Що таке вчинок

Тема. Що таке вчинок

Мета. Пояснити зміст понять «вчинок», «подвиг». Обґрунтувати важливість уміння керувати собою у різних життєвих ситуаціях. Характеризувати емоції та почуття, які впливають на нашу поведінку, виховувати любов до ближнього і до всього сущого на землі.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Нові поняття: вчинок, подвиг, совість, емоції.

Очікувані результати:

 • давати визначення понять «вчинок», «подвиг»;
 • оцінювати погані й гарні вчинки;
 • характеризувати емоції та почуття, які впливають на нашу поведінку.

  Якщо робиш корисне іншому, допомагаєш собі.

Г. Сковорода

Актуалізація та корекція опорних знань

Вправа «Мікрофон»

Проводиться з метою актуалізації знань, отриманих на попередніх уроках:

 • Що вивчає наука етика?
 • Хто першим використав термін етика?
 • Що слід розуміти під мораллю та людськими чеснотами?
  • Сформулюйте «золоте правило поведінки»? Чи важко його дотримуватися у житті?
  • В одному зі стародавніх пам’ятників писемності — давньовавилонській легенді про Акіхару – старий візир звертається до свого небожа з порадою: «Любий! Що тобі здається поганим, ти не повинен це робити людям!». Що означає «погане»? Що означає «добре»? Що є зло? Що є добро?

  Пояснення нового матеріалу

  Все наше життя – це наші вчинки, дії. Хороші чи погані, продумані або нерозважливі, корисні чи шкідливі.

  Вчинок споріднений зі словами «чинити, діяти». Оскільки людське життя складається з різноманітних дій, то всі ці дії і називають людськими вчинками. «Людина є тим, що вона чинить». Пригадайте казку про Буратіно, який завжди бажав своєму таткові добра, проте увесь час робив шкоду. Його наміри та вчинки були протилежними.

  Якщо людина у своїх вчинках дотримується приписів моралі, вона має всі підстави вважатися доброю, добропорядною.

  Вправа «Коло ідей» – Від чого залежать наші вчинки? Що лежить в основі наших дій?

  Перед з’ясуванням запропонованих питань пропонується розв’язати невеликий тест.

   

  Тест:

  В основі моїх вчинків є:

  • приклад батьків;
  • правила поведінки у суспільстві;
  • приклад друзів;
  • шкільне виховання;
  • виховання вулиці;
  • приклади з книг, фільмів;
  • закони вулиці;
  • пошуки істини.

  Узагальніть дані тесту, заповнивши таблицю за методом «Колапсу».


 

Оцінюючи вчинки, ми співставляємо їх із моральними чеснотами. Проте часто буває так, що ми чинимо зло, зовсім не бажаючи того. Інколи це трапляється тому, що ми ображені, засмучені, маємо поганий настрій. Людина щодня переживає чимало різних ситуацій, в яких проявляє себе по-різному, при цьому змінюючи свій настрій, почуття, емоції. Коли нас ображають, ми відчуваємо злість, неспокій, відчай, і у більшості випадків намагаємося віддячити тим самим, тобто образити теж. Учені-біологи в своїх дослідженнях довели, що негативні емоції і почуття мають поганий вплив на фізичне і духовне здоров’я людини. Люди, що не вміють радіти життю, шкодять самі собі. Причиною багатьох наших помилок є невміння передбачати наслідки своїх вчинків та невміння керувати собою. Наші емоції, почуття впливають на наші вчинки. Відомі психологи всього світу людині, яка прагне керувати своєю поведінкою, радять зробити такі кроки:

I    – Зупинись і подумай!

II    – Прийми рішення!

III    – Дій!

Робота в парах. Аналіз етичних ситуацій

Ситуація 1

Наталка влітку нікуди не поїхала, тому що в мами відпустка тільки восени, а бабуся живе дуже далеко, та й квиток дорого коштує. Дівчинка часто приходила на ринок, що знаходився неподалік, і купувала фрукти на гроші, що їй залишила мама. Одного разу Наталка побачила дуже красиві груші неймовірної величини. Від них йшов такий аромат, що дівчинка купила одну і стала нею милуватися, розпитуючи бабусю про сорт груш. Бабуся теж захопилася розмовою і не помітила, що замість 1 гривні на здачу віддала 10 гривень. Дівчинка автоматично поклала здачу у кишеню і помітила, що грошей виявилося набагато більше, ніж було, лише удома. «Як добре, – подумала дівчинка, – тепер я зможу накупити стільки усього до школи: і олівці, і зошити, і обкладинки для книг і навіть пластилін». Вона прийшла до магазину і вже готова була розплатитися за товар, але раптом сказала: «Це не мої гроші, вони крадені».

– Дайте моральну оцінку діям дівчинки.

– Як, на вашу думку, далі має діяти Наталка?

Ситуація 2

Михайлик товаришував із Сашком. Вони були близькими друзями, завжди разом гралися, допомагали один одному у виконанні домашнього завдання. Якось, коли хлопці грали у футбол, Ростик, хлопчик хворобливий і несміливий, якого через це хлопці не приймали до свого товариства, подаючи м’яч, що полетів на глядачів, ненавмисно влучив Сашкові у голову. Сашко розлютився, напав на Ростика, повалив його на землю і став погрожувати йому м’ячем. Ростик розплакався, а всі навколо сміялися. І раптом Мишко кинувся на Сашка, відштовхнув його і крикнув: «Не смій!». На цьому дружба хлопчиків припинилася. Мишко дуже страждав, згадуючи дні колишньої дружби.

–    Дайте оцінку діям хлопчиків.

– Чому Михайлик страждає? Ваші поради хлопчикам.

Ситуація З

Про цю людину багато говорять і пишуть. Альберт Швейцер -людина, яка «сама себе виховала». Багатий, забезпечений, не маючи потреби ні в чому, він у тридцятирічному віці пожертвував і грошима, і кар’єрою, і статком. Він зробив вибір, прийняв рішення – поїхав до Африки, де безкорисливо служив людям: лікував дітей, купував харчі, допомагав словом і ділом корінному населенню.

– Проаналізуйте ситуацію і дайте оцінку життєвому вибору Альберта Швейцера.

Ситуація 4

У Софійки немає тата, мама часто хворіє, а тому не може купити дівчинці модне вбрання. І хоч у Софійки не вишуканий одяг, але завжди чистий, випрасуваний, взуття теж має охайний вигляд.

Діти у класі люблять Софійку за її лагідну вдачу, щирість, безкорисливу допомогу. Лише Максим, батьки якого займаються підприємництвом і ні в чому хлопчику не відмовляють, то штовхне Софійку, то «ріжки» їй наставить, то перекривить.

Клас усе бачить, але мовчить, оскільки Максим – лідер, він в усьому перший: у навчанні, спорті, у хлоп’ячих розвагах.

Промовчав би клас і цього разу, коли хлопчик підставив спеціально Софійці ногу і вона вдарилась головою об парту.

Коли дівчинку завели до медсестри в кабінет, клас завмер. Тоді встав із-за парти Назар, тихий, досі нічим не примітний у класі хлопець. Він назвав Максима жорстоким, підлим, випещеним маминим синком, для якого ображати інших уже стало звичкою, а всіх інших назвав зрадниками і боягузами.

 • Висловіть свою думку щодо ситуації, яка склалася у класі.
 • Хто діяв за рішенням власної совісті?
 • Хто поступив підло? Що спонукало хлопця так діяти?
 • Мовчання – це зрада?

  Серед різноманітних людських вчинків є такі, які називають подвигами.

  Подвиг – це дія, що потребує надзвичайного напруження фізичних сил, самопожертви, ризику для життя. На відміну від морального вчинку подвиг ґрунтується на моральних приписах, які є очевидними і зрозумілими більшості і які не потрібно утверджувати.

  –    Які з вищерозглянутих ситуацій ви могли б вважати подвигом?
  Відповідь поясніть.

  Закріплення нового матеріалу

  Вправа «Продовж думку»

 • Людина красна не словами, а     
 • Хочеш собі добре – не роби
 • Хороші вчинки самі    
 • Робиш добро – не кайся, робиш зло     
 • Хто шанується, того    
 • Добре роби    
 • Поганим бути легко, а     
 • Людина красна не словами     

  Вправа «Займи позицію»

  Висловіть своє ставлення до проблеми: «Чи виправданим є ризик віддати своє життя за щастя інших людей? ».

  Оцінювання роботи класу

  Домашнє завдання

  Урок №3, напишіть твір-мініатюру «Вчинок, яким я пишаюся».

  Варіант Б    

  Актуалізація опорних знань

  Вправа «Коло ідей»

  Запропонуйте власні варіанти вирішення етичних ситуацій (Фесенко В.І., Фесенко В.І., Бакіна Т.С. Етика, с. 27).

  Усвідомлення

  Вправа «Кероване слухання»

  Вчитель розповідає учням уривок з оповідання Бруно Ферраро «Побажання» (С. 27-28, підручник) і ставить запитання: «Як ви оцінюєте поведінку Карла?». – Чи слід непокоїтися мамі? Вигадайте історію, яка б була продовженням запропонованої.

  Інформація вчителя

  Вчинки людей залежать від емоцій. Емоція – переживання людиною свого ставлення до дійсності, до особистого і навколишнього життя. Вихована людина завжди легко знайде ту лінію поведінки, яка найбільше підходить для кожного окремого випадку. І тут нам допоможе такт – почуття міри, вміння орієнтуватися в обставинах. Але інколи навіть дуже порядна людина не справляється зі своїми емоціями. Вчинки під їх впливом призводять до виникнення напружених ситуацій і конфліктів у сім’ї або колективі.

  Робота в групах

  1.    Пригадайте та опишіть свої емоції в різних ситуаціях:

  • в автобусі тобі наступили на ногу;
  • тебе запрошують на свято, де ти нікого не знаєш;
  • урок занадто нудний;
  • сталася сварка з другом.

  2.    Попроси свого однокласника написати твір про тебе:
  «Розкажи мені про мене».

  Під час складних випробувань трапляються ситуації, які вимагають надзвичайного напруження фізичних і духовних сил, концентрації волі. Героїчні, самовіддані вчинки, здійснені за таких обставин, називають подвигом.

  Герой давньогрецьких міфів троянський воїн Еней на своїх плечах виніс з палаючого міста свого батька. Поряд з ним падали на землю прекрасні храми, палаци, піднімалися хмари з пилу і диму, а він уперто рухався вперед, до порятунку. Цей подвиг синівської любові справедливо увійшов в історію.

  Вправа «Ерудит»

  Наведіть приклади героїчних вчинків з історії нашого народу.

  Складіть діаграму Вена

  Порівняйте етичні поняття «вчинок» та «подвиг».

   

  Рефлексія

  Порівняльна таблиця

  Що я люблю    Що я не сприймаю

  Поміркуйте, яким чином слід опановувати негативні емоції, щоб зменшити їх вплив на вашу поведінку. Оцінювання роботи класу

  Домашнє завдання

  Бесіда №3, намалюйте Дерево поваги. У цього дерева має бути стільки гілок, скільки людей у своєму житті ви по-справжньому поважаєте.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,399sec