САМООЦІНКА

Самооцінка — один із виявів самосвідомості особистості, самостійне визначення своїх вчинків, мотивів, переконань тощо. У ній виражається погляд людини на себе, свої можливості, від неї залежать стиль поведінки людини, характер її спілкування, моральний розвиток.

Традиційно виокремлюють три форми самооцінки: адекватну, завищену і занижену. Бажано прагнути високої самооцінки й уникати низької. Останнім часом розрізняють поняття «низька» і «занижена» самооцінка, «висока» і «завищена». Висока — це розвинена позитивна самооцінка, завищена — переоцінка своїх можливостей та здібностей. Завищена, на відміну від високої, сприяє розвитку самозакоханості, ілюзії впевненості, зазнайства. Не менш шкідлива і занижена самооцінка — вона породжує невпевненість, пасивність, приниження ролі своїх чеснот.

Учителі та батьки мають пам’ятати: засуджувати можна лише вчинки та дії дитини, але не саму дитину, її особистість. Під впливом таких оцінок у дітей розмиваються критерії самооцінки. Якщо дитина чує, що в одному випадку вона добра, а в іншому зла, сьогодні милосердна, а завтра жорстока, вона не може збагнути, ким є насправді. Протилежними характеристиками дорослі руйнують уявлення дитини про своє «Я», що неминуче призводить до деформації самооцінки.

Суттєвим чинником формування самооцінки є сім’я. У дітей, батьки досить вимогливі до дисципліни і порядку, але дають багато любові й розуміння, формується висока, розвинена самооцінка, вони досягають успіхів у житті. Діти, які ростуть в атмосфері вседозволеності, часто мають низьку самооцінку, відчуття незахищеності, невпевненості та залежності.

 

Дослідження самооцінки (за Т. Дембо, С. Рубінштейном)

Інструкція. Нижче намальовані сходи, які визначають здоров’я, розум, характер, щастя. Якщо умовно на них розмістити людей, то на верхній сходинці будуть найздоровіші, на нижній.— найбільш хворі. За тим самим принципом побудовані й інші сходи. Вкажіть своє місце на них.

 

Здоров’я

Розум

1.
Найздоровіші

1. Найрозумніші

2. Надзвичайно здорові

2. Надзвичайно розумні

3. Дуже здорові

3. Дуже розумні

4. 3 хорошим здоров’ям

4. 3 хорошим розумом

5. Середнього здоров’я

5. Розумні

6. Відносно здорові

6. Відносно розумні

7. Хворі

7. Нерозумні

8. Дуже хворі

8. Дурні

9. Найхворіші

9. Найдурніші


 

Характер

Щастя

1. 3 прекрасним характером

1. Найщасливіші

2. 3 надзвичайно хорошим характером

2. Надзвичайно щасливі

3. 3 дуже хорошим характером

3. Дуже щасливі

4. 3 хорошим характером

4. Багато в чому щасливі

5. Зі звичайним характером

5. Щасливі

6. 3 не зовсім поганим характером

6. Не дуже щасливі

7. 3 поганим характером

7. Нещасливі

8. 3 дуже поганим характером

8. Дуже нещасливі

9. 3 найгіршим характером

9. Найнещасливіші

 

По завершенні діагностики учні дають відповіді на такі запитання:

1. Яких людей ви вважаєте здоровими? Розумними? З хорошим характером? Щасливими?

2. Яких людей ви вважаєте хворими? Дурними? З поганим характером? Нещасливими?

3. Як ви розумієте здоров’я? Розум? Характер? Щастя?

4. Чому ви вибрали саме цю сходинку?

5. Чого вам бракує, щоб бути здоровим, розумним, з хорошим характером, щасливим?

У нормі досліджувані бачать своє місце на 45-й сходинках. Це адекватна самооцінка. Переважання 1, 2, 3 свідчить про дещо завищену самооцінку, 6, 7, 8, 9 — про дещо занижену. Поєднання в одній відповіді найнижчих і найвищих показників свідчить про нестійку самооцінку.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,338sec