Середовище існування живих організмів

Тема: Середовище існування живих організмів.

Мета:

  • поглибити знання учнів про тварин і рослин різних середовищ існування, пояснити значення пристосування й поведінки рослин і тварин та їх відносність;
  • розвивати спостережливі, увагу;
  • виховувати любов до природи.

Терміни і поняття: пристосування, поведінка, навколишнє середовище, біосфера, тропосфера, гідросфера, літосфера.

Обладнання: малюнки.

Хід заняття

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. 1.     Робота з індивідуальними картками.

Картка 1

Поясніть, що таке розмноження. В чому його значення?

Картка 2

Наведіть приклади тіл живої та неживої природи.

Картка 3

Яке значення має дихання для живих організмів?

2.Фронтальна бесіда.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Підготовча бесіда.

Демонстрування малюнків верблюда і жаби.

Розгляньте малюнки. Що за тварини на них зображенні? Яка ознака відрізняє верблюда від інших тварин? В природі все взаємопов’язане. В якій природній зоні живе верблюд? (Пустеля). А чого в пустелі дуже мало води? (Води) У верблюда в горбі знаходиться жировий прошарок, з якого він при потребі отримує воду.

Розгляньте малюнок жаби. Температура її тіла залежить від температури навколишнього середовища. Коли настає холод, температура тіла жаби знижується. Жаба впадає у зимову сплячку.

Отож ми дізналися, як поводяться організми у різних ситуаціях  і у різних умовах.

IV. Повідомлення теми, мети заняття. 

V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1. Пояснення  з демонструванням.

Середовище організмів – це сукупність умов, у яких живуть організми.

Умови навколишнього середовища визначаються екологічними факторами неживої природи. В зв’язку з цим розрізняють такі види пристосування: до освітлення, кількості тепла, води, впливу повітря, складу ґрунту.

 

Пристосування організмів до умов існування.

Середовище існування

Представники

Пристосування

1. Наземно – повітряне Рослини До освітленості:

–         тепловитривалі,

–         світлолюбові;

До температури:

–         теплолюбиві,

–         холодостійкі;

До вологості:

–         випаровування через продихи листків,

–         запасання води в органах,

–         видозмінене листя,

–         збільшення довжини коріння.

  Тварини До освітленості:

–         денні,

–         нічні.

До температури:

–         холоднокровні,

–         теплокровні.

До вологості:

–         жировий запас;

–         соковита їжа.

До польоту:

крила;

 

2. Водне водорості –         невеликі розміри,

–         зменшення густини тіла,

–         різноманітні вирости.

  Риби Дихання: легеневе або зяброве;

Пересування: плавці

3. Ґрунт Гриби, лишайники, тварини –         коріння,

–         кінцівки, що риють,

–         шкірне дихання.

2. Словникова робота.

Літосфера – тверда оболонка землі. Її верхню частину називають земною корою.

Гідросфера – водна оболонка.

Атмосфера – повітряна оболонка Землі.

Біосфера – оболонка життя на землі.

VІ. Узагальнення та систематизація знань.

Гра «Вода, повітря, ґрунт».

Завдання: правильно назвати тварин (рослин), що живуть у вказаному середовищі. «Повітря» – ластівка, «вода» – сом, «земля» – олень.

VІІ. Підсумок заняття.

VІІІ. Домашнє завдання.

Зобразити за допомогою малюнка пристосування організмів до різних умов середовища.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

04 Середовище існування живих організмів (18.5 KiB, Завантажень: 9)

завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,316sec