Що таке толерантність. Толерантне ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям

Урок  14.  Що таке толерантність. Толерантне ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям.

Мета. Дати визначення  поняттям “толерантність”, «повага»;

формувати толерантне ставлення до оточуючих, до суспільства, до

певних ситуацій; відпрацьовувати навички безконфліктного

спілкування;   виховувати поважне ставлення до себе і інших.

Хід  уроку

І. Організаційний  момент

ІІ.  Повторення  вивченого  матеріалу.

1.  Що  таке  сім я?

2.  Які  стосунки  мають  бути  між   членами  родини?

3.   Як  ви  відноситеся  до  своїх  бабусь, дідусів?

ІІІ. Повідомлення  теми  уроку.

Сьогодні  на  уроці  ми  поговоримо доброту  та  повагу,  дізнаємося  що  таке   толерантність. Будемо  вчитися  бути  щедрі  серцем  в  ім’ я  добра,  людяності.

IV.  Вивчення  нової  теми.

1.Вступне  слово   вчителя.

Тема нашого сьогоднішнього уроку – толерантність. Що це таке? Це якість людини, яка включає : повагу інших людей, їх право бути не такими, як ми; визнання рівності усіх людей на землі; визнання того, що можуть існувати різні точки зору.

Право людей бути іншим. А чим люди можуть відрізнятися один від одного?

(Відповіді учнів : мовою, релігією, національністю, традиціями, віком,  інтересами, думками, кольором шкіри, зовнішнім виглядом.)

2 .Вправа “Лінійка”

Учитель. Давайте подивимося, чи зрозуміли ми, що таке толерантність. Біля дверей класу встаньте, будь ласка, ті, хто вважає, що для толерантної людини характерне “неприйняття, відкидання інших; уявлення про те, що ти, твоя країна, твої традиції кращі за інших”. А біля вікна – ті, хто вважає, що для толерантної людини властиве абсолютне прийняття думки інших, відмова від своєї думки, своїх традицій. Ви можете зайняти і проміжну позицію, ближче до того або іншого полюса.

(Учні розташовуються в класі згідно зі своїм рішенням, далі проводиться опитування окремих учнів про причину їх вибору.)

Правими виявилися ті, хто зайняв проміжне положення, але ближче до вікна. Воно означає, що толерантна людина може мати і обстоювати власну думку, але в той же час з повагою відноситься до думки інших.

Вправа «Асоціативний кущ»

У центрі аркуша пишеться слово «толерантність». Учні методом «мозкового штурму» добирають асоціації до слова та записують їх довкола, немов гілки куща.

 

 

Учитель. Робимо висновок: толерантність – поблажливе, терпиме ставлення до чиїхось думок, поглядів, відчуттів, тощо.

Учитель: А як поводиться нетолерантна людина?

( Відповіді учнів: він дозволяє собі: зневагу, кепкування, упередження, наприклад, “усі чукчі – безглузді”, “усі вантажники – п’яниці” та ін.).

Отже, нетолерантна людина проявляє нетерпимість – небажання, невміння терпимо ставитися до когось або чогось.

Позицію людини по відношенню до іншого можна відбити в наступних варіантах:

“Я хороший – ти поганий”;              “Я поганий – ти хороший”;

“Я поганий – ти поганий”;               “Я хороший – ти хороший”.

Останній варіант якраз і відбиває позицію толерантної людини. Тобто перший крок до розвитку толерантності – повага до себе, своєї країни, своїх традицій.

Отже, ми з’ясували, що толерантна людина з повагою відноситься до представників іншої культури, іншого народу. Давайте подивимося, чи легко це зробити.

Виявляється, одну і ту ж поведінку людей можна пояснити по-різному. Багато хто виходить з того, що їх власна культура “правильніша”, а потрапляючи в іншу культуру, бачать її особливості в негативному значенні.

Попадання в іншу культуру викликає страх, почуття незахищеності.

Давайте ж доброзичливо і з розумінням та повагою відноситись до представників інших культур і в цілому до людей, які чимось відрізняються від нас!
Йдучи  вулицею,  ми  бачимо  людей  у   візочку  чи  в  темних   окулярах.  Сліпота,  церебральний  параліч,  глухота…З  такими  хворобами  народжуються діти,  і  ніхто  не  застрахований  від  такого  лиха.

В  Україні  налічується 2,5 млн. інвалідів. Та  незважаючи  на   це, ці  люди  живуть,  працюють,  творять,  перемагають.  Це  мужні  люди!

Як  же  ми  маємо   ставитися  до  них?

(Відповіді  дітей)

Отже, повага – почуття, ставлення до когось, яке ґрунтується на визнанні його гідності, чеснот, заслуг тощо; вияв такого почуття.

V. Узагальнення  та  систематизація  знань

Гра   «Емблема толерантності»

Учням пропонується самостійно намалювати таку емблему толерантності,   Процес малювання займає 3-5 хвилин. Після завершення роботи учні розглядують малюнки один одного (для цього можна ходити по кімнаті). Потім учні можуть об’єднатися в підгрупи на основі схожості між малюнками. Важливо, щоб кожен з них самостійно вирішив приєднатися до тієї або інший групи. Кожна з новоутворених підгруп повинна пояснити, що спільного в їх малюнках, і висунути гасло, яке відображало б суть їхніх емблем . Завершальний етап вправи — презентація емблем кожної підгрупи.

2.  Робота   в  зошитах

 VІ. Підсумок  уроку

–  Що  таке  толерантність?

–  Як  ми  маємо  поводитися  один  з  одним?

Запам’ятайте!

Жити  на  землі – велике  щастя,

Якого  ти  не  помічав.

І  пам’ятай  ,   що   ти  Людина,

Творець  краси  і  добрих  справ.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,332sec