрації жіно­чих гормонів естрогенів, натомість підвищується рівень чоловічих гор­монів, які посилюють втрату волосся. Тож подумайте, що важливіше: курін­ня чи волосся?

Сексолог. Немає такого органу в нашому тілі, який не потерпав би від впливу тютюнового диму. Особ­ливо згубна ця дія на організм вагіт­ної жінки. В неї можуть виникнути ускладнення у вигляді токсикозів або передчасних пологів.

Нікотин через плаценту токсично діє на плід, знижує плацентарний кровообіг і постачання кисню до тка­нин плоду, спричиняючи інтоксика­цію і навіть смерть. Наслідки впливу тютюну на дитину — недоношеність, заяча губа, вовча паща, пороки серця, дитячий церебральний параліч.

Німецький професор Норберт на­писав: «Жінки вмиратимуть перед­часно, перш ніж вони проживуть своє життя, перш ніж вони встигнуть пе­редати нащадкам свій досвід у кохан­ні та житті. Дівчина, яка починає ку­рити з 16 років, у 46 років досягає небезпечного для раку віку, а в 50 ро­ків уже вмирає від нього».

Нікотин впливає на статеву функ­цію. Так, у штаті Массачусетс було проведено дослідження, яке виявило, що любителі тютюну наражаються на вдвічі більшу небезпеку стати імпотен­тами, ніж ті, хто не курить. Слід замис­литися: чи насправді ви маєте вельми сексуальний вигляд із цигаркою?

Учень 1. Пожалій легені, пожалій печінку,

Пожалій шлунковий тракт.

Не купуй цигарку, Не дивись рекламу,

Про здоров’я ти подбай!

Бо життя у тебе Лиш на вік дається,

Не вкорочуй ти його!

Крапля нікотину Убива скотину,

А тобі несе інфаркт!

Пожалій легені, пожалій печінку,

Пожалій шлунковий тракт.

Головний лікар. Правду кажуть: кра­ще один раз побачити, ніж сто разів почути. Коли мені доводиться спілку­ватися з хворими на рак легенів, спри­чинений тривалим курінням, бачити їхні обличчя, слухати кашель, відчува­ти, що вони борються за кожен подих, то хочеться вийти на вулицю, взяти за руку будь-якого юнака, який курить, завести його до лікарні й сказати: «Ди­вись, ось цим може все закінчитися!». Я впевнений, що після такого відві­дування навряд чи знайдеться хоча б одна людина, яка негайно не кинула б курити. Шкода, що ми, медики, не можемо піти на такий експеримент. І тому використовуємо плакати, лек­ції, пропаганду проти куріння. Повір­те нам, усе це дуже-дуже серйозно! Зло тютюну саме в тому, що розраху­нок наближається непомітно, але обов’язково.

Ведучий. Дякуємо.

Учень 2. Жах, страхіття і мара, З цигарками підла гра. Користі нема ні грама, А з здоров’ям буде драма. Курити не буду, Цигарку не рушу! Спортом займуся, Стану під душ я, Яблука їстиму і апельсин, Здоров’я дорожче, Бо я один у мами син.

Усі разом. «Стоп».

Учень 1. Пропагуємо ми всюди,

Щоб знали й чули про це люди.

Ми проти Сніду й нікотину,

Алкоголізму й наркотизму.

Учень 2. Ми за те, щоб у всьому світі

Було радості якнайбільше і багато квітів,

Щоб здоров’я мали сильне І безмежне щастя,

Щоби наші діти милі Всі були прекрасні.

Учень 3. Наша група — активісти,

Тут зібрались оптимісти.

І ми вірим у той час,

Що не буде проблем у нас.

Учень 4. Вдача в нас завжди така —

Все ми робимо жартома.

Любимо всі веселий сміх,

Здоровий сміх, що гріє всіх.

Ведуча. Так чому ж підлітки почи­нають курити? На це запитання нам відповість психолог.

Психолог. 1. Бажання наслідувати старших — 26,2%.

2.З цікавості — 24,1%.

3.Через пустощі — 18,2%.

4.Через острах бути маминим си­ночком — 17,2%.

5.Через бажання схуднути — 9,7%.

6.Через особисті неприємності — 4,6%.

Еколог. Куріння — один із видів забруднення повітря, який у сотні ти­сяч разів перевищує забруднення від будь-якого металургійного чи хіміч­ного комбінату. Проте люди свідомо вдихають таке повітря.

Курець вдихає повітря, забруднен­ня якого в 384 тис. разів перевищує всі гранично допустимі норми. Учені стверджують, що вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази безпосередньо з вихлопної труби автомобіля.

Підраховано, що населення зем­ної кулі щороку викурює 12 більйонів цигарок. Справді астрономічна циф­ра! Після викурювання цигарок за­лишаються гільзи і фільтри масою 2 млн 520 тис. т. Курці щороку види­хають в атмосферу 720 т синильної кислоти, 384 тис. т аміаку, 108 тис. т нікотину, 600 тис. т дьогтю, понад 55 т чадного газу та інших складових тютюнового диму.

Ведуча. Що нам скаже довідкове бюро охорони здоров’я? Довідка

 • • Загроза захворіти на запалення легенів або бронхіт упродовж першо­го року життя удвічі більша у новона­роджених дітей курців.
 • • Загроза померти від раку легенів вчетверо вища у жінок, чоловіки яких багато курять.
 • • Серцевий ритм курців у серед­ньому на 10—20 ударів швидший, ніж у некурців.

 

•        19% загальної кількості пожеж трапляються внаслідок куріння.

Сьогодні курить кожен третій меш­канець планети. Світова армія курців щороку зростає на 2,5 млн осіб, з них 90% — діти та підлітки, більшість з них віком 14—16 років. Курять сьо­годні 60% 16-річних дівчат. Загалом, за даними Мін охорони здоров’я, ку­рять 50—74% юнаків і дівчат.

Учень 1. Ти знаєш, що ти — людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Більше тебе не буде

Завтра на цій землі,

Інші ходитимуть люди —

Добрі, ласкаві і злі.

Сьогодні усе для тебе.

Озера, гаї, степи:

І жити спішити треба!

Гляди ж — не проспи!

Бо ти на землі — людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Очі твої — одні.

В. Симоненко

 

Усі разом. «Стоп».

Учень 2. Якщо не жартома, Наркотики, пияцтво і куріння — Це найболючіша біда, Бо гине молодь у світі, А найстрашніше — діти!

Учень 3. Боротися треба, ми за те — Хай борються усі й усюди, Крізь воду і вогонь пройдуть, Об’єднані по світу люди.

Учень 4. Ми хочемо, щоб на землі, Пройшла оця чума проклята. Нехай батьки і матері Припинять сльози проливати.

Учень 1. Нехай земля почує сміх дітей,

Здорових, молодих людей,

Хай щастя буде повна хата,

І радості на всіх багато.

Учень 2. Я не курю і тому:

 • • почуваюся незалежним від ци­гарок;
 • • можу відчувати багатство арома­ту і смаку;
 • • для мене важливі престиж не-куріння і моя індивідуальність;

•        неспроможний заподіяти собі шкоди: дуже себе люблю, люблю доб­ре спати і добре їсти, для мене важли­во мати можливість піклуватися про себе, і я використовую її;

 • • з тими, хто не курить, легше і ці­кавіше спілкуватися, вони мають менше проблем;
 • • не курити — це метод заявити про своє «Я»;
 • • некурців більшість у будь-якій країні;
  • • живу сам і даю жити іншим.

Ведучий. Мені пригадується одна повчальна історія про те, як сторіч­ний грузин, що все життя прожив у горах, сказав молодому джигітові, який постійно курив, що він має три «переваги»: по-перше, у його буди­нок ніколи не залізе грабіжник — який же грабіжник полізе у будинок, якщо господар всю ніч кашляє і не спить; по-друге, його не покусає со­бака — яка ж собака накинеться на людину, що ходитиме з палицею; по-третє, він ніколи не постаріє, тому що через куріння помре молодим.

Ведуча. Пам’ятайте: здоров’я, справжня радість життя і щастя не­сумісні з тютюном, наркотиками і спиртними напоями.

Здоров’я — це обов’язкова умова життя кожної людини, її краси, адже воно здатне надати по-справжньому чудового кольору обличчю, зберегти шкіру пружною, еластичною, волос­ся — густим і блискучим, дихання — легким і чистим.

Ведучий. Тож побажаємо усім юна­кам і дівчатам, перш ніж узяти до рук цигарку, задуматися, чи варто її запа­лювати. Чи потрібно бути від чогось залежним? Чи не краще бути вільним і здоровим?

Учень 2. Ми бажаємо вам:

Море здоров’я — краплю сльози,

Радості гори, жить без нужди.

Доброго слова від щирих людей,

Душі живої, натхненних ідей,

Любові ближніх, гарних дітей.

Божої ласки в мільйони осель.

Щораз зустрічаючи юну весну,

Молодість вічну стрічати свою

 

Ведуча. На цьому наша конферен­ція добігає кінця. До нових зустрічей!

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Шкідливий тютюн (37.4 KiB, Завантажень: 3)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Шкідливий тютюн (37.4 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,435sec