Розвиток слухової пам’яті

Тема. Розвиток слухової пам’яті

 

Мета.Розвивати слухову пам’ять дитини; розумові операції мислення (узагальнення, класифікація), мовлення, дрібну моторику рук; формувати вміння аналізувати предмети сприйняття; сприяти розвитку вольової регуляції,  уміння зосереджуватись; формувати позитивну навчальну мотивацію.

 

Обладнання: зошит, аркуші паперу, кольорові олівці.

Хід заняття

I.Організація учнів до заняття

II. Повідомлення теми і мети заняття

Сьогодні ми будемо виконувати вправи для розвитку слухової пам’яті.

III. Робота над темою

  1. 1.  Ігрова вправа «Не пропусти рослину» (розвиток здатності до переключення уваги)

 

Гравці  уважно слухають слова, які вимовляє ведучий. Щойно серед слів зустрінеться назва рослини, діти повинні вставати і відразу ж сідати. Слова, наприклад, такі:

 

ДОРОГА, ТИГР, БЕРЕЗА, ЛІТАК, ПШЕНИЦЯ, ТРОЯНДА, ЗМІЯ, ДУБ, ЛЯЛЬКА, ГРИБ, ШКОЛА, ШИПШИНА, РОМАШКА, РАМА, ДІМ, МАШИНА, МАЛИНА, ТОПОЛЯ, ТЕПЛОВОЗ, МУРАШКА, ГЛЕЧИК, ГВОЗДИКА, ГВІЗДОК, МУЗЕЙ, ТЕАТР, ГРА, ГОЛКА, ВЕРБА, ІВОЛГА, ГОРОБЕЦЬ, БАОБАБ, КАШТАН, ПАЛЬМА, НАМЕТ, КІНО, КЕНГУРУ, КІВІ, ХОКЕЙ, МІСТО, СОБАКА, БАНАН, ВОЛОШКА, КОШИК, МОЛОКО, ТЮЛЬПАН, ГАРБУЗ, ТЕРЕМОК, ЛІС, ЯЛИНА, СОСНА, ДОРОГА, КНИЖКА, МИСТЕЦТВО, МУЗИКА, ОСИКА, БАЛЕТ, ЧЕРЕВИЧКИ, ПАРКЕТ, ПЛЮЩ, КУЛЬБАБКА, МІМОЗА…

 

Гра повторюється двічі. Діти, які помилилися вдруге, вибувають з гри, аж поки не залишиться хтось один (чемпіон).

 

  1. 2.    Вправа «Повторення фраз»

 

Інструкція. Учням пропонується повторити фрази, які називає вчитель. Коли у певній фразі учень починає помилятися, замінювати слова, пропонується друга фраза такого самого обсягу.

Фрази читають рівним темпом, не поспішаючи. Слід намагатися вимовляти їх однаковим тоном, без особливих інтонацій та емоційних наголосів, щоб не впливати на сприйняття дитини.

 

10 складів. Погляньте у віконце на дітей. Маленький собачка замерзає.

11 складів. Влітку сонечко сильно гріє. Книжка та олівець лежать на столі.

12 складів. Квочка повела своїх курчат гуляти. Качечка швидко плаває по озеру.

13 складів. Поросята люблять качатися у калюжі. Сердитий мороз пофарбував дітям щічки.

14 складів. Мама розповідає своїм дітям казку. Діти пішли до лісу по гриби та ягоди.

15 складів. Лисиця залізла до курника і вкрала півня. Страшенна буря зруйнувала хатинку рибалки.

16 складів. Бджола летить на запашну квітку за солодким медом. Перший чистесенький сніжок падає на мерзлу землю.

17 складів. Мама ходила сьогодні до саду і принесла нам груші. Напровесні прилетіла пташка і почала вити гніздечко.

18 складів. Петрик любить казку про сірого вовка і хитру лисичку. Бабуся і Настя ходили вранці гуляти до лісу.

19 складів. Влітку після дощу діти дуже люблять бігати босоніж. Під час дощу пташки в лісі перестають співати свої пісні.

20 складів. Мама подарувала Катрусі книжку з яскравими малюнками. Сьогодні вранці діти дуже гарно прибрали свою кімнату.

21 склад. Хлопчики ходили до лісу гуляти й впіймали там мале зайченя. Натуся вивчила вірші, поклала книжку в сумку й пішла гуляти.

22 склади. Маленькі кошенята цілими днями бавляться й граються одне з одним. Після літа настає осінь і щодня стає все холодніше.

  1. 3.    Гра    «На кому обірветься»

Число гравців повинно бу­ти парним. Усі сідають у ко­ло та розраховуються на перший-другий. Перші — одна команда, другі — друга.

Починає будь-який гра­вець. Він говорить яке-не-будь слово,  а той, хто сидить поруч, повторює його і називає інше слово, не пов’язане за смислом з першим; третій повторює перші два слова і каже своє (наприклад: дах, булка, Іван і т. д.). Так кажуть по колу всі підряд, поки хтось із гравців не забуде послідовності слів, і тоді його команда програє.

Гра починається знову, і першим каже слово той, хто сидить поруч з програвшим.

 

  1. Побачив, почув — запам’ятай!

 

Пам’ять на числа дуже часто потрібна на практиці.

Гравці сідають навколо столу. Хтось записує для себе п’ять однозначних чисел, потім один раз чітко їх вимовляє. Далі кожен повинен написати їх на своєму клаптику паперу в тому ж порядку. Той, хто продиктував числа, перевіряє їх у всіх.

Потім його сусід, написавши 5 інших однозначних чисел, показує їх гравцям протягом 5—7 секунд, після чого ховає папірець з числами. Кожен пише ці числа у себе, і нову відбувається перевірка.

Потім один за одним гравці послідовно пишуть 6, 7 однозначних, 3, 4, 5 двозначних, 2, 3, 4 тризначних числа, весь час чергуючи тренування зорової та слухової пам’яті.

Гра проводиться протягом 7—10 хвилин.

 

IV. Робота в зошиті

  1. 1.            Запам’ятай скоромовки різної довжини

 

  1. Купила бабуся буси Марусі. (4 слова)
  2.  Муха-горюха сіла на вуха. (5 слів)
  3. В їжака — їжаченята, у вужа — вуженята. (6 слів)
  4. Від тупоту копит пил по полю летить. (7 слів)
  5. Ходить квочка коло кілочка, водить діточок коло квіточок. (8 слів)
  6.  Цвіркунець на скрипочці цвірінчить, горобець на           гілочці ноти вчить. (9 слів)
  7. Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок — сорок морок. (10 слів)
  8. Надворі трава, на траві дрова.

Не рубай дрова на траві двора. (11 слів)

  1. У ставку один за одним стоять гусенята і гуска.

Гу­сенята плюскотять, гуска носом плоска. (12 слів)

  1. Кинув кріп Прокіп в окріп.

У окропі, окрім кро­пу, кипить короп для Прокопа. (13 слів)

  1. На одній сосні високій десь-колись жили сороки,

дві сороки-білобокі, оди­нокі дві, сороки. (14 слів)

  1. Обережний хитрий лис до нори вечерю ніс.

Біг до­дому лісом лис, шелестів над лисом ліс. (15 слів)

  1. Їв лелека кашу з глека.

Хоч дістать її нелегко,

та в лелеки довга шия —

він із глека їсти вміє. (19 слів)

 

2. Уважно прослухайте текст один раз, а потім дай­те відповіді на запитання.

      Одного разу на початку осені Мишка з мамою Оленою Сергіївною та батьком Дмитром Іванови­чем запросили в село на день народження дідуся Іва­на. Родина виїхала в гості о восьмій ранку поїздом з Київського вокзалу. Їхали не дуже довго: потрібна зупинка — сьома з кінця. Дідусь був дуже радий зу­стрічі з онуком.

— Як називатимуть Мишка, коли він стане до­рослим?

— На якій зупинці вони вийшли, якщо на цьому маршруті всього 12 зупинок?

— Чиїм батьком був дідусь Іван — тата чи мами?

— Скільки часу вони добиралися до села, якщо від станції до станції поїзд їде 6 хвилин?

— О котрій годині вони вийшли з поїзда?

 

Примітка. Завдання 1, 2, 4 учитель може вико­ристовувати для розвитку зорової й слухової пам’яті дітей.

 

  1. 3.    Прочитай вірші. Вивчи їх напам’ять

 

V. Підсумок заняття

 

–       Який спосіб запам’ятовування вам найбільше сподобався?

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,499sec