ЩО ТАКЕ ПРАВОМІРНА ПОВЕДІНКА? ЯК ТИ СПІВВІДНОСИШ ПРАВОВІ І МОРАЛЬНІ НОРМИУ СВОЄМУ ЖИТТІ?

ТЕМА. ЩО ТАКЕ ПРАВОМІРНА ПОВЕДІНКА? ЯК ТИ СПІВВІДНОСИШ ПРАВОВІ І МОРАЛЬНІ НОРМИУ СВОЄМУ ЖИТТІ?

Мета.Сприяти формуванню правосвідомості підлітків шляхом конкретизації норм моралі і права стосовно їхньої безпосередньої поведінки.

Обладнання:

 1. виставка літератури з даної теми;
 2. висловлювання видатних людей.

  Школа — це майстерня, де формується думка підростаючого покоління, потрібно міцно тримати її в руках, якщо не хочеш випустити з рук майбутнє.

  А. Барбюс Посійте вчинок — пожніте звичку, посійте звичку — пожнете характер, посійте характер — і ви пожнете долю.

  У. Теккерей Діти живуть своїми уявленнями про добро і зло, честь і безчестя, людську гідність; у них свої критерії краси, у них навіть свої виміри часу: в роки дитинства день здається роком, а рік — вічністю.

  В. О. Сухомлинський Форма проведення.Диспут. Питання для обговорення:

 3. Як поєднати «хочу» й «повинен» у своїй поведінці?
 4. З якої причини, на вашу думку, можливі випадки порушення твоїми товаришами правил для учнів? Яка ваша роль у запобіганні правопорушень у школі, створенні обстановки непримиренності до них?
 5. У чому полягає принципова відмінність між порушенням норм моралі і права?

  4.    Чому додержання норм права — обов’язок твій і кожного.
  Заздалегідь учням вивішують на дошці оголошень питання для

  обговорення, а також «Правила диспуту»:

 6. Перш ніж сперечатися, поміркуй, про що сперечатимешся.
 7. Починаючи сперечатися, ясно вискажи твердження, які захищатимеш й доводитимеш.
 8. Доводячи й спростовуючи, говори ясно, просто, чітко.
 9. Намагайся говорити своїми словами.
 10. Добираючи цитати для вступу, потурбуйся про те, щоб твої власні думки не виглядали їх блідою тінню.
 11. Якщо довели помилковість твоєї думки, май мужність визнати правоту свого «супротивника».
 12. Закінчуючи виступ, підсумуй, зроби висновки.

  Ведучий. У людини, яку ми виховуємо, повинні бути святі істини і святі імена, святі принципи і святі, незаперечні, непорушні правила поведінки.

  Ми повинні добиватися, щоб у нашому суспільстві не було жодної морально нестійкої, непорядної людини — це насамперед означає розвивати чутливість до прекрасного, привабливого, з одного боку, і до мерзенного, неприпустимого, нетерпимого — з другого. Кожен повинен відчувати, що порушити принципи моралі означає переступити межу, за якою починається мерзенне.

  Уявіть собі, що ви відкрили нову країну, де ще ніхто не жив і в якій не має ні прав, ні законів. Ви будете першими поселенцями на цій новій необжитій землі. Вам нічого не відомо про те, який соціальний статус ви будете мати. Тому, живучи в цій країні, як ви поєднуєте «хочу» й «повинен» у своїй поведінці?

  (Виступ учнів-старшокласників).

  Зараз ви ще навчаєтесь у школі. І кожен з вас, мабуть, знає правила для учнів. Скажіть, будь ласка, які права мають учні під час перебування у школі?

  (Учні відповідають, що вони мають право на захист прав особистості; на відкриту оцінку своїх знань; відкрито висловлювати свою думку стосовно життя школи і т. д.)

  А з якої причини, на вашу думку, можливі випадки порушення твоїми товаришами правил для учнів?

  (Виступ учнів).

  Ведучий. А щоб обговорити наступне питання нашої дискусії, а воно звучить так: у чому полягає принципова відмінність між порушенням норм моралі і права, розглянемо такі ситуації. Ситуація № 1

  На зупинці в автобус зайшов чоловік без ноги, на милицях. На грудях у нього декілька орденських планок. Це був інвалід 2 світової війни.

  В автобусі було тісно. Інвалід став поруч з кріслами, на яких сиділи юнак і старша жінка. Юнак тримав в руках магнітофон. Він побачив інваліда, але швидко відвів очі і став дивитись у вікно.

  Старша жінка встала і сказала інваліду:

 • Сідайте, будь ласка.
 • Ну, що ви, — посміхнувся чоловік без ноги, — хіба можна сідати на жіноче місце. Тут є і чоловіки…

  Юнак чув ці слова, але навіть не повернув голови.

  Так проїхали вони декілька зупинок. Юнак сидів на двохкріслах, а біля нього стояли чоловік без ноги і старша жінка. В автобусі наступила тишина.

  —    Негідник, — сказав тихо дідусь, який сидів біля дверей.
  Юнак ніби не чув цих слів.

  Ситуапія

  У маленькому будинку жив робітник Йому потрібно вставати зранку — о четвертій годині, іти на поїзд, працювати декілька годин, а потім повертатися додому

  Одинадцять годин вечора. На лавці недалеко від дому, де живе робітник, сидять три підлітки. Один з них тримає в руках магнітофон. Гримить музика.

  Робітник виходить з дому. Він пре –

 • Виключіть магнітофон, ви ж с: Хлопці посміхаються. Один з них говорить:
 • А ми сидимо біля свого будиш Робітник зітхнув і сказав:
 • Ви — дикуни.

  Люди, які не хочуть розуміти, що поряд з ними живуть іншілюди, — гірше дикунів.

  Ситуація № З

  Усамітнившись у кутку кімнати, що виблискувала білими кахлями, група хлопців оточила високого блондина. Він оглядівся,видобув із кишені пачку американських сигарет «PAL-MAL»,спритно висмикнув зубами сигарету і недбало передав пачкусусідові. Потім помилувався якусь мить «Ронсоном», що виблискував при світлі неонових ламп, запалив і, кілька разів затягнувшись, звертаючись до сухорлявого    їв поруч:

  —Ти що ж собі думаєш, старий    тебе у борговуяму посадив? За техаський костюм третій місяць по червінцюплатиш, а мені обіг потрібен. Він тобі усього за сотню дістався…А у фарци і за півтори не купиш. Якщо хочеш знати, самі тільки«лейби» на півсотні тягнуть.. Фірма ж штатівська…

  З іншими хлопцями розмова точилася приблизно такого жзмісту і характеру. Хіба шоперелічувалися інші — платівки, фірмові майки, відеокасети…

  Як ви вже безумовно здогадалися все те відбувалося, звичайно ж, не у холі «Інтурист», а дійові особи зовсім не були представниками іноземних торгових фірм. Все набагато прозаїчніше— події відбуваються на великій перерві у туалетній кімнатіоднієї із середніх шкіл, а дійові особи звичайнісінькі собі старшокласники.

  (Прослухавши ситуації, учні висловлюють свою точку зору на події, які в них висвітлені. Виясняють, де були порушені норми моралі, а де норми права і яка між нимивідмінність).

  Ведучий. Так, право, яке опирається на моральні норми, євтіленням соціальної справедливості. Серцевиною моральності єобов’язок. Обов’язок людини перед людиною, перед суспільством, перед Батьківщиною. Обов’язок батька і матері переддітьми, обов’язок дітей перед батьками. Обов’язок особи передколективом, обов’язок перед вищими моральними принципами.

  Почуття обов’язку — це не пута, що зв’язують людину. Цесправжня людська свобода. Вірність обов’язкові підносить людину. Але скажіть, чому додержання норм права — обов’язок твій і кожного?

  (Виступ учнів).

  Ведучий. Кожне право має відповідний обов’язок. Рівновага між нашими правами та обов’язками поважати права інших людей означає, що ми, як правило, повинні користуватися нашими правами з певним обмеженням.

  А назакінчення диспуту мені хочеться сказати, що одне правило повинно бути у кожної людини, в її меті життя, в її принципах життя, в її поведінці: треба прожити життя з гідністю, щоб не соромно було згадати.

  Гідність вимагає доброти, великодушності, вміння не бути егоїстом, бути правдивим, вірним товаришем, знаходити радість у допомозі іншим. Потрібно вміти відмовитися від дрібних утіх, та й великих теж… І головне — прожити життя так, аби природа, що працювала над нашим створенням, не була ображена.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,351sec