ЩО ТАКЕ АРХЕОЛОГІЯ

ТЕМА. ЩО ТАКЕ АРХЕОЛОГІЯ

Мета: ознайомити учнів із різними видами історичних джерел — писемними, усними, речовими, наголосити на їх значущості під час вивчення курсу; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку — археологію, дати визначення понять «археологія», «історичні джерела», визначити, хто такі трипільці, коли вони жили; розвивати вміння свідомо читати адаптований історичний текст, виховувати інтерес до історії.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, атлас «Історія України.

5 клас».

Поняття: «історичні джерела», «археологія», «музей».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя

Ми живемо в державі Україна, переважну більшість населення якої складає український народ. Він споконвіку проживав на цій землі, щедро зрошуючи її своїми потом і кров’ю. Люди завжди залишали сліди свого життя і діяльності. Як дізнатися про те як жили наші пращури, чим займалися, яким у них був побут? Відповіді на ці запитання ви зможете отримати після вивчення сьогоднішньої теми «Що таке археологія»

ІІ . Актуалізація знань учнів

Розвиток хронологічних вмінь

  1. До якого століття належать наведені нижче роки?

680 р.- ________; 1457р. -____________;

1075 р.-_______; 1992 р. – ___________.

2. Познач на лінії часу дату свого дня народження.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя + робота з схемою

Науковці визначають історію на основі різноманітних джерел. Найважливіше значення з поміж них, особливо для з’ясування її дописемного періоду, мають речові – пам’ятки матеріальної культури, які досліджує –археологія.

Робота над формуванням поняття.

Археологія — наука, що вивчає минуле за історичними джерелами.

(Учні записують визначення понять в зошити.)

Попіл від вогнища, що горіло тисячі років тому, кам’яна сокира, вцілілі черепки від посуду, зброя, місце поховань, храми, фундаменти будівель – усе це речові пам’ятки.

Одні споруди переживають віки і залишаються на поверхні землі, інші руйнуються. Земля, як велика скарбниця, зберігає найцінніші докази життя наших пращурів.

Вчених, які розшукують, розкопують і вивчають давні речі та споруди, називають археологами.

Цікаво знати


Досвідчений археолог знає чимало секретів, а саме – як і де шукати речові пам’ятки. Коли визначили місце, де проживали люди, розпочинають розкопки. Тонни землі доводиться знімати шар за шаром і перебирати руками.

Речові пам’ятки фотографують або змальовують, заносять на спеціальну карту. Знахідки розкопують дуже обережно, щоб не пошкодити. Грунт з поверхні знімають щіточками. Робота археолога потребує чимало знань. Якби не було копіткої праці археологів, то про життя свого народу та існування інших ми б нічого не знали. Археологи дозволяють нам висвітлити таємниці минулого.

Видатним археологом України був Вікентій Хвойко. Він зробив чимало відкриттів в історичній науці, які не втратили свого значення й донині.

Бесіда

1. Звідки історики дізнаються про історичне минуле?

2. Про які групи історичних джерел ви дізналися?

Складання таблиці «Історичні джерела» в зошитах та на дошці

Речові

Писемні

Усні

     

2.
Як археологічні розкопки розповідають про життя різних народів на території України

Коментоване читання тексту підручника

Запитання та завдання

  1. Скільки років тому мешкали на українських землях трипільці?
  2. Що стало відомо про життя трипільців на підставі зроблених В. Хвойкою знахідок?
  3. Знайдіть на карті територію розселення трипільців.
  4. Як ви розумієте вислів «не загубився слід трипільців на українській землі»?

Для допитливих

Трипільці селилися біля річок або там, де була джерельна вода. Вони зводили одно – чи двоповерхові будинки з глини прямокутної форми з покрівлею, вкритою соломою. Стіни прикрашали розписами. Житла поділялися на кілька кімнат, де були розташовані печі або вогнища. Поселення забудовувалися по колу, а в центрі розміщувався загін для худоби.

А ТЕПЕР ПОГРАЙМО!

– Уяви себе археологом. На розкопках трипільського поселення ти знайшов:

1. Посудини із залишками зерен пшениці, ячменю і проса.

2. Кістки корови, свині, кози.

3. Голки з кісток.

– Який висновок робиш ти – археолог – про заняття трипільців?

3. Де зберігають віднайдені археологами пам’ятки?

Розповідь вчителя з елементами бесіди

• Як ви вважаєте, де зберігаються речі знайдені археологами? (Очікувана відповідь: в музеї)

Слово «музей» прийшло до нас з грецької мови, воно означає житло муз, тобто богинь – покровительок мистецтв. Тепер це слово означає установу, де зберігаються важливі пам’ятки минулих часів: знаряддя праці, предмети побуту, книги, монети, документи.

Музеї бувають історичні, художні, літературні, природничі, технічні тощо. Історія музею сягає в сиву давнину на кілька тисяч років. Перші музеї в Україні відкрилися майже 200 років тому. Один із найстаріших музейних закладів нашої держави Національний музей історії України в Києві. В музеях зберігаються експонати, які відображають історію України від найдавніших часів до сьогодення.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Продовжи речення»

Кожен учень по черзі називає одне поняття, термін, речення, що стосуються теми уроку, щоб побудувати зв’язну розповідь

VІ. Підсумок уроку

Отже, наука історія має помічницю – археологію. Для вивчення життя людей у найдавніші часи найбільше значення мають археологічні розкопки, під час яких знаходять залишки матеріальної культури – знаряддя праці, предмети побуту, залишки жител, одягу. За ними можна дізнатися як жили люди в давнину.

Домашнє завдання

1. Читати, переповідати текст підручника

2. Скласти 1–2 запитання до теми.

завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,594sec