Рух рослин: тропізми, таксиси, настії, кінези

Тема. Рух рослин: тропізми, таксиси, настії, кінези.

Мета: ознайомити учнів з рухами, що відбуваються у рослинних організмах, зясувати їх особливості та значення в житті рослин ;розглянути добові та сезонні ритми рослин та рухи, що з ними пов’язані. Розвивати в учнів інтерес до пізнання природи.

Методи та форми роботи: словесні, наочні, елементи інтерактивних технологій.

Обладнання та матеріали: таблиці, малюнки, роздатковий матеріал

Хід заняття.

І.      Організаційний момент.

         Психологічний тренінг: “Побажаймо один одному успіху…”

ІІ.     Актуалізація опорних знань.

  1. Які рухи в рослин вам відомі?
  2. Які фактори середовища можуть вплинути на рухи рослин?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вивчаючи біологію ми знаємо, що характерною властивістю всіх живих організмів є здатність до активного руху всього організму або його частин у просторі. Рухова активність необхідна для живлення, захисту і розмноження. Всім нам добре відомі різноманітні рухи тварин, а чи рухаються рослини? Більшість скажуть: ні! Але так вважалося лише до початку XIX століття, що рослина не володіє ні чутливістю, ні руховою активністю, так як Жан Батист  Ламарк в 1909 році в праці “Філософія зоології” писав: «Рослини ніколи і ні в одній зі своїх частин не володіють чутливістю, не мають здатності перетравлювати їжу і не вчиняють рухів під впливом подразнень». Ми дійсно знаємо, що у рослин немає нервової та м’язової систем, але всі вони мають здатність до своїх рослинних рухів, яких зазвичай не вдається побачити безпосередньо, так як відбуваються вони дуже повільно.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Рухи рослин. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

2. Робота із структурно-логічною схемою.

Рухи рослин

внутрішньоклітинні рухи       локомоторні рухи клітин       ростові рухи

верхівковий ріст                   оборотні тургорні

3.Робота в парах. Учні отримують картки із завданнями та роздатковий матеріал. Працюють протягом 10  хвилин та обмінюються інформацією.

Завдання. Тропізми, таксиси, настії, кіндзи. Дати характеристику та навести приклади даних рухів у рослин.

Проблемне запитання. Яким же чином формувалися у рослин такі різноманітні типи рухів? Метод «Мікрофон»

V. Узагальнення.

  1. Які рухи характерні для рослин?
  2. Яке значення мають ці рухи?
  3. Наведіть приклади пропізмів у рослин.
  4. Виконайте тести.
завантаження...
WordPress: 22.76MB | MySQL:26 | 0,672sec