ШАНУЙМО СТАРШИХ

Мета.
Виховання людяності, милосердя, співчуття і шанобливого ставлення до людей похилого віку.

Форма проведення: бесіда


ХІД ЗАНЯТТЯ


Мобілізація уваги учнів.

—Хто швидше скаже, з якого твору взято уривок?

{Вчитель читає уривок.)

Зосталися три брати сиротами — ні батька, ні неньки. І дома нема нічого — ні хазяйства, ні хати. Ото й ттітпли вони втрьох найматися. Аж іде дід, старий-старий, борода біла,

—Куди це ви, дітки, йдете?

А вони кажуть:

—Найматися.

—Хіба в вас свого хазяйства нема?

—    Нема, — кажуть. — Якби до доброго чоловікаа в найми попасти, то ми
б йому по правді робили, по щирості слухалися і за рідного батька його мали б.

Тоді дід і каже:

—Добре! Коли так, то будьте ви мені синами, а я вам батьком. Слухайтесь мене, то я з вас людей пороблю, навчу, як жити, з правдою не розминаючись. (З української народної казки “Названий батько “.)

IL Бесіда.

—    Чи звернули ви увагу на те, що в багатьох народних казках героям, які
потрапили в скрутне, здається, безвихідне становище, зустрічається стара людина
і вказує подальший шлях?

—    Що ви думаєте з цього приводу?
(Міркування учнів.)

—У цьому виявляється народна шана до людей похилого віку, які мають великий життєвий досвід, знання, вміння, щоб передати їх молодшому поколінню. Навіть Бога, Отця Всевишнього ми уявляємо собі білобородим старцем.

Повага до старших вважається в народі рисою, притаманною кожній порядній людині. Щоб виховати цю рису, дітям розповідали й розповідають різні повчальні історії, казки, легенди. Ось одна із них.

“Колись старих людей, у яких не було вже сил працювати, спускали на лубках у провалля: щоб дарма хліба не їли. А один чоловік дуже любив свого батька і не виконав жорстокого закону, заховав його у хліві, годував таємно. Через деякий час трапився недорід: нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чогось журиться, розпитав про все і порадив зняти снопи із стріхи, ще раз обмолотити і засіяти. Так син і вчинив. Зійшов у нього хліб найкраще, і найбільша нива була засіяна. Всі люди допитувались, як він до такого додумався. Він спочатку мовчав, а згодом розповів, що його батько так навчив. З того часу люди перестали старих на лубках вивозити, а шанували до самої смерті, бо вони мудрі, життям биті, завжди розуму навчать».

(Г. Бондаренко, з кн. О. Олійник “Українська мова, 10-11”.)

Мені важко зрозуміти тих людей, батьки яких нібито добровільно доживають віку в будинках для перестарілих. І, якщо в деяких країнах таке явище вважається нормальним, то наш народ це осуджує. Люди, які всі сили віддали дітям та онукам, на старості літ позбавлені родинного тепла, радості спілкуватися з тими, кого люблять. А скільки втрачають ті діти, що спровадили з дому стареньких батьків, як вони духовно обікрали своїх дітей. Адже бабусина колискова пісня, “дідусева казка, в якої щасливий кінець”, їх мудре і лагідне слово — це той золотий засів у дитячу душу, з якого виростає людяність, милосердя, справедливість і щедрість…

Традиційно шанобливе й лагідне ставлення до старих батьків в українських родинах відбито в народній творчості. Старенька мати в пісні—голубка сивенька, сивая зозуленька, горлиця, батько — голуб сизокрилий* тощо. Цю традицію успадкували письменники.

Наш великий Кобзар, у дитинстві наслухавшись від діда Івана розповідей про Коліївщину, розчулено висловлює свою вдячність у поемі “Гайдамаки”: Спасибі, дідусю, що ти заховав В голові столітній ту славу козачу, я її онукам тепер розказав.

Старий бандурист у романі П. Куліша “Чорна рада” — “чоловік божий”, його радо вітають у кожній козацькій родині, саджають на почесному місці й побожно слухають його мудре слово.

А з якою теплотою змальовує О. Довженко свого діда Семена Тарасовича в автобіографічній кіноповісті “Зачарована Десна”, якими величними, мов святі пророки, зображені діди-перевізники в оповіданні «Ніч перед боєм», Марія Стояниха в оповіданні “Мати”: “Діди наші й баби наші”, як сказав Остап Вишня,—хранителі історичної пам’яті народу, носії іскрометного гумору, сіячі добра.

У багатьох із вас є бабуся чи дідусь, і ви мали можливість спостерігати, які вони працьовиті, як багато роблять для своїх дітей та онуків. Готуючись до цієї бесіди, ви мали завдання продумати розповідь про свою бабуся чи дідуся.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,326sec