Самооцінка та розуміння інших

Тема: Самооцінка та розуміння інших

 

Мета: розвиток соціальної інтуїції, чуйності, розуміння іншої людини; підвищення самооцінки; навчитися встановлювати негативне та позитивне у поведінці своїй та оточуючих.

 

Хід заняття

 

  1. Розминка. Вправа «Це чудово!» .

Мета:

•    підвищення самооцінювання, одержання підтримки від групи.

Процедура проведення. Учасники групи стоять у колі.

Інструкція: «Зараз хто-небудь із нас вийде в коло і скаже про якусь свою якість, уміння чи талант (наприклад, «я люблю танцювати», «я вмію стрибати через калюжі»). У відповідь на кожне таке висловлювання всі ті, хто стоїть у колі, повинні хором відповісти: «Це чудово!» — й одночасно підняти вгору великий палець. У коло учасники виходять по черзі».

 

  1. Вправа «Порадуй мене».

Мета: розвиток соціальної інтуїції, чуйності, розуміння іншої людини.

Процедура проведення. У центр кола запрошується один із учнів. Передбачається, що в нього сьогодні день народження. Завдання решти – доставити радість. Кожен учень вирішує, що йому подарувати – річ чи подію, чи щось інше (наприклад, гоночний автомобіль, кругосвітню подорож, «відмінно» з математики). Той, чий подарунок виявиться найвдалішим, одержує в нагороду усмішку від «іменинника». Потім стає «іменинником» і одержує подарунки інший учень.

 

  1. Вправа «Два брати».

Мета: формування здібностей до альтернативного погляду й оцінки проблеми, установлення співвідношення позитивного і негативного у поведінці, визначення моральної позиції членів групи.

Процедура: Розкажу вам одну історію про двох братів. Цікаво буде довідатися про ваше ставлення.

Двоє братів потрапили в кепську історію. Позичили гроші, але не змогли вчасно їх віддати. Кредитори погрожували їм, вимагаючи негайно віддати гроші. Старший, Сергій, заліз уночі в чужу машину, украв магнітофон і продав його. Молодший, Сашко, пішов до літньої доброї людини і сказав, що його мати занедужала і йому потрібні гроші на ліки. Сашко просив позичити йому гроші, обіцяючи повернути їх, як тільки мати одержить зарплату. Насправді мати Сашка була абсолютно здорова, і Сашко зовсім не збирався повертати гроші. Старий погано знав Сашка, але зрештою дав йому потрібну суму. Так брати віддали борг. Постарайтеся відповісти на два запитання:

  • Чого домоглися брати, що вони виграли в цій ситуації, у чому
    достоїнство їхньої поведінки?
  • Що втратили брати, що вони програли в цій ситуації, у чому недоліки їхньої поведінки?

    Візьміть папір і з одного боку запишіть усі можливі відповіді на перше запитання, а з другого — на друге.

    Тепер сядьмо в коло, кожний може зачитати свої відповіді. Давайте обговоримо їх: чи з усіма відповідями ви згодні, чи все у них влаштовує і ви дотримуєтесь іншої думки. Постарайтесь обґрунтувати свою позицію.

    Давайте обговоримо ще деякі запитання:

    • Що, на ваш погляд, гірше: зло дійство Сергія чи обман Сашка?
    • Чи важливо стримувати слово, дане малознайомій людині, яку
      ніколи не побачиш?
    • Як ви ставитеся до злодійства? Чи потрапляли ви в ситуації, коли
      самим доводилося красти чи коли крали щось у вас?
    • Як, на ваш погляд, поводився старий, даючи Сашкові гроші?
    • Як би ви вчинили, опинившись у подібній ситуації?

     

  1. Вправа «Таємний куточок».

Мета: відновлення позитивного емоційного стану.

Обладнання: аркуші паперу, кольорові олівці, фломастери.

Процедура: Сядьте зручніше, розслабтеся, зробіть 2—3 глибоких вдихи і замружтеся. Зосередьтеся і згадайте ваше улюблене місце. Це найбезпечніше місце, де ви почуваєтеся спокійно. Згадайте і постарайтеся побачити його. Згадайте звуки, кольори, запахи. Кілька хвилин поспостерігайте за цим місцем, побудьте якийсь час у цьому місці. Зверніть увагу на свої думки і почуття. Зробіть 2—3 глибоких вдихи і відкрийте очі. Візьміть папір і кольорові олівці, постарайтеся намалювати це місце.

Тепер покажіть картину свого безпечного місця і розкажіть про нього: де це, що там відбувалося. Поділіться з групою почуттями. Про що думали? Чи є таке місце зараз? Чим воно схоже на те місце, яке ви бачили, чим відрізняється?

 

  1. Обговорення заняття.
завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,322sec