«Серце» космічного корабля

Тема. «Серце» космічного корабля

Мета: розширювати уявлення учнів про передавання форми предметів на площині; розглядати схеми розподілу світла на різноманітних геометричних формах; розширювати уявлення учнів про техніку тонування геометричних форм; розвивати навички та вміння дітей працювати графічними матеріалами; виховувати в учнів уважність, акуратність, точність під час виконання тонованого малюнка.

Обладнання: гіпсові геометричні форми; матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи; малюнки з методичного фонду.

Матеріали й інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка.

Основні поняття: «тон», «власна тінь», «рефлекс», «відблиск».

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

 1. Організаційний момент
 2. Актуалізація опорних знань і вмінь

  Бесіда за питаннями

 • Які джерела природного та штучного світла ви знаєте? (Сонце – джерело природного світла, а лампочка –штучного.)
 • Яким ще може бути світло? (Таким, що падає, і відбитим.)
 1. Вивчення нового матеріалу

  Пояснення вчителя.

  Сьогодні важливий день. Ви побачите «серце» космічного корабля – його бортовий комп’ютер. Він надзвичайно потужний і має незвичну як для комп’ютера форму кулі. Вона білого кольору; освітлюється променем світла, що ще більше підкреслює її значимість та красу ідеальної форми. Обов’язково треба її намалювати. Але як передати на папері об’єм кулі? Для цього вивчимо закони поєднання світла і тіні, опануємо прийомами штрихування.

  Для того щоб передати в малюнку відчуття тривимірності простору, художники, крім законів перспективи, також використовують закони світлотіні. Адже саме поєднання світла і тіні створює враження матеріальності зображуваного об’єкта, дозволяє надати предмету щільності та передати на площині аркуша його форму та об’єм.

  Розподіл світла і тіні по формі предмета відбувається закономірно. На характер світлотіні впливає освітленість, яка залежить від: сили джерела світла (яскраве воно чи слабке); відстані між предметом і художником; відстані між джерелом світла і предметом.

  Поєднання світла і тіні створює основні градації світлотіні:

  Світло – найбільш освітлена частина поверхні предмета.

  Відблиск найсвітліше і найяскравіше місце на ділянках вигину або зламу форми круглих предметів, поверхня яких блискуча.

  Напівтінь – частина поверхні предмета, розташована під кутом до джерела світла, займає проміжне положення між світлом і тінню.

  Тінь – неосвітлена частина предмета.

  Рефлекс – віддзеркалення світла від навколишніх об’єктів на тіньовій частині у вигляді світлової плями з розмитими краями.

  Тінь від предмета – тінь, яка зявилася на предметі внаслідок загородження її від світла іншим предметом.

  За допомогою світлотіні можна передавати характер поверхні зображуваного предмета – його фактуру. Так, наприклад, для створення ілюзії блискучої поверхні можна нанести на неї відблиск.

  Освітленість посилюється з наближенням предмета до джерела світла, а з віддаленням – слабшає. Тому світлотінь на предметах, що розташовані на передньому плані (ближче до світла), зображується контрастніше, ніж на дальньому.

  Роздивіться розташування світлотіні на кулі залежно від місцезнаходження джерела світла.

  Світлотінь використовують як один із засобів, що впливають на виразність художнього твору.

  Найкраще передається світлотінь у тональному малюнку.

 2. Практична робота

  Створіть графічну композицію «Бортовий комп’ютер – «серце» космічного корабля». Зобразіть комп’ютер у формі кулі. Передайте об’єм за допомогою світлотіні. Застосуйте штрихування графітним олівцем.

  Розмістіть кулю в центрі композиції (не обов’язково в центрі аркуша). Виконайте кілька попередніх ескізів. Зобразіть необхідне предметне оточення. Оберіть одне джерело освітлення. Відповідно до нього розташуйте світлотінь на усіх предметах. Найбільш яскравою і контрастною вона має бути на кулі, адже саме вона є центром композиції. Штрихи накладайте так. Щоб виявити форму предметів.

 3. Підсумок уроку

  Обговорення учнівських робіт.

  Під час обговорення учнівських робіт потрібно акцентувати увагу учнів на передаванні пропорцій об’ємної форми, її розташуванні щодо лінії горизонту та правильному передаванні розподілу світла по поверхні.

 4. Домашнє завдання

  Завершити роботу над малюнком.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,503sec