Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю

Тема: Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю.

    Мета: продовжувати формувати поняття про сенсорні системи,  ознайомити сенсорними  системами рівноваги, руху, дотику, температури, болю; розкрити їх значення для організму людини;

розвивати вміння аналізувати, порівнювати;

виховувати почуття відповідальності за власне здоров’я.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми та методи: бесіда, розповідь, практично – пошукова діяльність, елементи інтерактивних технологій:

Основні поняття і терміни: нерви, чутливі зони кори великих півкуль, аналізатор, ЦНС, рецептор, вестибулярний апарат, рівновага, рух, дотик, температура, біль, орган рівноваги.

Обладнання: підручник, додаткова література, структурні схеми, дидактичні матеріали

Девіз уроку:

             Шкіра – це не лише найбільший, але і найдавніший сенсорний орган.

                                                                     

Енциклопедія для дітей

    Хід уроку

 

І.       Організаційний моменти.

Подаруй комплемент.

“Побажайте, будь-ласка, один одному успіхів”.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Вправа “Ти мені, я тобі”.

(Учитель ставить запитання по попередній темі, називаючи учня, що відповідатиме. Учень, який відповів має право назвати того, хто відповідатиме на нього. Вправа триває до тих пір, поки будуть не повторені основні ключові питання попередньої теми).

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

Пригадайте з курсу фізики, що таке сила земного тяжіння.

Сьогодні ми розглянемо сенсорні системи, робота яких взаємоузгоджена. Завдяки такій роботі ми підтримуємо тіло у вертикальному положенні  в просторі, регулюємо рухи і т.д.

ІV.    Представлення теми і мети уроку.

(Монітор комп’ютера).

  • Ø Сенсорна система рівноваги.
  • Ø Рухова сенсорна система.
  • Ø Завдяки чому ми відчуваємо біль, дотик, температуру?

V.      Надання необхідної інформації.

                                 Будова сенсорної системи рівноваги

Периферичний відділ Провідниковий відділ Центральний відділ
Орган рівноваги Вестибулярний нерв Мозочок, кора великих півкуль, спинний мозок

 

 

Будова рухової сенсорної системи

Периферичний відділ Провідниковий відділ Центральний відділ
Пропріорецептори

(м’язи сухожилки )

Спинномозкові нерви Спинний мозок, стовбур ГМ, мозочок, рухова зона кори

 

VІ.    Інтерактивна вправа.

Пошукова діяльність учнів (інтерактивна вправа «Шпаргалка»)

На основі інформації вчителя та підготовлених повідомлень учні глибше знайомляться з матеріалом теми.

Шукають відповіді на запитання: (монітор комп’ютера)

  • Ø Які функції вестибулярного апарату?
  • Ø Що відбувається при порушенні функції вестибулярного апарату?
  • Ø Як можна тренувати вестибулярний апаратя7
  • Ø Що таке біль? Яке його значення?
  • Ø Яке значення для людини має температурна чутливість?

Обговорюють відповіді.

VІІ.   Рефлексія.

Розгляньте малюнок внутрішнього вуха людини і підпишіть:

1) завитка;

2) пристінок;

3)          овальний мішечок;

4)          круглий мішечок;

5)          півколові канали;

6)          ампули каналів.

 

 

VІІ. Підсумок уроку.

  • Як вам працювалося на уроці?
  • Чи задоволені результатами спільної діяльності?

 

VІІІ. Домашнє завдання.

  • Опрацювати матеріал підручника з даної теми.
  • ТЕСТ. Як працює ваш вестибулярний апарат?

Витягніть руку з поверненою до обличчя долонею на ЗО см. Погляд зафіксуйте на долоні і, одночасно, впродовж півхвилини, хитайте головою з одного боку на інший зі швидкістю 2 хитання на секунду. При нормальному функціонуванні апарату ви будете чітко розрізняти шкірні зморшки на долоні.

  • Словникова робота

Круглий мішечок –

Овальний мішечок –

Півколові канали –

  • ТВОРЧІ ПОШУКОВІ ЗАВДАННЯ

1)    Чому у людей похилого віку часто порушується рівновага тіла? 2) Завдяки чому сліпі можуть «читати» кінчиками пальців?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

82 Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю. (30.3 KiB, Завантажень: 31)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,355sec