Кругообіг мінеральних елементів. Мінеральне живлення рослин і тварин

Тема  Кругообіг мінеральних елементів. Мінеральне живлення рослин і тварин

Мета: Ознайомити учнів з поняттям кругообіг мінеральних елементів і мінеральне живлення. Обговорити способи мінерального живлення в рослин і тварин, розвивати логічне мислення , вміння робити висновки, виховувати почуття  господаря, дбайливість.

Обладнання: таблиці «Транспорт речовин по рослині», «Кругообіг азоту», «Кругообіг СО2», «Кругообіг кисню», «Різні види добрив».

Хід заняття

І. Організаційний момент . Мотивація навчальної діяльності.

Урок починається з посмішки. Усмішка чарівна, вона має бути єдиною розрадою і втіхою, рятувальним колом у важку хвилину. Усміхнись над своїми бідами – гіркота від них зникне, усміхнись своєму супротивнику, зникне його озлобленість. Усміхнись і над своїми оздобленням – зникнуть і вони.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Без чого не можливе життя? Крім органічних речовин організм потребує й неорганічних, яких саме?
  2. Чи зникають безслідно хімічні елементи?
  3. Як відбувається кругообіг хімічних елементів?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Мінеральне живлення рослин.                                                                                  Вода, повітря і любов – всього цього недостатньо для рослини. Для гарного росту і цвітіння йому необхідні також мінеральні речовини.

Найважливіші поживні речовини

Зазвичай поживні речовини в залежності від потреб рослини поділяють на  мікро  -і  макроелементи. Найбільше рослині необхідні макроелементи: азот, фосфор і калій, а також сірка, магній і кальцій. До мікроелементів відносяться бор, залізо, мідь, марганець, молібден і цинк

Азот (N)

Він вважається найбільш важливим для рослини, тому що є головною складовою частиною рослинних білкових сполук. Азот необхідний для росту листя і пагонів, а також для утворення зелених клітин (хлорофілу).

Фосфор (Р)

Фосфор впливає на ріст коренів,  і бутонів. Крім того він необхідний для дозрівання і фарбування квітів, плодів і насіння.

Калій (К)

Цей елемент необхідний насамперед для підтримання водного балансу рослини, тому що калій, сприяє утримуванню води в клітинах. Крім того калій підвищує опірність рослин шкідникам і здатність переносити несприятливі умови.

Сірка (S)

Так само, як і азот, вона є будівельним матеріалом для утворення білкових рослинних сполук і хлорофілу. Останнє відноситься і до ще одного елементу – Магній (Mg).

 

Кальцій (Са) збільшує міцність рослинних тканин і також, як і калій, сприяє підвищенню витривалості рослини.

Тваринний організм без органічних речовин може прожити до 40 діб залежно від запасу білків, жирів і вуглеводів; без води – до 10 діб в залежності від вмісту жиру в організмі (жир є депо води); без мінеральних речовин – не більше 5 діб.  Мінеральні речовини входять до складу структурних елементів тіла тварини. Мінеральні речовини необхідні для синтезу життєво важливих сполук і входять до складу молекул складних органічних структур. Наприклад, з Мінеральні речовини відіграють велику роль у регулюванні осмотичного тиску тканинної рідини, від якого залежить життєдіяльність клітин і тканин організму тварини алізо  спільно з міддю і марганцем йде на побудову гемоглобіну крові. Мінеральні речовини мають велике значення в процесах травлення, всмоктування і засвоєння поживних речовин кормів в організмі тварин, сприяючи створенню середовища, в якій виявляють свою дію ферменти і гормони.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Заповніть таблицю:

Мінеральні речовини Значення для рослин Значення для тварин
О    
СО2    
N2    
P    
Ca    
K    
Na    
Fe    

 

V. Домашнє завдання.

Творче завдання: складіть схему використання мінеральних добрив для отримання врожаю: а) конюшини; б) агрусу; в) картоплі;

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,617sec