СЕЛІ, ЗСУВИ (ЛАВИНИ)

Селі — це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних частин, каміння, уламків гірських порід, що виникають у басейнах невеликих гірських річок внаслідок злив, інтенсивного танення снігів, проривів завальних озер, обвалів, зсувів, землетрусів. Селі завдають збитків лісовому, рибному, міському і санаторно-курортному господарствам, сільськогосподарському виробництву і транспорту окремих, особливо гірських, районів.

Зсуви — зміщення мас гірських порід вниз по схилу під дією сили земного тяжіння без втрати контакту з нерухомою основою на нижчий гіпсометричний рівень. Внаслідок зсуву виникають руйнування і завалення житлових та виробничих будівель, потенційно небезпечних об’єктів, інженерних та дорожніх споруд, магістральних трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, знищення лісових масивів та значні збитки сільському господарству, а також травмування та загибель людей.

Це особливо необхідно знати тим, у кого будівлі розташовані: на височині, на схилах або біля підніжжя гір та пагорбів; навколо глибоких ярів.

Слід також знати, що зсуви створюють умови для перекриття річок, внаслідок чого можуть виникати катастрофічні паводки.

Для визначення характеру поведінки та дій населення у разі селевих потоків і зсувів важливе значення має своєчасне виявлення і врахування ознак наближення самого лиха.

Здебільшого населення може бути попереджене про небезпеку селевого потоку лише за десятки хвилин, рідше за 1—2 год. Про наближення селевого потоку можна дізнатися за характерним звуком валунів та уламків каміння, що перекочуються і б’ють один одного. Цей звук нагадує гуркіт потягу, який наближається на великій швидкості.

Про початок зсуву свідчать такі ознаки:

поява шпарин на стінах будинків;

 • розриви на дорогах, берегових укріпленнях і набережних;
 • випинання землі;
 • зміщення підвалин різних висотних конструкцій та дерев. Головними причинами травмування та загибелі людей у разі селевих потоків і зсувів є:
 • завалення людей ґрунтом, камінням, деревами;
 • нанесення травм предметами, що падають, камінням, деревами;
 • завалення людей у зруйнованих будинках обваленими конструкціями;

  —    захоплення людей бурхливими потоками води, селевої маси. Населення, яке мешкає у районах, де бувають зсуви, не повинно допускати витоку води з кранів, пошкодження труб водогонів або водопровідних колонок, своєчасно улаштовувати водопровідні стоки у разі накопичення поверхневих вод. Вирушаючи в гори, необхідно мати при собі лавинні мотузки яскравого кольору. Завдяки таким мотузкам здійснюється пошук постраждалих, які потрапляють у снігову лавину.

  Якщо є загроза селевого потоку або зсуву, то за наявності часу, населення евакуюється з небезпечних районів у безпечні зони. При необхідності й можливості вивозяться матеріальні цінності, проводиться відгін сільськогосподарських тварин.

  Слід також зазначити, що до зсувів належать і снігові лавини.

  Лавина – швидкий, раптовий рух снігу та (або) льоду вниз стрімкими схилами гір. На можливість сходження лавин акцентуємо увагу, в першу чергу, мандрівників, які збираються виходить у гори. Необхідно пам’ятати, що найбільш небезпечний період сходження лавин — весна та літо, від 10-ї години ранку до заходу сонця.

  Найчастіше лавини трапляються при крутизні схилів понад 30°, якщо схил без чагарнику і дерев — при крутизні 20°, а при крутизні 45° лавини сходять практично після кожного снігопаду.

  Почувши шум снігової лавини, що наближається, негайно заховайтеся за скелю, дерево, ляжте на землю, захистіть руками голову, притисніть коліна до живота, орієнтуючи своє тіло за рухом лавини і дихайте через одяг.

  Дії при загрозі селів, зсувів

  Після оповіщення про наближення селевого потоку або про початок зсуву, а також за наявності перших ознак їх початку слід:

 • якнайшвидше залишити приміщення;
 • попередити про загрозу оточуючих;
 • перебратися у безпечне місце;
 • залишаючи приміщення, треба погасити вогонь у печі, перекрити газові крани, вимкнути світло, електроприлади;
 • підготувати жердини, канати, вірьовки для рятування людей, захоплених селевим потоком.

  Дії, якщо вас накрила лавина:

  Якщо Вас накрила лавина:

 • зберігайте спокій, уникайте паніки;
 • виконуйте плавальні рухи і тримайтесь, по можливості, з краю лавини – там швидкість руху менша;
 • спробуйте створити простір навколо обличчя і грудної клітини (у разі зупинки лавини — це допоможе вашому диханню);
 • не кричіть, якщо ви опинилися всередині лавини, сніг повністю поглинає звуки, а крик та безглузді рухи лише позбавлять вас сил, кисню та тепла;
 • тримайтесь упевненості, що вас шукають і врятують протягом деякого часу.
завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,355sec