САТИРИКО-МЕТАФОРИЧНИЙ ЗМІСТ ПОВІСТІ-КАЗКИ «КРИХІТКА ЦАХЕС…» (система уроків за повістю-казкою Е.Т.А. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»)

Іронія і гротеск у творі

Мета: з’ясувати сатирико-метафоричний зміст повісті-казки «Крихітка Цахес…», визначити наявність у творі іронії та гротеску як важливих рис індивідуального стилю Гофмана; формувати життєві компетентності та природовідповідне мислення школярів; розвивати мовлення учнів; виховувати потяг до прекрасного, до розвитку внутрішнього «я».

Тип уроку: урок творчості.

Символ: дзига.

Епіграф:

Гротеск і фантастика — страшні сторони дійсності, які лякають читача.

М.Бахтін

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

Розминка. Комунікативно-ситуативні вправи
(індивідуально, усно)

Соціальна компетентність

Уявіть, що у вашу школу прийшов здобувати знання Цахес. Яких заходів вам треба вжити для того, щоб магічна сила його трьох золотих волосин не поширювалася на учнів вашої школи та жителів селища?

Пізнавальна компетентність.

Уявіть, що ви зустрілися з Е.Т.А.Гофманом. Поспілкуйтеся з ним і дізнайтеся, як йому вдалося стати такою багатогранною, цікавою, талановитою і сильною особистістю.

Самоосвітня компетенція

Уявіть себе студентом університету в Керепесі. Що б ви залишили у освітньому процесі без змін? Що захотіли б змінити? Чи хотіли б зайнятися самоосвітою? Якщо так, то з яких саме питань?

Особистісна компетенція

Уявіть, що вам довелося звернутися до феї Рожі-Гожі. Які три бажання ви попросили б її здійснити?

Здоров’язберігальна компетенція

Мешканці Керепеса захворіли: вони осліпли і не бачать світла. Випишіть їм ліки від хвороби, дайте корисні поради.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Релаксація

• Психологічна підготовка до сприйняття навчальної інформації

Займіть зручне положення. Заплющте очі. Розслабте м’язи обличчя, руки, шию, тіло. Уявіть, як м’язи обличчя стають м’якими, розслабленими. Відчуйте свою розслабленість. Усміхніться і уявіть, які ви гарні, коли усміхаєтесь. Уявіть, що ваше тіло усміхається.

Уявіть ваш улюблений куточок природи або якесь інше місце, де ви почуваєте себе спокійними, де ви щасливі. Уявіть себе у цьому місці спокою. Уявіть, як ви виглядаєте, коли відпочили, звільнились від непотрібних думок. Подякуйте цьому образу, вашому місцю спокою. Будьте щирі з собою.

• Введення нового матеріалу через формування мислеобразу

А тепер уявіть дитячу кімнату. Роздивіться її. Помилуйтесь її красою. Що вас оточує? Які предмети? Кольори? Звуки? Запахи? Вдивіться в кожну іграшку і картинку. Вдихніть аромат дитинства. Насолодіться спокоєм. Пройдіться кімнатою. Знайдіть серед іграшок дзиґу. Присядьте біля неї. Ви можете роздивитися її і навіть торкнутися, якщо цього хочете. Якого вона кольору? Як виглядає? Попросіть дзигу стати для вас символом засобів комічного у повісті Гофмана «Крихітка Цахес…». Іграшка починає вам розповідати…

«Мистецтво й талант коміка, гумориста, сатирика полягає у тому, щоб, показуючи об’єкт глузування із зовнішнього боку, розкрити його внутрішню недостатність або неспроможність», — писав В.Пропп. Які ж засоби комічного використав Е.Т.А.Гофман, щоб розкрити «внутрішню недостатність» і «неспроможність» потвори Цахеса, світу філістерів, мешканців князівства Керепеса? Натисніть ручку дзиґи — і вона назве вам перший засіб — травестія
— це смислове зниження змісту. Так, коли автор називає фею «фройлян», а мага «доктор», і повідомляє різні буденні факти з їхнього життя, він «приземлює» їхні образи і викликає у читача сміх. До травестії відноситься все, що сказано в повісті про запровадження «освіти». «Освіта» в Керепесі, яку запровадив Пафнутій, полягає у дрібних буденних заходах — щепленні, садінні картоплі, двоголосих молитвах, а головне — у вигнанні з країни «ворогів просвіти» і носіїв марновірства — фей та магів.

Іншим улюбленим прийомом Гофмана, який підказує вам дзиґа, — є іронія. Іронія — це висміювання під виглядом схвалення. Прихований зміст в іронії важливіший за явний. Так, іронічною є характеристика барона Претекстатуса. Тут в ранг неабиякої заслуги підноситься те, що мусить бути і так обов’язковим: він не плутає відмінки, пише своє ім’я розбірливо і часом навіть виконує свої службові обов’язки, іронія полягає в поєднанні несумісних якостей.

Натисніть втретє на дзигу — і почуєте наступний засіб комічного, яким охоче користується Гофман, — пародія.
Пародія
— висміювання стилю якогось автора, манери поведінки чи мови якоїсь конкретної людини. Так, у першому розділі Пафнутій вигукує, звертаючись до свого камердинера: «Я хочу правувати, мій любий!» Це пародія на такі самі слова 22-річного французького короля Луї XIV, сказані ним після смерті Мазаріні. Міністр-камердинер відповідає йому майже словами маркіза Пози з п’єси Шиллера «Дон Карлос»: «Сер, запровадьте освіту!» Пригадаймо, як спеціальна рада вельмож та мудреців розв’язувала проблему, яким чином прикріпити до нікчемного тільця Цахеса орденську стрічку Зелено-плямистого Тигра. Гофман зауважує: «Щоб на таке важливе питання раді вистачило сили, усім її членам наказано вісім днів перед засіданням нічого не думати». Тут Гофман комічно передав слова свого начальника по службі, президента судової палати Вольдермана, який радив своїм підлеглим «ні над чим не замислюватися, бо це втомлює».

Натисніть на ручку дзиґи — і вона підкаже вам ще один засіб комічного — гіперболу, тобто перебільшення. Наведений вище приклад є одночасно і пародією, і гіперболою.

У фантастичній історії про крихітку Цахеса впізнається реальний світ Німеччини, справжнє життя. Тільки показано воно не в реальному вимірі, а гротескно: за допомогою комічних ефектів, різноманітних контрастів, нагнітання безглуздостей, уведення парадоксів і фантастики, тобто казки. Дзига назвала вам останній засіб комічного — гротеск (різновид комічного, який поєднує у фантастичній формі жахливе й смішне, огидне і піднесене). Отже, «Крихітка Цахес…» — твір надзвичайно яскравої сатиричної спрямованості. Це підтверджує вибрана вами іграшка. Подивіться, вона так хоче, щоб ви натискали її безперервно, щоб ви посміялися разом з нею і з Гофманом. Що ж висміює автор у своїй повісті? Дзиґа підказує вам, що автор піднімає на глузи всю державну систему:

  • духовне і матеріальне життя;
  • нікчемні спроби реформ;
  • систему чинів;
  • соціальну психологію, породжену самодержавством;
  • убогість обивателів, філістерів;
  • догматизм університетської науки.

Подякуйте дзизі за те, що вона так чітко допомогла вам побачити і зрозуміти, які засоби комічного використав Е.Т.А.Гофман у повісті-казці «Крихітка Цахес…». Пошліть їй свою любов. Подякуйте дитячій кімнаті.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,414sec