РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ

Мета уроку: охарактеризувати особливості розвитку української літературти, а також зясувати основні тенденції розвитку традиційно – побутової культури на основі різних джерел інформації, визначити й характеризувати основні чинники, особливості розвитку, явища, процеси та памятки культури цього періоду,оцінювати авнесок окремих діячів у вітчизняну та світовукультур, виховувати учнів в дусі національної свідомості та патріотизму.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: документи, портрети діячів культури, ілюстрації.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ Актуалізація опорних знань.

 1. Якими іменами виконавців збагатилось кобзарське мистецтво?
 2. Що ви знаєте про творчість Остапа Вересая.
 3. Якими були особливості розвитку українського мистецтва першої половини ХІХ ст.

  ІІІ Мотивація навчальної діяльності.

  Національне відродження українців починалося в умовах впливу на край європейського Просвітництва. Яке прийшло в Галичину. Учасник національного відродження розгорнули боротьбу щза впроввадження української мови в систему початкової освіти й розширення мережі початкових шкіл.

  ІV. Вивчення нового матеріалу

  Спрважнє українське національне відродження в Західнійукраїні почалося в 30 – х рр. ХІХ ст. під впливом ідей романтузму й словянського відродження, які в цей час активно поширилися серед чехів та поляків. Значителями національного відродження в Західній Україні стали вихованці Львівської духовної семинарії.

  Проблемне питання

  Чим стала «Руська трійця» для розвитку національного відродження в Західній Україні?

  Учитель. Переломною подією в історії національного відродження стала діяльність «Руської трійці», до якої належали молоді студенти Богослов’я. Маркіян Шашкевич, Іваан Вагилевич та Яків Головацький. Ще в шкільні роки вони захопилися ідеєю відродження словянських народів. І під впливом українськогописьменства в Росії розгорнули активну роботу, спрямовану на формування патріоничного, національного руху в Галиччині. Засновники «Трійці» вважали своїм головним завданням за допомогою друкованого слова та літературної творчості рідною мовою «підняти дух народний», просвітити народ», відкрити йому світ, допомогти усвідомити «гідність свою і свою силу».. Цим вони прагнули розвинути і підтримати на галицькій землі справу, розпочату літературними діячами Наддніпрянської України.

  Душею і головним ідейним натхненником гурка був Маркіян Шашкевич. У 1833р, він склав перший альманах віршів написаних українською мовою, а через 2 роки опоблікував широко відому оду «Голос Галичан».

  Найбільшим досягненням гуртка «Руська трійця2 було видання 183 в Будапе6шті Альманаху «Русалка Дністровая», яким західні українці фактично перше в нову добу заявили про свою національну гідність.

  Гурток започаткував нову демократичну культуру в Галичині, його патріотичні ідеї все більше оволодівали умами, запалювали серця молодих галичан.


  Крім Руської Трійці діяла напів легальна Пряшівська літературан спілка засновником якої був Олександр Духнович. Спілка існувала з 1850 – 1853рр. Завдання – видавати книги та піднести освіту закарпатсько – українського населення. Спілка мала кілька десятків членів з поміж духовної та світської інтелігенції, у тому числі кількох словаків. Було видано 12 книг, зокрема шкільних підручників і календарів. При спілці Духнович збирав краєзнавчі матеріали для майбутнього музею та організував записи фольклору. «Пряшівська літературна спілка не дістала дозволу від уряду на діяльність і припинила своє існування.

  Спробуйте, опрацювати біографічні дані учасиків Руської Трійці.

  Робота в малих групах

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,592sec