Розвиваємо здоров’язберігаючу компетенцію

Мета: розглянути поняття про здоров’язберігаючу компетентність; оцінити реальний стан власного здоров’я; налаштування членів групи на дотримання правил здорового способу життя.


Хід заняття.

Вступна частина.

 

  • Вступне слово психолога.( 10 хв.)


    «Найголовніше в житті здоров’я!» – так, напевно, відповість чи не кожна людина, якщо її запитати що для неї головне в житті. Особливо в питаннях збереження здоров’я мають бути обізнані вчителі, для того, щоб вчити цьому підростаюче покоління . Компетентне ставлення до власного здоров’я включає в себе наступні складові:

    • соматичне здоров’я;
    • клінічне здоров’я;
    • фізичне здоровся
    • психічне здоров’я;
    • рівень валеологічних знань.

    Здоров’я – це стан повного фізичного, душевного й соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад. Сучасне уявлення про здоров’я називають холістичним (від англ.. «whole» – цілісний). Воно враховує не лише фізичне благополуччя людини, а й інші виміри: її емоційний стан, інтелектуальний розвиток, рівень соціальності та духовності.

     

    (на дошку вивішується плакат із холі стичною моделлю здоров’я.

    Здебільшого до погіршення здоров’я призводять стреси. Стрес – нормальна реакція організму на загрозу, зміни внутрішнього стану, порушення внутрішньої рівноваги. Найбільш небезпечним для життєдіяльності організму є хронічний стрес, який характеризується постійним порушенням внутрішньої рівноваги. Симптоми хронічного стресу: порушення пам’яті і концентрації уваги, безсоння, депресія, відчуття провини. Наслідки – головна біль, псоріаз, випадіння волосся, підвищений тиск, серцеві хвороби,

    Стресостійкість обумовлена кількома причинами:

  • В сучасному світі сформувалась загрозлива тенденція до посилення ролі стресових чинників середовища як фактора, що порушує здоров’я. До 90% усіх захворювань людини в тій чи іншій мірі пов’язані зі стресом.
  • В скарбниці людства накопичено багато профілактичних технік, оволодіння якими стало можливим завдяки стресменеджменту.

    Перше положення детермінує необхідність боротьби зі стресом, друге – обумовлює можливість його ефективної профілактики.

    Треба звернути увагу на те, що не завжди і не всі стреси бувають негативними. В деякій мірі вони навіть корисні, бо відіграють мобілізуючу роль і допомагають людині пристосуватися до змінних умов. Нормативні стреси не травмують психіку, а спонукають людину до осмислення ситуації, особистісного зросту. Вони мають пізнавальну цінність.

     

    Основна частина.

     

  • Вправа «НОРМОГРАМА

    БЛАГОПОЛУЧЧЯ»(15 хв.)

     

    Мета:
    оцінити реальний стан власного здоров’я.

    Обладнання: роздаткові картки із номограмою благополуччя.

    Хід вправи

    Оцініть кожен вимір благополуччя за десятибальною шкалою і у великому колі поставте відповідні позначки. З’єднайте позначки і рофарбуйте внутрішню частину. Оцініть резерви свого здоров’я та можливості самовдосконалення. Якщо Ваша нормограма близька до зовнішнього кола – Ви добре дбаєте про всі аспекти благополуччя і маєте великі резерви здоров’я. А якщо ні – у Вас значні можливості для розвитку і самовдосконалення.

     

     

     

     

     

     

    Рефлексія: за бажанням кожен може продемонструвати та обговорити свою нормограму з членами групи.

     

  • Вправа «ПРОЕКТ

    САМОВДОСКОНАЛЕННЯ»(15 хв.)

     


    Мета: налаштування членів групи на дотримання правил здорового способу життя.

     

    Хід вправи

    «Складіть кожен індивідуально для себе план здорового способу життя. Включити до нього можна раціональне харчування, заняття спортом і взагалі все, що на Вашу думку сприяє повноцінному здоров’ю».



     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Прикріпіть цей план у себе дома і намагайтесь постійно його дотримуватись і Ви самі побачите наскільки покращиться Ваше благополуччя.

    Рефлексія.

     

  • Інформаційне повідомлення психолога (10 хв.)

     

    Особливо негативно впливає на організм та знижує стресостійкість тяжке й тривале переживання. Воно фіксується в головному мозку і в результаті зароджується пов’язаний з ним стійкий осередок порушення, що одержав назву домінантного. Цей осередок збудження ЦНС гальмує роботу інших нервових центрів і дезорганізовує регулюючу дію нервової системи, яка охоплює всі сторони діяльності організму. Він постійно бентежить і не дає спочинку.

    Переживання мають свого адресата в системах організму. Тривале переживання, фіксоване в мозку, постійно впливає на певні системи, тримаючи їх у постійній напрузі. Таке переживання спочатку викликає несприятливі умови, а потім, усе більше виснажуючи їх, – стрес і хронічну хворобу.

    Знаючи це, приходимо до розуміння небезпеки фіксації на тривалому й неприємному переживанні, думці. Якщо подібне переживання (думка) стає свідомим, його необхідно позбутися. Треба змінити ситуацію, що породжує тяжкий стан, або ставлення до неї. Людину, наприклад, гнітить її службове становище. Робота, якою вона займається, є мало перспективною. Вихід – змінити місце роботи. Якщо це зробити неможливо, необхідно знайти світлі сторони, переконати себе, що вона не така вже погана, треба тільки потерпіти, зачекати.

    Таким чином, щоб запобігти негативній дії стресів, потрібно управляти своїми думками і знати механізм впливу думок на людський організм.

    Приблизно 2500 років тому назад Гіппократ вчив, що стан здоров’я є доказом того, що людина досягла гармонії як всередині себе, так і зі своїм оточенням. Все, що впливає на мозок, впливає і на тіло. І тільки тепер ми знову повертаємось до цієї точки зору.

    Це розуміння було забуто в 17 столітті, коли західна наука, яку очолював Декарт, розділила людину на 2 окремі частини: тіло і розум.

    Дослідження впливу думок на тіло не признавали законними до 20 століття. Бо пацієнт – це тіло, яке потрібно лікувати.

    Період з 1780 року по 1850 рік відомий як «вік ризикованої медицини». Тільки герої могли витримати притаманні тому часу методи лікування: кровопускання (0,6 літра за один сеанс), очищення кишечнику за допомогою хлориду ртуті, що часто призводило і до смерті (Моцарт).

    Але нам пощастило. Ми нарешті стали прислухатися до вчення Гіппократа і знаємо, що думка впливає на тіло і навпаки.


    Думка – це володар життєвої енергії, капітан корабля. Таємниці багатьох життєвих «не пощастило» нерідко полягають у плутаному й перекрученому мисленні, якому не вистачає простоти, ясності, чіткості, світлості, радості, оптимізму.

     

    Про кого або про що у вас найтепліші думки?

     

     

    5. Вправа «Я- ВДОМА, Я – НА РОБОТІ» (15 хв.)

    Мета:
    побачити реальну картину свого життя «збоку», та проаналізувати де ми отримуємо більше стресів.

     

    Хід вправи

     

    Розділити аркуш навпіл. Скласти 2 списки визначень (якомога більше)

    «Я – вдома», «Я – на роботі».

     

     

            

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Рефлексія: порівняти списки та осмислити різницю між тим, чому вдома ми інші, ніж на роботі.

     

    6. Інформаційне повідомлення (10 хв.).

     

    Профілактика та подолання стресу

    Напружені стосунки вдома, проблеми на роботі, втрата близької людини, почуття самотності. І це далеко не повний перелік тих ситуацій, які можуть призвести до стресу.

    Але тривалі конфліктні ситуації і нескінченна низка стресів здатні зашкодити здоров’ю людини.

    Відомий дослідник стресу М. Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте. Стрес іноді є необхідним явищем у житті людини. Він допомагає пристосуватися до нових умов, впливає на працездатність і творчість. Стрес вчить нас долати перешкоди на життєвому шляху, мобілізовувати свої сили і набувати впевненості в собі. Але водночас стрес, якщо він діє довго, може стати руйнівним для людини, від нього потерпають найслабші органи. Що ж таке стрес?

    Стрес (тиск, натиск) — це стан напруження, який виникає внаслідок дії сильного подразника, незвичайної ситуації.

    Залежно під подразника, що діє на людину, розрізняють два види стресу: дистрес – за дії негативних емоцій та еустрес – за дії позитивних емоцій.

    Періодичні емоційні струси корисні для організму: вони позитивно виливають на зовнішній вигляд, мобілізують сили і розумові здібності. Але від стресу потрібно терміново рятуватися, поки він не встиг втрутитись у ваше життя, здоров’я і кар’єру.

    Що відбувається з тілом, коли ви потрапляєте у стресову ситуацію? У цей момент надниркові залози викидають у кров гормони адреналін і норадреналін — у вас стискуються кулаки, подих стає переривчастим, словом, усі симптоми гострого стресу в наявності.

    Зміни, що відбуваються в організмі при стресі, передбачені природою як захисна реакція на небезпечні ситуації. Стрес дійсно здатний пробудити приховані резерви людини, множачи її сили і розумові здібності. Головне при цьому — спрямувати їх у потрібному напрямі й з’ясувати причини стресу.

    Якщо цього не зробити, стресові гормони нагромаджуються і «запускають» в організмі іншу хімічну реакцію — людина починає злитися, нервово ходити зі сторони у сторону, метушитися. Утім, через якийсь час усе відбувається з точністю до навпаки: стрес переходить у стадію пасивних негативних емоцій — опускаються руки, розвивається депресія. Такого «негативу» можна позбутися за допомогою психотехнік.

    Найнебезпечніша стадія стресу — це коли він переходить у хворобу, з якою впоратися під силу лише кваліфікованому психотерапевту.

    На цьому етапі надниркові залози, крім адреналіну, починають продукувати небезпечний гормон кортизон, що може спровокувати погіршення пам’яті, серцево-судинні захворювання, захворювання шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунітету, раннє старіння, проблеми зі шкірою.

    Стресами різного ступеня інтенсивності наповнене життя кожної людини. Інша річ, що одні вміють їм протистояти, а інші — ні.

    Що вам ніколи не принесе полегшення:

    – Активний «відпочинок» біля телевізора.

    – Спроба обвинуватити у своїх невдачах інших.

    – Сплески бурхливих емоцій зі слізьми і голосіннями.

    – Бажання усамітнитися, щоб «плекати» свій поганий настрій.

    – Снодійне.

     

    7. Вправа «НЕПРИЄМНА ПОДІЯ» (15 хв.)

     

    Мета:
    навчитись із кожної неприємної, негативної ситуації в життя вилучати щось корисне.

    Хід вправи

     


    Об’єднатись у пари. Розповісти один одному неприємну подію, завдання співрозмовника – знайти позитивне у історії, що йому розповіли.

    Рефлексія.
    Чи навчились Ви із неприємних ситуацій знаходити свій позитив?

     

  1. Інформаційне повідомлення психолога. (10 хв.)


Стрес проявляється на 5 рівнях:

А) хімічному (порушення обміну речовин, зміна складу крові);

Б) фізичному (головні болі, м’язові зажими);

В) психічному (нервові зриви);

Г) поведінковому (агресія, самогубство);

Д) емоційному (неадекватні реакції, тривожність, страх, поганий настрій).

Після кількох років роботи у школі багато вчителів відмічають своєрідне психологічне явище – емоційне вигорання. Його відчувають вчителі у всьому світі. Перевантажені спілкуванням з учнями вчителі почувають до них байдужість або неприязнь, негативні емоції намагаються приховати, спілкуючись з школярем як з об’єктом навчання. Ні про який індивідуальний підхід до особистості дитини говорити вже не доводиться. При цьому, «вигорілий» педагог переживає, оскільки робота не приносить йому задоволення.

Отже, емоційне вигорання – це синдром, що розвивається на тлі неперервного впливу на людину стресових ситуацій і призводить до інтелектуальної, душевної, фізичної перевтоми та виснаження. Можна сказати, що це захисна реакція організму на постійну дію стресу.

 

  1. Тест «САМОДІАГНОСТИКА ОЗНАК ВИГОРЯННЯ» (15 хв.)

 

Інструкція: оцініть наявність у себе тієї чи іншої ознаки в залежності від ступеня її вияву або частоти виникнення (5 балів – найбільше, 1 бал – найменше)

Симптоми 

Ступінь вияву, частота прояву

П

о

в

е

д

і

н

к

о

в

і

 

А

ф

е

к

т

и

в

н

і

 

 

К

о

г

н

і

т

и

в

н

і

 

Ф

і

з

і

о

л

о

г

і

ч

н

і

 

 


 

 

1 

2 

3 


4
 

5 

Небажання іти на роботу

         

Часті запізнення 

         

Відкладення ділових зустрічей 

         

Усамітнення, небажання бачити колег 

         

Небажання бачити учнів 

         

Небажання заповнювати документацію 

         

Формальне виконання обов’язків 

         
           

Втрата почуття гумору 

         

Постійне відчуття невдачі, провини, самозвинувачення 

         

Підвищена дратівливість

         

Відчуття прискіпливості зі сторони оточуючих 

         

Байдужість 

         

Безсилля, емоційне виснаження 

         

Пригнічений настрій 

         
           

Думки про зміну професії 

         

Слабка концентрація уваги 

         

Ригідність мислення, стереотипність

         

Сумніви в корисності роботи 

         

Розчарування професією 

         

Цинічне ставлення до учнів 

         

Заклопотаність власними проблемами 

         

Зміна апетиту 

         

Довготриваючі незначні недуги 

         

Схильність до інфекційних захворювань

         

Швидка фізична стомлюваність 

         

Головні болі, проблеми роботи КШТ 

         

 

 

Частина тесту з найбільшою кількістю балів є проблемною.

 

10. Інформаційне повідомлення психолога (10 хв)

 

Варто сказати, що люди намагаються боротися з вигоранням, але найчастіше «варварськими», негативними методами. Наприклад, професійний цинізм або деперсоналізація – він проявляється в особливих висловлюваннях, термінах. Прислухайтеся як про себе чи вголос ми (вчителі) називаємо учнів.

Або інший негативний метод – фізичне та емоційне відчуження, прагнення тримати дітей на відстані, не помічати їх життєвих проблем, душевних станів.

Окремим працівникам допомагає також енергетичний «вампіризм». І тут немає ніякої містики, просто людина використовує момент чужої зніяковілості, страждання, приниження, невдачі, щоб підвищитися, самоствердитися. Тоді придушення навколишніх стає сильною і продуктивною мотивацією.

Не таємниця, що професія вчителя відноситься до категорії стресогенних. Педагогічна діяльність насичена різноманітними напруженими ситуаціями. До таких ситуацій у педдіяльності відносять:

  • ситуації взаємодії вчителя з учнем на уроці (порушення дисципліни і правил поведінки);
  • ситуації, що виникають у стосунках з колегами по роботі та адміністрацією (розходження в думках);
  • ситуації взаємодії вчителя з батьками учнів (відмінність в оцінці учня батьками і вчителем).

    Вчителі, як професійна група, відзначаються низькими показниками фізичного та психічного здоров’я. Професійна допомога при емоційному вигоранні включає прийом лікувальних препаратів і різні види психотерапії.

     

    Вкінці заняття учасникам можна роздати пам’ятки з порадами, щодо збереження психічного здоров’я.

    Заключна частина

     

    10 способів порятунку від стресу:

  • З’ясуйте, що саме вас тривожить і зачіпає за живе.

    Психологи стверджують: проблема, витягнута з підсвідомості, — вже наполовину вирішена, для цього зовсім необов’язково йти до психоаналітика. Розкажіть про те, що вас турбує, близькій людині.

    Це особливий психологічний прийом: проаналізувавши свою проблему вголос, ви доберетеся до кореня своїх проблем і знайдете вихід із ситуації.

     

  • Не вдавайте з себе бідну ягничку.

    Перше, що рекомендують зробити психологи, коли в черговий раз захочеться розвинути з дріб’язкової проблеми маленьку трагедію, слід знайти людину, якій живеться набагато гірше, і допомогти їй.

  • Сплануйте свій день.

    Учені помітили, що для людини, стан якої наближається до стресового, час прискорює свій біг. Тому вона відчуває непомірну завантаженість і нестачу часу. Упоратися з перевантаженнями елементарно: розпишіть свої дії, розподіливши за ступенем важливості, і виконуйте свій план.

  • Не згущуйте хмари.

    Люди, схильні до стресових реакцій, будь-яку проблему роздувають до масштабів всесвітньої катастрофи.

    Насправді жахливі обставини в нашому житті трапляються нечасто. Тому викиньте з голови надумані проблеми, а також ті, які ви не в змозі вирішити.

  • Навчіться керувати своїми емоціями.

    Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують нашому спокою. При цьому йому зовсім байдуже, реальні вони чи вигадані. Вирватися зі стресового кола допоможе найпростіша йогівська вправа. Заплющіть очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору і розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одна па іншу в ділянці пупка (ліва знизу). Цього цілком достатньо, щоб повноцінно відпочити, збагатити мозок киснем і заспокоїтись.

  • Не забувайте хвалити себе щоразу, коли вам удається впоратися із хвилюванням.

    Наприклад, купіть собі що-не-будь у подарунок. Причому, робити це потрібно не стільки заради себе, скільки заради свого мозку. Ваша сіра речовина теж має потребу в подяці за відмінно виконану роботу.

  • Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже хочеться.

    Сміх позитивно впливає па імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу усмішку організм продукуватиме бажані гормони радості.

  • Робіть фізичні вправи не менше 30 хвилин на день.

    Замість того, щоб відлежуватись у ліжку, бігайте. За твердженням лікарів, найантистресовіші види спорту — біг і спортивне ходіння. По-перше, активні рухи не дають адреналіну нагромаджуватися, по-друге, відволікають від негативних думок. Стежте за пульсом — його оптимальна частота для вас розраховується за такою формулою: 180 мінус ваш вік.

  • Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях.

    Візьміть па озброєння японський спосіб боротьби зі стресами. Коли японець відчуває роздратування, він щосили б’є опудало свого шефа. А якщо у вас під рукою ляльки не виявилося, напишіть лайливий лист і з усією злістю, на яку ви здатні, спаліть його, розірвіть на шматку… (Можете уявляти, начебто те саме робите з адресатом). Помічено, що ненормативна лексика разом з різкими жестами теж добре виводить негативні емоції.

  • Вживайте вітамін Е.

    Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. До речі, цей вітамін у натуральному вигляді міститься в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині і волоських горіхах.

     

    Домашнє завдання:

     

    Тест «Стреси і стресостійкість» (Додаток 3)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,355sec